"Це третя чеченська війна - і цього разу ми переможемо": Добровольці з Ічкерії розповіли, чому вони у ЗСУ

На боці України проти російських окупантів воюють близько від 150 до 200 добровольців із Чечні. Журналісти Politico поспілкувалися із чеченськими добровольцями – переважно синами та онуками емігрантів, які брали участь у Першій чи Другій чеченських війнах проти РФ, повідомляють Патріоти України.

"Після України – Чечня", – каже чеченський командир, який воює на боці ЗСУ. Чеченські добровольці наголошують, що вооють в Україні проти РФ, щоб компенсувати приблизно два століття російського гноблення їхньої гірської батьківщини – від депортації населення Йосипом Сталіним у 1940-х роках, зруйнування Борисом Єльциним їхньої столиці Грозного до нинішнього жорстокого правління маріонетки Москви в Чечні Рамзана Кадирова.

"Ми втомилися від Росії", – додає 45-річний чеченський командир, який попросив називати його лише за військовим позивним "Торто".

"Росія – як п’яний сусід"

Боєць наводить влучне порівняння, що "Росія – як п’яний сусід". "Одного дня він приходить до вашого дому і хоче його спалити. Ви його ловите, він тікає. Наступного дня він повертається тверезим і просить пробачення. А потім повертається п'яний з пістолетом і вбиває твою дружину і дітей", – розповідає "Торто".

"Це третя чеченська війна – і цього разу ми переможемо", – додає один із солдатів його підрозділу, 20-річний хлопець із позивним "Мага".

Мага одружений і має дітей. Він запевняє, що дружина повністю підтримує його рішення воювати, хоча і "хвилюється, але знає, що воювати треба".

На українському боці воюють від 150 до 200 чеченських добровольців, більшість з яких – сини та онуки емігрантів, які брали участь у Першій або Другій чеченських війнах і були змушені покинути Чечню після приходу до влади режиму Кадирова.

Чеченці вооють в Україні у трьох формуваннях: батальйон імені Джохара Дудаєва, названий на честь першого пострадянського президента незалежної Чечні, батальйон імені шейха Мансура і більш таємний батальйон, який співпрацює з українською військовою розвідкою ГУР, і члени якого одягаються в чорне.

Найбільш віддані добровольці

За оцінками журналістів, чеченці – є одними з найбільш відданих та ідеологічних у боротьбі, так само, як і близько 200 білорусів, які воюють за Україну – набагато більше, ніж більшість західних і латиноамериканських добровольців.

Американці і британці – це здебільшого ветерани Іраку та Афганістану. За деякими винятками, більшість з них визнає, що вони в Україні, тому що їм не подобається цивільне життя і вони не хочуть, щоб їхній досвід і підготовка пропали даремно. Хоча вони також вірять у те, що українські воєнні зусилля – це правильна справа.

За інформацією Politico, чеченці зараз здебільшого беруть участь в боях за Бахмут, які за своєю кривавістю можна порівняти з часами Першої світової війни.

Завзятий дослідник військової історії, чеченський доброволець "Торт" каже: "Це Верден", згадуючи про найдовшу і найкривавішу битву Першої світової війни. "Це справжнє пекло", – додає він.

І "Торто", і "Мага" не сумніваються, що вони в Україні, щоб воювати за Чечню. Поразка Росії в цій війні неминуче призведе до збройного повстання на Північному Кавказі, переконані добровольці

"Рано чи пізно ми всі будемо вільні. Повірте мені, коли Росія програє цю війну з Україною, вона не зможе існувати як держава. Це неможливо. Вона розвалиться", – каже "Торто" і цю точку зору повторюють білоруські добровольці, з якими Politico спілкувалося за два дні до цього.

"Нам просто потрібна свобода. Людям потрібна свобода", – пояснює "Торто".

Ненависть до "кадирівців"

Він висловлює огиду до "кадирівців" — і особливо до звірств, з якими їх пов'язують.

"Деякі слідчі підозрюють, що саме "кадирівці", а не найманці "Вагнера", відрубали голову українському полоненому на початку цього місяця, що також було викладено в мережу. "Мага" і "Торто" зневажають кадирівців як "несправжніх солдатів", які перебувають в Україні лише заради грошей", – пише видання.

Не отримують зарплату

За інформацією Politico, незважаючи на всю відданість боротьбі, чеченці не сильно пов’язані з іншими іноземними добровольцями, які воюють на боці України. Вони формально не належать до Міжнародного легіону, не отримують зарплату від українського уряду і повинні самі себе екіпірувати.

Українські чиновники не можуть пояснити, чим керуються у такому ставленні до добровольців з Чечні. Вони посилаються на юридичні проблеми, оскільки формально чеченці – громадяни Росії. Але "Торто" припускає, що це багато в чому пов'язано з поширеним негативним сприйняттям чеченців, як головорізів і злодіїв.

Це не завадило членам батальйону імені Джохара Дудаєва і не послабило їхнього ентузіазму до боротьби, і вони сподіваються, що їхня участь у цій війні повільно змінить ставлення багатьох українців до чеченців — хоча жорстокість кадирівців, звичайно, не допомагає цьому.

"Коли я чую, як французькі чи німецькі експерти говорять про те, що Росію треба врятувати і не дати їй розвалитися, і як її можна відновити як демократичну державу, я просто хитаю головою", – підсумовує "Торто".

Не втрималась на підйомнику. На курорті Драгобрат загинула дівчина

неділя, 19 січень 2025, 9:48

На гірськолижному курорті Драгобрат загинула дівчина. Відомо, що вона не втрималась під час підйому на гору. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на місцевий портал Mukachevo.net. На гірськолижному курорті Драгобрат трагічно загинула туристка. За...

Ефективна боротьба зі звалищами: Фіни збудують в Україні ТЕЦ, яка працюватиме на відходах

неділя, 19 січень 2025, 9:20

В Україні, як і в усьому світі, шукають можливість зменшити кількість відходів. Зокрема, в нашій державі запланували зробити особливу ТЕЦ. . Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури планує будівництво теплоелектроцентралей (ТЕЦ), які ...