"Аналіз довів": Вчені розгадали таємницю прадавнього "дерева життя"

Дослідження ДНК свідчать, що ці унікальні дерева вперше з'явились на острові Мадагаскар 21 мільйон років тому. Звідти їхнє насіння перенесло океанічними течіями до Австралії, а також до материкової Африки, де вони утворили окремі види.

Через незвичайну форму баобаби відомі як "дерево життя" або "перевернуте дерево". Вони відіграють важливу роль у підтримці біорізноманіття.

Через зміну клімату та повсюдну вирубку лісів, ці дерева опинились під загрозою зникнення, кажуть вчені й закликають до більш активних зусиль з їх збереження

Доктор Ілія Лейч з Королівського ботанічного саду К'ю працювала над дослідженням разом зі своїм чоловіком, професором Ендрю Лейчем з Лондонського університету Королеви Марії.

"Ми змогли точно визначити походження баобабів, які є культовим видом й підтримують велику різноманітність тварин і рослин, а також існування людей, - розповіла науковиця ВВС. - Ці дані дозволили нам отримати нову важливу інформацію, яка допоможе зберегти їх та убезпечити їхнє майбутнє".

Для отримання даних вчені повністю розшифрували геноми всіх восьми видів баобабів - шість з яких зустрічаються на Мадагаскарі, один поширений в Африці, а інший – на північному заході Австралії.

Дослідники вивчили структуру їхніх хромосом, а також проаналізували те, як часто в їхній ДНК зустрічалися загальні для всіх і різні для окремих видів дрібні мутації.

Цей аналіз довів, що спільною батьківщиною всіх баобабів є не Африка чи Австралія, а саме Мадагаскар. Баобаби є ключовим видом, що забезпечує життя для багатьох тварин і рослин. Ці дерева тісно переплетені з місцевими культурами й традиціями, уособлюючи символічну і практичну цінність.

Вони можуть жити тисячі років, виростаючи до величезних розмірів та зберігаючи у своїх стовбурах велику кількість води, щоб пережити посушливі сезони.

Їхні плоди є джерелом вітамінів, антиоксидантів і клітковини. І подобаються не тільки людям, а й приматам.

З кори баобаба виготовляють грубе, міцне волокно, що йде на плетення мотузок, циновок і тканин. Баобаби мають великі білі квіти, що розкриваються в сутінках, приваблюючи кажанів, які їх обпилюють, а також долають величезні відстані, щоб поласувати їхнім нектаром.

Ці рослини також є важливим місцем гніздування для птахів. З урахуванням унікальних характеристик, довговічності та важливості для екосистем, баобаби заслуговують на вищий природоохоронний статус, вважають дослідники. Вони закликають особливо уважно поставитись до двох малагасійських видів, що перебувають під загрозою зникнення, у тому числі найбільшого та найвідомішого з мадагаскарських баобабів – гігантського баобаба.

Дослідження проводилися у співпраці між Уханським ботанічним садом (Китай), Королівським ботанічним садом К'ю (Британія), Університетом Антананаріву (Мадагаскар) та Лондонським університетом Королеви Марії (Британія).

У селі не завжди краще: Еколог назвав регіони України з найбільш забрудненою водою

неділя, 18 травень 2025, 13:44

Найбільш забруднена вода в Україні знаходиться біля центрів промисловості вздовж Дніпра та на Приазов'ї. Про це розповів член Ради Українського водної асоціації, завідувач кафедри екології та охорони здоров'я Західноукраїнського національного університ...

Поліція каже про самогубство, але друзі не вірять: У ТЦК Харкова загинув чоловік (фото)

неділя, 18 травень 2025, 13:29

У Харкові чоловік помер на території Територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Правоохоронці заявляють, що він вкоротив собі віку. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на Нацполіцію області. Подія сталася ще 12 травня....