Дослідження, проведене фахівцями з Інституту Френсіса Кріка, Національного інституту раку (NCI), Національних інститутів охорони здоров’я США (NIH) і Ольборзького університету в Данії, виявило, що вітамін D чинить значний вплив на імунітет до раку шляхом зміни складу кишкових бактерій мишей, передають Патріоти України.
Ці результати, опубліковані в журналі Science, можуть відкрити нові перспективи для профілактики та лікування раку.
Дослідники виявили, що миші, які споживали їжу, багату на вітамін D, виявляли кращу імунну стійкість до експериментально трансплантованих пухлин і ефективніше реагували на імунотерапію. Цей ефект зберігався навіть після видалення білка, який зв’язує вітамін D у крові й утримує його в тканинах.
Виявилося, що вітамін D впливає на епітеліальні клітини кишківника, стимулюючи ріст певних видів бактерій, включно з Bacteroides fragilis. Цей мікроб посилює імунітет до раку, стримуючи ріст пухлин.
Щоб перевірити вплив бактерій на імунітет до раку, у мишей на звичайній дієті вводили Bacteroides fragilis. Це також призводило до поліпшення захисту від росту пухлин, однак ефект був непомітний при дефіциті вітаміну D.
Аналіз даних про 1,5 мільйона осіб у Данії підтвердив зв’язок між низьким рівнем вітаміну D і підвищеним ризиком раку. Люди з вищим рівнем вітаміну D, ймовірно, краще реагують на імунні методи лікування раку.
Хоча Bacteroides fragilis також виявляється в мікробіомі людини, потрібні додаткові дослідження для визначення, чи може вітамін D поліпшити імунітет до раку через цей механізм.
Каетано Рейс е Соуза з Інституту Френсіса Кріка зазначив, що вітамін D регулює мікробіом кишківника, сприяючи формуванню бактерій, які забезпечують кращий імунітет до раку. Однак для розуміння механізмів цього процесу потрібна додаткова робота.
Евангелос Джампасоліас, керівник групи імуноспостереження за раком у Манчестерському інституті онкологічних досліджень Великої Британії, наголосив на необхідності виявлення чинників, що зумовлюють позитивний вплив вітаміну D на мікробіом кишківника, для розробки нових методів лікування раку.
Роміна Гольдшмід з NCI зазначила, що ці результати зміцнюють розуміння ролі мікробіоти в імунітеті до раку і показують потенціал дієтичних втручань у поліпшенні результатів лікування. Подальші дослідження допоможуть точніше визначити механізми дії та розробити персоналізовані стратегії лікування.
Д-р Нішарнті Дагган з Cancer Research UK зазначила, що хоча дані поки що ґрунтуються головним чином на дослідженнях на мишах та аналізі даних популяції, вони підтверджують важливість вітаміну D для імунної системи і потенціал його використання в профілактиці та лікуванні раку.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря.
Штучний інтелект ChatGPT доволі швидко став зручним і незамінним порадником для багатьох українців. Хтось питає у нього консультації з різних тем, а дехто спілкується з ШІ просто заради розваги. Проте експерти попереджають - є теми та інформацію, яку н...
Міністерство охорони здоров'я України повідомило, на яких пляжах у Києві якість води безпечна для купання. Фахівці оприлюднили результати лабораторних досліджень проб води, відібраних 11–17 липня 2025 року з річок і водойм у межах офіційних пляжних зон...