Енергетична блокада: Вечірня прогулянка знеструмленим Сімферополем

Усе життя кримчан вже на другий день енергетичної блокади стало прив'язаним до наявності струму в розетках.

Крим у темряві. Фото: "Крим. Реалії".

«Велике бачиться на відстані» – ці єсенінські рядки давно стали в наших краях аксіомою. Великі потрясіння, неприємності й біди – не виняток, їх теж краще розглядати здалеку, з наступного століття або, принаймні, з відстані в кілька тисяч кілометрів", - написав блогер Кирило Автохтонов у статті для Крим.Реалії, передають Патріоти України.

Тому ще за часів СРСР ми звикли не мружитись, вдивляючись у неприємні дрібниці свого життя, а дивитися широко розплющеними очима на протилежний бік планети. І ось у тому, «їхньому» житті ми розбирались куди краще, ніж у своєму. Щось подібне я спостерігаю і зараз, коли читаю публікації київських і московських авторів. Там і тихий жах, і стриманий захват: з одного боку пишуть про апокаліпсис у знеструмленому Криму, кілометрові черги за бензином і замерзлі лікарні, а з іншого – бадьорі рапорти про завезені генератори, про 22 грудня, коли прилетить чарівник і увімкне високовольтну лінію з Кубані, і про те, що ніхто нікого ніколи не поставить на коліна. А ось як у повсякденному житті виглядає епохальна подія, пишуть і показують дуже небагато.

Отже, 25 листопада, третій день енергетичної блокади Криму. На вулиці не спекотно, +10, густий туман, як завжди буває при різкому похолоданні, сиро, але дощу немає. Погодка, загалом, кримська осіння. А ось вчора був сплеск бабиного літа.

Абсолютно непередбачувані і за часом, і за тривалістю вимкнення електрики неймовірно дратують. Усе життя вже на другий день стає прив'язаним до наявності струму в розетках. Для мене особисто найбільш нестерпне – відсутність інтернету і, як наслідок, втрата ілюзії, що я щось можу знати і прогнозувати. Для домашніх – страх увімкнути пралку без ризику завершити прання простирадел вручну і неможливість приготувати вранці омлет за допомогою міксера.

Для багатьох кримчан, я підозрюю, набагато болісніше сидіти в темряві без телевізора. Ми вдома телевізор давно не дивимось, тому читаємо при свічці – в принципі, не найгірша заміна електронної книжки. Почуття протесту в повітрі не бринить – ніхто не збирається ні скидати російську владу, ні йти з’ясовувати стосунки з підривниками електроопор. Розмови в місті лише про те, який генератор краще вибрати і як зберегти продукти – це найбільш болюча тема. Люди звикли тільки виживати.

Кримчани живуть усе більш незаможньо, багато хто набив морозильники фруктами на зиму. Тепер усі ці запаси течуть, у мене вдома вже варять компоти з вишень, які розраховували скуштувати лише в березні. Опалення вимкнене. У будь-якому разі, тиск гарячої води в батареях забезпечується електронасосами, а електроенергію влада економить на чому тільки може. Тут кримчанам неймовірно пощастило з погодою. Якби на вулиці було мінус двадцять (а таке в Криму на моїй пам'яті неодноразово траплялось у листопаді), можливо, і моя пісня звучала би зовсім інакше.

У гості, як виявилось, краще ходити зі своїми зарядками і трійниками, щоб заразом зарядити телефони і все, що можна, якщо в будинку, куди ви прийшли, є світло. Ну і у себе вдома при раптовому ввімкненні електрики всі відразу кидаються перевіряти, чи поставлені на зарядку ноутбуки, планшети і смартфони. Хоча навіть повністю заряджений гаджет з інтернетом не врятує – хоч ноутбук і буде працювати, роутер і взагалі канал провайдера вимикаються разом із холодильником.

Отаке життя вже третій день. Але цього дня щось змінилось: у будинку моєму електрику не вимикають уже з одинадцятої вечора вчорашнього дня. Як мало потрібно людині для щастя! Тут тільки залишається згадати біблійну притчу про козу, яку потрібно впустити в дім, щоб згодом випробувати величезну радість від самого факту її відсутності.

Отже, вчора під вечір сходив на Центральний ринок. Купив у літньої кримської татарки несподівано дешеві помідори (по 70 рублів за кілограм, це десь 25 гривень), яблука (золотистий Нижньогірський Гольден, за такою ж, як у помідорів, ціною) і зелень (15 рублів за пучок, трохи більше 5 гривень), навідався до сирного лабазу (українські сири ще є, ціна в середньому – 450-500 рублів, тобто 140-180 гривень за кілограм, поки не подорожчали) і пішов додому.

