У центрі Парижа над площею височіє Луксорський обеліск, який був висічений у 13 столітті до нашої ери в Єгипті під час правління фараона Дев’ятнадцятої династії Рамзеса II і обрамляв вхід до великого храму Амона в Луксорі. Цей унікальний пам’ятник подарував Франції в 1828 році, але неймовірним чином він розкрив свої стародавні таємниці зараз. Завдяки скрупульозній роботі єгиптолога Жана-Гійома Олетта-Пеллетьє з Університету Сорбонна та Католицького інституту Парижа стало відомо, що обеліск містить набагато більше, ніж традиційні ієрогліфи. Насправді він приховує витончену мережу прихованих повідомлень, які мали бачити лише боги та їхні ймовірні представники на Землі - єгипетська еліта. Про це вчений розповів в інтерв’ю Radio France, передають Патріоти України.
Професор Олетт-Пеллетьє став першим єгиптологом, який оглянув пам’ятник зблизька з моменту його встановлення в 1836 році. Несподівано він виявив приховані послання, які розкривають таємниці божественного царювання та священної влади за часів Рамзеса II, якого багато хто вважає найвидатнішим фараоном Стародавнього Єгипту.
У 2021 році у рамках підготовки до Олімпійських ігор 2024 року уряд Франції розпочав реставраційні роботи на монументі, спорудивши будівельні риштування навколо 30-метрового монумента. Тож Олетт-Пеллетьє зміг піднятися на вершину обеліска і вперше з 19 столітті зміг задокументувати кілька шарів прихованих написів, зрештою ідентифікувавши сім різних криптографічних повідомлень, висічених на обеліску.
На обличчі, яке спочатку дивилося в бік Нілу, виявилося нове повідомлення, звернене не до богів, а до єгипетської знаті. Під час щорічного фестивалю Опет члени королівського двору підходили до храму в Луксорі на човні. Під точним кутом 45 градусів вони побачили б Рамсеса II у подвійній короні Верхнього та Нижнього Єгипту, супроводжуваній написами, які підтверджують його божественний вибір і абсолютну легітимність.
"Це були меседжі політичної пропаганди, призначені для інтелектуальної еліти, — сказав Олетт-Пеллетьє. - Знать прочитала б їх і зрозуміла: це не просто цар, а втілений бог. Його неможливо скинути з престолу".
Згідно з аналізом Олетт-Пеллетьє, пам'ятник був висічений у два етапи. Це очевидно зі змін у титулі Рамсеса II, зокрема, його зміни імені Усермаатра ("могутній і справедливий з Ра") на Сетепенра ("обраний Ра") на другому році його правління. Оскільки ця новіша назва з’являється на частинах обеліска, тепер вчені можуть точніше датувати, коли були нанесені різні секції.
Ця навмисна переробка написів відображає політичні потреби Рамзеса. Народжений до того, як його батько, Сеті, зійшов на трон, Рамзес не мав прямого божественного походження, яке зазвичай було необхідним для того, щоб стати єгипетським царем. Асоціюючи себе з богом сонця Ра через своє нове ім’я, він створив розповідь про божественний вибір, щоб підкріпити свою легітимність. У цьому сенсі обеліск функціонував і як релігійний пам’ятник, і як політичний інструмент, багатий значенням, яке могли б зрозуміти боги та еліта Нового царства.
У мережі вибухнув скандал навколо українського бренду COOSH тернопільської дизайнерки Аліни Френдій, подруги скандальної блогерки Тані Пренткович. Причиною суспільного обурення стала "креативна" реклама нової колекції взуття, повідомляють Патріоти Укра...
У поліції Харківської області розповіли деталі конфлікту між співробітниками Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) та цивільним чоловіком, який став погрожувати їм ножем. Про це 30 квітня проінформувала у Facebook пр...