З архіву ПУ. 2 серпня - день Святого Іллі: Народні прикмети, традиції, вірування, обряди

Ілля - володар громів з дощами і блискавками, саме він є покровителем хліборобів.

2 серпня православні християни святкують день Святого Іллі. Ілюстрація: ukr.media.

Іллін день — це свято на честь біблійного пророка Іллі, який має велике значення для православних християн і слов'янських народів. Ревного захисника християнської віри Іллю шанують і звертають до нього молитви. В день пам'яті пророка не дозволяється працювати, традиційно проводять богослужіння і молитви, готують багаті частування, повідомляють Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Історія свята

Православні християни святкують день пам'яті пророка Іллі 2 серпня (20 липня за старим стилем). Також свято вважається народним у слов'ян, в цей день люди проводять ритуали по захисту будинку, бенкетують.

Історія свята бере свій початок за 9 століть до народження Ісуса Христа. Майбутній пророк з'явився на світ у місті Фесвії. У момент народження дитини Соваху, отця Іллі, було видіння, в якому янголи небесні сповивали і годували малюка вогнем. Це бачення стало пророчим — дитина виросла і стала світочем віри. Коли Ілля трохи підріс, від пішов жити в пустелю, де багато молився і дотримувався суворий піст. Пізніше він був покликаний на пророче служіння, і почав боротьбу з нечестивими вчинками і відходом від істинної віри.

При житті пророка в царстві Ізраїльському правил Ахава, владолюбна дружина якого активно нав'язувала людям культ Астарти і Ваала. Ілля, будучи ревним борцем за чистоту віри і противником ідолопоклонства, намагався поставити царя на правильний шлях і здійснював чимало чудес. Нічого не діяло на безчесного правителя, Ахав навіть не злякався наближається трирічних посухи і голоду в державі, які віщував пророк як покарання за повернення до язичництва.

Після трьох років голоду Ілля знову намагався напоумити ізраїльтян, розповідаючи їм про істинну віру. Пророк запропонував зробити на горі Кармель жертвопринесення Богу і Ваалові, і подивитися, на якій жертовник зійде з неба вогонь. Весь день ідолопоклонники сподівалися на диво, але, як не молилися жерці Ваалови, вогню їм не вдалося дочекатися. Увечері жертовник Богові зробив Ілля, полив при цьому дрова водою. Пророк почав молитися, з неба зійшов стрімкий вогонь і вразив не тільки жертву і дрова, але і каміння з водою. Скоро почався великий дощ, який наситив висушену землю. Уражені побаченим ізраїльтяни покаялися і знову почали прославляти істинного Бога. Християни і юдеї вважають, що пророка узяли живим на Небо. Єлисей (учень Іллі) бачив, як святий вознісся на Небо у вогненній колісниці.

Активно святкувати день пам'яті пророка почали у Візантії в 9-10 ст. н. е. Люди влаштовували вистави, бенкети, відпочивали. Фактично, Ілля прийшов на зміну громовержцеві Перуну — він володів тими ж можливостями, його так само шанували, йому молилися перед боєм. Ілля, як і Перун, вважається покровителем воїнів (а саме авіаторів і десантників).

Прикмети в Ільїн день 2 серпня

«На Іллю зима з літом бореться». «На Іллю до обіду літо, після обіду — осінь». «Ілля жнива зачиняє, літо кінчає». У народі цей день вважається стиком двох сезонів, закінчується тепле літо і починається осіння прохолода. До цього дня обов'язково закінчують сінокіс і потім переходять до жнив.

«Хто потрапив у цей день під дощ, той запасся здоров'ям на весь рік». Дощова вода в цей день незвичайна, вона здатна вилікувати і змити з людини негаразди. Якщо в Ільїн день іде дощ з грозою, то на дощову воду збирають і зберігають, використовуючи її як цілющу. Також під час дощу 2 серпня не можна шуміти, кричати, бігати, стояти під деревом (особливо небезпечно бути під сосною з двома верхівками), стріляти, перебувати у воді. Треба перечікувати Грозу в будинку, старанно замкнувши двері і закривши вікна. Найкраще в цей час помолитися до святого з проханням про захист і поставити перед іконами запалені свічки, перехрестити себе і все навколо. На голові під час молитви має бути хустка.

«Не мечі на Іллю копи — небесним вогнем поїсть». «Хто в цей день копиці вважає, той скоро все добро розгубить». В полі та на городі не працювали, так як зусилля будуть марними — вважалося, що урожай може згнити, плоди і листя опадуть і зів'януть, сіно згорить, худобу загризуть вовки. Зате можна займатися пасікою, так з бджолиного воску робляться церковні свічки. Якщо нечиста сила ризикне сховатися у вулику, то Ілія не направить туди свою вогненну стрілу, пасіка не постраждає.

«До Іллі люди купаються, а після нього з річкою прощаються». «З свята Іллі вода все холодніше». Вважається, що купатися в Ільїн день і після нього не можна, причому пояснення цієї заборони є різні. Хтось каже, що пророк, опустив у воду шматочок льоду і після купання можна сильно застудитися або на шкірі з'являться нариви. Інші розповідають, що воду осквернив водяний або рис, тому купатися небезпечно. Треті запевняють, що русалки і інша нечисть, яка з дня Івана Купала була на суші, знову ховається у воду, рятуючись від блискавок Іллі, і може потягти на дно тих, хто вирішив скупатися.

