"Аналіз довів": Вчені розгадали таємницю прадавнього "дерева життя"

Дослідження ДНК свідчать, що ці унікальні дерева вперше з'явились на острові Мадагаскар 21 мільйон років тому. Звідти їхнє насіння перенесло океанічними течіями до Австралії, а також до материкової Африки, де вони утворили окремі види.

Через незвичайну форму баобаби відомі як "дерево життя" або "перевернуте дерево". Вони відіграють важливу роль у підтримці біорізноманіття.

Через зміну клімату та повсюдну вирубку лісів, ці дерева опинились під загрозою зникнення, кажуть вчені й закликають до більш активних зусиль з їх збереження

Доктор Ілія Лейч з Королівського ботанічного саду К'ю працювала над дослідженням разом зі своїм чоловіком, професором Ендрю Лейчем з Лондонського університету Королеви Марії.

"Ми змогли точно визначити походження баобабів, які є культовим видом й підтримують велику різноманітність тварин і рослин, а також існування людей, - розповіла науковиця ВВС. - Ці дані дозволили нам отримати нову важливу інформацію, яка допоможе зберегти їх та убезпечити їхнє майбутнє".

Для отримання даних вчені повністю розшифрували геноми всіх восьми видів баобабів - шість з яких зустрічаються на Мадагаскарі, один поширений в Африці, а інший – на північному заході Австралії.

Дослідники вивчили структуру їхніх хромосом, а також проаналізували те, як часто в їхній ДНК зустрічалися загальні для всіх і різні для окремих видів дрібні мутації.

Цей аналіз довів, що спільною батьківщиною всіх баобабів є не Африка чи Австралія, а саме Мадагаскар. Баобаби є ключовим видом, що забезпечує життя для багатьох тварин і рослин. Ці дерева тісно переплетені з місцевими культурами й традиціями, уособлюючи символічну і практичну цінність.

Вони можуть жити тисячі років, виростаючи до величезних розмірів та зберігаючи у своїх стовбурах велику кількість води, щоб пережити посушливі сезони.

Їхні плоди є джерелом вітамінів, антиоксидантів і клітковини. І подобаються не тільки людям, а й приматам.

З кори баобаба виготовляють грубе, міцне волокно, що йде на плетення мотузок, циновок і тканин. Баобаби мають великі білі квіти, що розкриваються в сутінках, приваблюючи кажанів, які їх обпилюють, а також долають величезні відстані, щоб поласувати їхнім нектаром.

Ці рослини також є важливим місцем гніздування для птахів. З урахуванням унікальних характеристик, довговічності та важливості для екосистем, баобаби заслуговують на вищий природоохоронний статус, вважають дослідники. Вони закликають особливо уважно поставитись до двох малагасійських видів, що перебувають під загрозою зникнення, у тому числі найбільшого та найвідомішого з мадагаскарських баобабів – гігантського баобаба.

Дослідження проводилися у співпраці між Уханським ботанічним садом (Китай), Королівським ботанічним садом К'ю (Британія), Університетом Антананаріву (Мадагаскар) та Лондонським університетом Королеви Марії (Британія).

Французи вириваються вперед: Названо найпопулярніший автомобіль в Європі станом на березень 2025 року

субота, 26 квітень 2025, 18:48

Найпопулярнішим автомобілем в Європі у березні 2025 року став хетчбек Peugeot 208. Як повідомляє JATO Dynamics, європейські продажі цієї моделі перевищили 25 тисяч машин. Це на 7% більше, ніж у березні минулого року, передають Патріоти України. . Сам ...

З чемпіонів світу в криміналітет: Поліція затримала відомого українського боксера

субота, 26 квітень 2025, 18:34

Українського боксера Євгена Хитрова (20-2, 17 КО) у суботу, 26 квітня, у Кривому Розі затримала поліція, передають Патріоти України з посиланням на СВОЇ Кривий Ріг. Зазначено, що 36-річний спортсмен, як припускають, причетний до крадіжок, скоєних на сі...