Розбитий король змушений був просити миру: Річниця славетної перемоги Хмельницького під Зборовом над Яном ІІ Казимиром

"Битва поблизу Зборова", польський художник Юліуш Коссак, 1897 року

16 серпня 1649-го армія Богдана Хмельницького розбила військо Речі Посполитої Яна ІІ Казимира у Зборівській битві, зазначають Патріоти України.

За два місяці до того, козацьке військо під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького розпочало наступ на західні землі. На допомогу Хмельницькому прибув загін кримських татар на чолі з ханом Іслям-Гераєм ІІІ. Козаки завдали поразки передовим частинам польської армії та оточили залишки ворожих військ у фортеці Збараж, нині Тернопільська область. На підмогу обложеним з-під Любліна вирушило 30-тисячне військо, очолюване королем Яном II Казимиром.

Богдан Хмельницький блокував фортецю. Поляки і місцеві їли гризунів і шкіряну амуніцію. Багато хто не витримував і тікав до козаків. Хмельницький пішов назустріч королю. За 80 км від Збаража козаки вийшли зі сховку й одночасно вдарили в кількох місцях.

Військо Речі Посполитої втратило 7 тис. вояків, у козаків і татар майже всі живі. Король відправив чинов­ника на таємні переговори до ханського візира Сефер Ґазі-аґа. Канцлер обіцяв поновити щорічну данину Криму і сплатити 400 тис. золотих за відступ з-під Зборова. Дав завдаток.

Іслам-Ґерай вимагав від Богдана Хмельницького замирення з королем. Гетьман зняв облогу Збаража й уклав з Яном Казимиром Зборівський договір. Визнав козацьке управління південно-східними територіями Речі Посполитої. Усім учасникам війни оголосили амністію. У володіння гетьмана перейшло місто Чигирин.

Не без сюрпризів? Синоптик розказала, якою буде погода на початку травня

неділя, 27 квітень 2025, 10:35

У перші дні травня переважно не буде опадів, проте потім кілька днів будуть дощі з грозами. Про це розповіла синоптикиня Укргідрометцентру Наталія Птуха, передають Патріоти України. Вона зазначила, що 1-2 травня в Україні переважно буде без опадів, 3-5...

Історик розповів, як українська шляхта ласувала салом у 17 столітті (відео)

неділя, 27 квітень 2025, 9:20

Не тільки посполиті, козацтво але і шляхта у XVII столітті з задоволенням вживала сало особливо у походах, коли класичних консервів ще не було, а на самій каші ні вояк, ні гречкосій довго не протягнув з огляду на великі фізичні навантаження. І тут сало...