Переворот у побутовій хімії: Вчені розгадали таємницю середньовічних алхіміків

Пігмент під назвою фоліум прикрашав сторінки середньовічних рукописів і давав натуральний синій колір.

Лакмусова трава. Фото: Вікіпедія.

Вчені розгадали 1000-річну таємницю середньовічних алхіміків і змогли відтворити дивовижний біохімічний склад, який століттями приховували від дослідників. Тепер це відкриття може зробити переворот у побутовій хімії, зазначають Патріоти України.

Вчені «воскресили» пурпурно-синій відтінок, ботанічне походження якого було втрачено. Пігмент під назвою фоліум прикрашав сторінки середньовічних рукописів і давав натуральний синій колір. Як пише Science Advances, вчені з Португалії в дослідженні під назвою «Розкрита загадка 1000 років», дослідили рослину Chrozophora tinctoria (лакмусова трава).
«До сих пір структура синього кольору залишалася невідомою. Щоб розгадати цю загадку, наша група зібрала хіміків, які мають досвід в ідентифікації природних продуктів: вчених, що займаються консервацією, що займаються відтворенням середньовічних фарб, і біолога, який володіє великими ботанічними знаннями про португальську флору», - йдеться в дослідженні.
Дотримуючись середньовічних інструкцій, вчені взяли зразки рослин, які виростали в Середземноморському регіоні, а також в центральній і південно-західній Азії. «Тепер, після визначення структури, робиться висновок, що це не антоцианін, що зустрічається у багатьох синіх кольорах і фруктах, ні індиго, найстабільніший натуральний синій барвник, а скоріше новий клас сам по собі», - заявила керівник дослідження Марія Жуан Мело. Це відкриття допоможе краще реставрувати предмети мистецтва. «Ми хочемо наслідувати цим стародавнім кольорам, щоб знати, як краще зберегти їх», - додала вона.

Це може змінити лікування генетичних хвороб! Вчені приголомшені - в клітинах людини виявлено "невідому структуру"

середа, 23 липень 2025, 10:54

Мікроскопічні об’єкти, які отримали назву геміфусоми, мають розмір лише 200-400 нанометрів - приблизно в 500 разів тонше за людську волосину. Їхня роль, ймовірно, пов’язана з переробкою та транспортуванням відходів і білків усередині клітини, передають...

Пілот відвів літак подалі від населеного пункту: Нові подробиці падіння Mirage-2000 в Україні

середа, 23 липень 2025, 10:44

Винищувач Mirage-2000, переданий Францією, під час польоту 22 липня зазнав аварії. Пілоту вдалося відвести літак у безпечне місце та катапультуватися. Про це повідомив керівник управління комунікацій Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат, пере...