В Африці археологи виявили провідний релігійний центр стародавньої християнської Нубії (фото)

З IV по XIV століття Донгола була столицею держави Мукурра, котра після загарбання арабами Єгипту у VII ст. впродовж семи сторіч залишалась анклавом християнства в долині Нілу, відрізаним від єдиновірців в Європі та Абісинії.

Вчені, що працюють в Донголі (Судан), виявили залишки найбільшої церкви, відомої в середньовічній Нубії. Ця будівля могла бути резиденцією архієпископа, який керував територією близько 1000 км уздовж Нілу, між 1-м і 5-м порогами. Про це розповіли польські археологи, повідомляють Патріоти України із посиланням на іноземні ЗМІ.

Донгола була столицею Макурії, одного з трьох християнських нубийских королівств. Архієпископ Донголи керував єпископом Фараса, чий собор зі знаменитими настінними розписами був виявлений професором Казімежем Міхаловським 60 років тому.

Польські археологи працюють тут з 1964 року, продовжуючи дослідження, започатковані професором Міхаловським. З 2018 року роботу в Донголі ведеться в рамках гранту Європейської дослідницької ради (ERC).

Професор Артур Облуській, керівник експедиції в Донголі і директор Польського центру середземноморської археології Варшавського університету (PCMA UW), сказав, що це відкриття змінює наші знання про саме місто.

У 2021 року археологи очистили стіну апсиди церкви разом з прилеглою стіною і куполом великої гробниці. Будівлі розташовані в самому центрі міста. Стіни апсиди, яка була найсвятішим місцем у церкві, прикрашені розписами із зображенням двох рядів монументальних постатей. Це найбільша апсида, виявлена на сьогодні в Нубії: її діаметр становить 6 м.

«Якщо наші оцінки, засновані на відомих розмірах, підтвердяться, це найбільша церква, виявлена досі в Нубії. Розмір важливий, але також і розташування будівлі - в самому центрі порода. На схід від апсиди було додано велику купольний будинок. У нас є відмінна аналогія такого архітектурного комплексу: Фарас. Там собор теж стояв у центрі цитаделі, а на схід від нього знаходилася купольна гробниця Іоанна, єпископа Фараса», — каже професор Артур Облуській, керівник експедиції.

Археологи припускають, що, як і в Фарасі, велика церква в Донголі служила собором, поруч з яким була споруджена гробниця, ймовірно, єпископа. Ця будівля протягом століть впливалв на релігійну архітектуру Нубії.

Нещодавно виявлена будівля стоїть в центрі цитаделі, оточеної стіною висотою близько 10 м і товщиною 5 м. Розкопки показали, що це було серце всього королівства, оскільки всі виявлені там споруди мали монументальний характер: церкви, палац і великі вілли, які належали церковній і державній еліті.

Отримали заяву від дружини: Поліція розслідує зникнення таксиста, який конфліктував із представниками ТЦК у Харкові

субота, 18 січень 2025, 21:07

18 січня до поліції надійшла заява від 30-річної жінки про встановлення місцезнаходження її цивільного чоловіка 1983 року народження. Зі слів заявниці, він перестав виходити з нею на зв'язок з 16 січня, тому що його забрали співробітники ТЦК. У своєму ...

Десятки поранених: В Іспанії впав гірськолижний підйомник (фото)

субота, 18 січень 2025, 19:41

В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...