Дослідники з Кельнського університету у Німеччині досягли прориву у розшифруванні писемності Кушанської імперії, що існувала у Центральній Азії.
Науковці Свеня Бонманн, Якоб Хальфманн та Наталі Коробзов ретельно вивчали фотографії написів у печерах, ієрогліфи на мисках та глиняних горщиках, пише Arkeonews.
1 березня 2023 року команда представила своє часткове розшифрування. Розшифрували приблизно 60% ієрогліфів, і вони працюють над розгадкою інших.
Кушанську писемність використовували у різних частинах Центральної Азії між 200 роком до н. е. та 700 роком н. е. Вона пов'язана як із ранніми кочовими народами євразійських степів, так і з династією правителів Кушанів.
Короткі кушанські написи знаходять у Таджикистані, Афганістані та Узбекистані. Французькі археологи виявили довгий тримовний напис у 1960-х роках у Дашт-і-Навурі, Афганістан. Він дає цінне уявлення про склад писемності.
2022 року на скелі в ущелині Алмосі на північному заході Таджикистану виявили короткий двомовний напис. Він дублював кушанський напис уже розшифрованою бактрійською мовою.
Команда Кельнського університету у співпраці з таджицьким археологом доктором Бобомулло Бобомуллоєвим досягла часткового розшифрування.
Проривним моментом стало імені правителя Вема Тахту, яке з'явилося в обох бактрійських паралельних текстах, а також титулу "Цар царів", знайденого у кушанському тексті.
На думку дослідницької групи, розшифрована кушанська писемність записує зовсім невідому середньоіранську мову.
Професійний кінолог Гаррет Вінг назвав три породи собак, якими він "ніколи б не володів" через їх розмір, запах і темперамент, передають Патріоти України. Він поділився коротким відео на YouTube-каналі American Standard Dog Training, у якому розповів п...
Зловмисники розробили детальний план, поступова реалізація якого відбувалась під контролем правоохоронців. Про це повідомляє Національна поліція України, передають Патріоти України. Упродовж кількох місяців фігуранти стежили за розпорядком дня та перес...