"Перші, другі й треті півні": Мовознавець пояснив, що означає цей вислів (відео)

Раніше півня називали "будима" - від слова "будити".

Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко пояснив, що означає вислів "перші півні, другі, треті" та скільки їх взагалі є. Він в ефірі "Сніданку з 1+1" провів мовно-історичну екскурсію та розповів про альтернативні методи визначення часу, якщо раптом під рукою ані годинника, ані телефона.

"До перших півнів", "до других півнів" чи "до третіх півнів" - хоч і всі ці вислови мають значення допізна, але між ними все ж таки є різниця", - каже Авраменко.

За його словами, до того, як механічні годинники стали доступними, нічним часоміром був півень. В Україні півня так і називали - "будима", бо він уранці будив людей.

"Протягом ночі півні співають тричі: уперше - опівночі, удруге - перед зорею, а втретє - на світанку. Тож, щоб визначити пору ночі, казали: "перші, другі або треті півні", - пояснює вчитель.

Тож вислів "перші півні" означає "до опівночі", а "до других" або "до третіх півнів" - то вже до дуже пізнього часу.


Є нюанси: Чи можуть отримати відстрочку від мобілізації вчителі приватної школи - пояснення

субота, 12 липень 2025, 18:56

Педагоги, що працюють у приватних школах, мають право на відстрочку від мобілізації, як і їхні колеги з державних шкіл. Адже форма фінансування навчального закладу, згідно з чинним законодавством, не впливає на можливість отримання відстрочки викладача...

Дошкульний удар по шлунку і гаманцю українців!: Названо продукт харчування, який подорожчав найсильніше

субота, 12 липень 2025, 17:54

В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...