«На Ільїн день дощ — буде мало пожеж, сонячно — багато». «Дощ в Ільїн день передвіщає багатий урожай жита на наступний рік». Зазвичай, у день вшанування пророка буває «вороб'їна нічь» — всю ніч лунають бурхливі гуркоти грому, блискає блискавка, неспокійно людям і тваринам. Сильний дощ говорить про майбутній щедрий врожай, а якщо погода хороша, то будуть пожежі.

Народні звичаї, традиції і повір'я в Ільїн день

Всі перекази описують Іллю-пророка як виконавця Божої волі, саме він виражає Божий гнів. Він карає грішників і злих демонів, не дає спуску нечистій силі, використовуючи блискавичні стріли. На думку народу, Ілля — грізний і суворий, але в той же час щедрий святий і справедливий. Слов'яни вважали Іллю повелителем родючості, врожаю, небесного вогню, грому і дощу (раніше слов'яни поклонялися язичницьким Перуну-Громовержцю). Згідно легендам, звуки грому — це стукіт кінських копит, які видають запряжені в колісницю коні Іллі. Взимку пророк подорожує по небу на санях, тому грому не буває.

Ілля — господар громов з дощами і блискавками, саме він протегує хліборобам і скотарям. Цьому святому молилися з проханнями про сонячну погоду або про дощ — залежно від того, що було потрібно. Благочестивим селянам пророк допомагає — поливає їх посіви дощем, усуває шкідників. До грішників Ілля безжалісний — їх поля страждають від згубного граду. Щоб захиститися від потрапляння блискавки, напередодні Ільїна дня люди обкурювали ладаном поля, житло і худобу. Для захисту врожаю від граду вранці з вікна хати господиня виставляла частування — хліб з сіллю, які ввечері цього ж дня потрібно було віднести до річки і опустити у воду.

Як вже згадувалося, Ілля жорстоко карає нечисту силу, тому злі духи ховаються від пророка, вселяючись в диких і домашніх звірів. Саме з цим пов'язаний звичай не випускати худобу і домашніх улюбленців на вулицю і не впускати їх в будинок 2 серпня. Якщо тварина вийде за межі будинку, в нього може вселитися нечисть, яка пробереться в оселі у вигляді домашнього улюбленця. Люди боялися не тільки нечистої сили, але і гніву пророка — в будинок, в якому нечисть завелася, Ілля міг вдарити блискавкою. Рибалки викидали спійману рибу, якщо у тій були червоні очі — люди вірили, що в такій рибі оселилися чорти. Для захисту будинку від нечистої сили, вселившейся у диких тварин (лисиць, вовків та ін), селяни діставали рушниці — впустити тварину на свою територію не можна було будь-якою ціною.

Святкування Ільїна дня

Тиждень перед святом дотримувалися посту. З будинку прибирали блискучі предмети, обкурювали житло пахощами. В Ільїн день обов'язково вмивалися дощовою водою, щоб захиститися від псування і хвороб. Святому молилися про дарування дощу або про настання сонячної погоди, залежно від обставин. Також влаштовували хресний хід. Селяни замовляли в церкві особливий молебень на честь Іллі, щоб святий зробив зерно врожайним, так як саме він захищає хліборобів. За ворота виставляли миски з зерном, насіння заговорювали.

Святого Іллю вважали всемогутнім, тому до нього зверталися і з іншими проханнями про допомогу на полюванні, на лікуванні, на любовному поприщі. В силах пророка було покарати погану людину, позбавити грішника врожаю, відновити справедливість. Він же може захистити праведника від бід і нечистого духа, допомогти мисливцеві і шукачеві скарбів, врятувати молодят від псування і пристріту. В складчину влаштовували спільне свято для жителів села (чи навіть кількох сусідніх сіл), який називався «благання» або «братчина».

Підготовку до свята починали за кілька днів, готували багато їжі, жінки обов'язково пекли обрядові хліби з борошна нового врожаю. Головним напоєм на бенкеті було пиво, головною стравою — баран або бик, якого символічно приносили в жертву пророку. Жертовну худобу спочатку зганяли до церкви, де священик окроплював його священною водою і проводив молебень, а потім кололи. Після бенкету веселилися, співали пісні, грали, водили хороводи до самого ранку.

У православних церквах на честь Іллі проводять богослужіння, святому віддають молитви. В деяких церквах проводять хресні ходи та божественні літургії. Шанування святого не припинялося з моменту його вознесіння на Небо. В народі, як і в старі часи, готують частування. На столі повинні бути м'ясні страви і хліб (пироги) з нового борошна. Якщо в цей день зібрати в городі трохи молодої картоплі приготувати щось з неї, то картопля зросте відмінна і буде довго зберігатися. Ситну їжу готують не тільки для себе і своєї сім'ї — продуктами діляться з нужденними, в деяких селах, як і раніше, бенкетують усі разом і влаштовують гуляння до самого ранку — водять хороводи, співають і веселяться.

Виплати від польських партнерів: Українців попередили про нову небезпечну схему шахраїв

вівторок, 28 травень 2024, 23:30

В одному з популярних месенджерів поширюється повідомлення про нібито грошові виплати українцям від Польщі. Однак це нова шахрайська схема. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на пресслужбу кіберполіції. Як повідомляється, для отримання к...

"В такій ситуації - це щастя": Подружжя дивом вижило під час російського удару по Епіцентру в Харкові

вівторок, 28 травень 2024, 22:34

До штабу поліції звернулось подружжя харківʼян, яке дивом вижило під час російської атаки на гіпермаркет Епіцентр 25 травня. Про це у вівторок, 28 травня, повідомила пресслужба поліції Харківської області, передають Патріоти України. Там зазначили, що ...