На ринку все як завжди, тільки раптово розквітнула торгівля електрогенераторами. Їх продають скрізь: у проходах, на автостоянках, біля кіосків із канцтоварами, посудом, насінням – загалом, у найнесподіваніших місцях стоять ніби ненароком розпаковані і в коробках генератори.

Ненароком називається і ціна. Ось цей бородатий молодець у шкіряній куртці пропонує новенький агрегат обалділому селянину за 26 тисяч рублів (9 тисяч гривень). Причому гаряче запевняє, що ціна акційна, завтра запас генераторів розкуплять і буде ще дорожче. Так, дійсно, в магазинчику поруч подібні, на 2,8 кВт, ідуть вже за 30 тисяч рублів (майже 11 тисяч гривень).

Вдома не полінувався подивитись у мережі. У Краснодарі цю модель продають за 16 920 рублів (6040 гривень), при тому поромна переправа працює, автобуси до Краснодару з Сімферополя (472 км) ходять регулярно, та й пошта не простоює. No comment.

А ось шедевр китайського машинобудування. Живиться від мережі і за відсутності напруги – від пальчикового акумулятора невідомої ємності. Продається зі знижкою як залишок усього лише за 1200 рублів (430 гривень). Скільки годин світитиме від акумулятора, продавцям невідомо.

Ну і в комплекті стеаринові свічки. Стеарин дуже легкий. Вочевидь, не містить важких фракцій типу холестерину. Свічка згорає без сліду за півгодини. От якби її в їжу – то, можливо, ціна була б виправданою. 50 рублів = 18 гривень. Черги за хлібом – лише в кіосках, які торгують, в основному, продукцією невеликих хлібопекарень. Вона смачніша і, частіше за все, трохи дешевша. А от саме ці невеликі хлібопекарні і підкосило вимкнення – печі ж там електричні!

Проспект Кірова. З народних прикмет: якщо працюють світлофори – можливо, в будинках поруч є світло. Якщо не працюють – весь район гарантовано знеструмлений. Поодаль світяться, незважаючи на ще світлий час, вікна Ради міністрів. Очевидно, світло необхідне, щоб обмірковувати можливості його економії.

Поліцію посилили спецпідрозділами і перевели на цілодобове патрулювання. Хоча вночі, повертаючись із гостин, куди ходжу за інтернетом, поліцейських цими днями не бачив. Стерв'ятники. Чекають свіжатинки. «Росія 24». Ці хлопці знімали репортаж вже за півгодини після підриву опор у ніч на 22 листопада, коли молодь, абсолютно не розуміючи причин вимкнення світла, о пів на першу ночі висипала з барів і кав'ярень і влаштувала на вулицях центру Сімферополя автопаті. Чи то знали, що буде підрив, чи то чатували.

Ось під час обшуків у мечетях або на інспекціях у будинках престарілих цей логотип якось не засвічений. Зараз чергують на площі, як і навесні 2014 року. Мікроавтобус, обладнаний супутниковою тарілкою, стоїть у двадцяти метрах.

Те, що в ресторанах Сімферополя мимоволі вечеряють при свічках, екзотичним не виглядає, романтика, як-не-як, хоч і вимушена. А ось містично освітлений фаст-фуд – це вже якийсь сюрреалізм. Причому все інше виглядає, як і годиться в урбаністичному закладі. Їдальня «У мами». Запитав, як то кажуть, а підігріваєте як? Та ніяк, кажуть, беріть, поки не охололо, світло щойно, вимкнули, ще гаряченьке.

Ось що просто світиться вночі – то це будинок на бульварі Франка (сімферопольці зазвичай роблять наголос на перший склад – саме цей заклад на бульварі і зобов'язує до іспанської вимови). Тут за всіх режимів днювали і ночували послідовники Фелікса Едмундовича, а зараз працюють на своїх галерах ще й колишні колеги президента Росії.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Важко знайти людину, яка б зробила більше для ослаблення ЗСУ": Волонтер Донік відреагував на оголошення Росією у розшук Хомчака

вівторок, 7 травень 2024, 20:53

Відомий волонтер та військовий інструктор Роман Донік прокоментував у соцмережі "Фейсбук" оголошення колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а зараз першого заступника секретаря РНБОУ Руслана Хомчака у розшук у Росії, передають Патріоти України. На думку До...

У серіалі українського телеканалу знявся актор-колаборант - ЗМІ

вівторок, 7 травень 2024, 19:51

У квітні 2024 року на українському телеканалі ICTV2 відбулася прем'єра серіалу "Подвійні ставки". У серіалі одну з ролей зіграв актор з Маріуполя Дамір Сухов, який виявився колаборантом, інформують Патріоти України. "Подвійні ставки" - це 8-серійна кри...