Ведучий, журналіст і продюсер проєкту Реальна історія Акім Галімов розповів, що думає про критику нового підручника з історії України для 11 класу. Галімов став співавтором підручника, нагадують Патріоти України.
«Не шукайте зради, де її немає. Для цього підручника проєкт Реальна Історія надав понад 20 відео, що стосуються 20 і 21 століття. Їх ми розробляли з фаховими істориками. Як і всі наші випуски. Ці відео слугують доповненням до інших навчальних матеріалів підручника, саме тому видавництво „Ранок“ зазначило мене як співавтора. І я вдячний за можливість долучитися до цієї важливої, на мою думку, роботи. Чому? Тому що я вважаю, що діти мають виходити зі школи з глибшим розумінням своєї країни та її історичного шляху. І я далі буду робити те, у що вірю і чим займаюся вже майже 10 років, а саме — популяризувати історію України», — написав Галімов і додав, що скануючи QR-коди на сторінках підручника, старшокласники можуть подивитися на оригінали документів з архіву СБУ про репресії проти українців, інших установ, ознайомитися з матеріалами шістдесятників, дізнатися, як відбувалося ядерне роззброєння України. Останній розділ присвячений подіям повномасштабної війни.
«За останні три дні я спостерігаю за масштабною спланованою та очевидно замовною інформаційною атакою, яку вже в „кращих традиціях“ підхопили російські медіа. В мережі поширюють фотографію підручника видавництва „Ранок“, на якому зображене фото зі знаменитого звернення президента, що зроблене на початку повномасштабної війни та має стосунок до розділу про 2022−2024 роки. У чому проблема? У тому, що там є фотографія верховного головнокомандувача! Далі дописувачі переважно обурюються, що як це так — поставили Зеленського в підручник з історії! Однак правда в тому, що у підручнику є чимало інших фотографій, але маніпулятори свідомо обрали саме цю. Є і Залужний, і Сирський, і звичайні люди, й іноземні політики. Найбільшу „зраду“ підіймають дописувачі, які для своїх постів відфотографували саме ті сторінки, де є Зеленський, так, щоб не було видно, що там же є не тільки чинний президент, а і його попередники. Бо це підручник з історії України для 11 класів, відповідно два останніх розділи — історія часів Незалежності! В розділі про 90-ті є фото Кравчука та Кучми, у 2000-х — Ющенка, інших політиків. У 2014 — Порошенка! Навіть з булавою, щоб ніхто не сумнівався. Для чого окремим політикам цей скандал — думаю, пояснювати не треба», — коментує журналіст.
На підручник звернула увагу вчителька історії Марія Воротило. Викладачка зазначила, що у підручнику є теми, які можуть стати тригерними для дітей. «Це дивна ситуація — обговорювати з дітьми події, учасниками яких були ці ж самі діти. Важко говорити про Ірпінь з дітьми, які тікали звідти у 2022 році й бачили підрив дамби. Важко говорити з харківськими малюками, особливо із Салтівки. Діти з півдня переважно мовчать і нічого не коментують. Весь цей матеріал проходить по всіх їхніх тригерах. У багатьох дітей загинули або поранені батьки, багато хто воює. Мені з ними навіть 2014 обговорювати не просто, а тут — Буча 2022-го», — прокоментувала Марія Воротило.
Акім Галімов відреагував на зауваження вчительки. «Вважаю правильним відреагувати на допис вчительки історії Марії Воротило, з якого все почалося. Я вибрав з нього те, що, на мою думку, є конструктивною критикою… а скоріше навіть тезою, яку можна конструктивно обговорювати. Про те, чи мають бути події 2022−2024 року в підручнику. На мою субʼєктивну думку, мають. Ми говоримо про 11 клас, по факту про дорослих людей, з якими потрібно це обговорювати. Я вважаю, що урок разом із вчителем — це якраз і є те безпечне середовище, де треба говорити. Але знову ж таки, це питання, про яке мають дискутувати історики, вчителі, МОН. Без емоцій, без маркування „зрада"/"не зрада“. Замовляйте підручник, подивіться його, потім можете дати оцінку. Коли даємо оцінку не читавши, стаємо обʼєктом маніпуляцій. Бо хтось вже зробив висновки за нас», — зазначив Галімов.
Генеральний директор видавництва Ранок «Віктор Круглов наголосив, що підручники перед конкурсним вибором проходять ретельну перевірку, і «ніхто зверху не давав жодних вказівок».
Офіційна позиція видавництва. «У підручнику відсутні будь-які наративи чи прояви російської пропаганди. Ми чітко зазначаємо, що цю війну почала Росія, а мета її агресії — знищення української державності та української нації. Прикро, що не всі змогли зрозуміти контекст та розрізнити причину від привода. По-друге, додати розділ про повномасштабне вторгнення в підручник для одинадцятикласників — це наше свідоме рішення. Ця тема залишається актуальною для нас, і, як би нам усім не було від цього боляче, про це потрібно говорити, зокрема й на уроках у школі, зокрема й на уроках історії. По-третє, ми ретельно відбирали ілюстративний матеріал для нашого видання. Кожна ілюстрація підручника повинна доповнювати його текстовий матеріал, допомагати якнайповніше розкривати тему. Це основний критерій під час вибору світлин для всіх розділів підручника. Ми усвідомлюємо, наскільки важкою є тема війни для багатьох людей і як важливо правильно доносити цю інформацію в той час, коли наша боротьба за незалежність ще триває», — йдеться у повідомленні.
В Україні суттєво здорожчали курячі яйця. На початку квітня вони коштують у середньому 76,4 грн/десяток, що одразу на 9% вище, ніж місяцем раніше. За рік ціна зросла набагато більше – одразу на 30%. Про це повідомляє Ukrainian Agribusiness Club. Зазнач...
Шахраї запустили нову схему – масово розсилають SMS із текстом "Ви записані на прийом". Про це українців попереджають у Центрі протидії дезінформації, передають Патріоти України. У ЦПД говорять, що в повідомленні навмисно не вказано, куди саме запис, щ...