11 вересня, – християни відзначають Усікновення голови Пророка Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана, або, як кажуть у народі, Головосіка. Церква встановила в цей день одноденний піст. Звідси і народна назва «Іван Пісний», повідомляють Патріоти України. В Євангелії від Марка детально розповідається про страшну мученицьку смерть останнього старозавітного пророка, котрий провістив про скорий приход Месії та охрестив Ісуса Христа у водах Йордану.
Цар Ірод, у часи якого жили Іоан Хреститель та Ісус Христос, покохав дружину брата свого Пилипа і забрав її за дружину. Ірод боявся Івана, бо визнавав його за пророка і бачив праведність його аскетичного життя, у багатьох випадках дослухався до нього.
Іоанн відверто говорив царю, що творить ганебно, пов'язавши своє життя з дружиною брата. Ці докори не дуже подобалися Іроду. Такі відверті і сміливі слова ще більше не подобалися і Іродіаді, колишній дружині Пилипа, яка хотіла помститися Іоанові. І ось нарешті така можливість з'явилася.
У день народження Ірода запросили багато гостей, вони співали і танцювали. Особливо захопив царя танець дочки Іродіади, захопив настільки, що цар юдейський клятвено пообіцяв зовсім юній дівчині все, що вона попросить. Та, порадившись з матір'ю, забажала голову Іоана Хрестителя на блюді. Ірод журився, але не посмів порушити клятву, і Предтеча був забитий у в’язниці, де знаходився.
У цей день дотримуються суворого посту. Не прийнято нічого різати, що нагадує собою голову. Взагалі вважається, що сьогодні не варто брати в руки гострі речі: ніж, сокиру. Тобто, все, що нагадує мученицьку смерть пророка.
У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров». Не вирізати. Прийнято не вживати круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує відрубану голову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо нагадують кров святого. Крім того, не їдять з блюда - на ньому лежала голова Іоана Предтечі.
Не варили борщ, це був єдиний день, коли гріховним вважалося їсти борщ. У деяких регіонах це свято називали Іван Пісний. Але найбільш поширеною назвою було Головосіки.
У цей день заборонялося співати і танцювати. Тому, що саме за допомогою таким чином Іродіада домоглася страти Хрестителя. Також кожен намагався побувати в церкві, а ті хто мучився головними болями, просили зцілення.
За народними віруваннями Головосіки є останньою межею, коли з'являються грози. Але, якщо хтось почув грім, то це віщувало довгу і теплу осінь. Звідси і приказка: «загримів Головосік - тепла додасть рік».
Суд у Львові визнав винною акушерку обласної клінічної лікарні Анну Федорчак, яка під час нічної зміни вдарила свою колегу металевими інструментами для пологів. Про це пише ZAXID.NET з посиланням на вирок суду, передають Патріоти України. Інцидент став...
2025 року в Україні підвищення пенсій торкнеться лише тих, хто досяг встановленого вікового порогу. Йдеться про доплати за вік, на які може претендувати більшість пенсіонерів. Граничний розмір такої надбавки становить 570 гривень. Про це пише видання O...