​Історія однією родини: Вони не могли не стати бандерівцями, як і нині щирі українці не можуть не бути патріотом

1000-літня історія українського народу, це ланцюжок поколінь, в кожному з котрих знаходилося достатньо закоханих у свою землю людей, сильних та дієвих; патріотів, що не дали зайдам ні винищити, ні асимілювати свою націю – знищити її тіло та душу.

Бійці УПА: молоді, завзяті, відчайдушні. Архівне фото газети "День"

Показовою є важка історія однієї типової західноукраїнської родини, котру Патріотам України розповіла Стефанія Лодунська. Читаючі ці спогади, усвідомлюєш зайвий раз, наскільки нашим батькам-дідам було тяжче ніж нам наразі. Судить самі…

Мама народилась 14 лютого 1929 року. Тернопільська обл. Бережанський р. с. Вербів. Починала вона свою боротьбу ще будучи маленькою. У мого діда Пилипа збирались завжди люди. І мама стояла на атасі. Коли здалека бачила, що підходять польські поліцаї, вона кричала... Прошем пана я сім бою (пане,я боюсь вас.-переклад). Це був сигнал для всіх. В хаті був другий вихід і всі забиралися геть непомітно для поліції. Фамілія мами...Петрух Текля Пилипівна.

Вона записувала дещо. Але дат не ставила. Ось один епізод... Я з Іванком ходила в Бережани. Від Вербова Бережани 12 км. Трохи ішли пішки, трохи нас підвезли. Німці відкрили тюрму. Ці всі люди ішли туди. Там було страшне видовище. Москалі вирізали дівчат і хлопців, які були в тюрмі. У дівчат відрізані груди, у хлопців все решту. Кров текла рікою. Ті, що жили поруч розказували, що мотори гули цілі ночі, що б не було чути криків людей.

Вони не боялись німців. Більше боялись більшовиків. Іванко... це її майбутній чоловік. Іван Бортник. Він пішов в УПА в 1942 році. Хлопцю було 17 років. Всі його чотири брати теж були в УПА. В живих залишився один.

Дід Пилип був зв’язковим. І її ще маленькою використовували для передачі інформації. Вони одружились в 1947 році. Одружились таємно. брали тільки шлюб. В 1948 році народилась Марічка. Моя сестра. Хтось все таки доклав, що вона одружена з Іванком. Її часто викликали на допити. Але друг Іванка підтвердив, що це його дитина .Також викликали на допит і священника. Запису про шлюб не було. Так вона уникла тюрми.

Всі дуже боялись приходу москалів в 1944 році. Бо пам’ятали тортури НКВД в 39-41 роках. Багато людей тікали з німцями.

Будучи ще підлітком, вона крутилась біля воєнних. Приносила цю інформацію дідусеві. Той шифрував і знов через свою малу передавав іншим зв’язковим. Одна з таких зв’язкових була недалека сусідка. Катерина. Красива дівчина посвятила все своє життя боротьбі.

Її і ще одну зв’язкову арештували і відправили в тюрму. Сміливиця пройшла всі табори. Перенесла всі тортури. Але і під тортурами вона нікого не видала. Повернулась додому через 25 років. Я пам’ятаю її. Посивіла, постаріла. І завжди буда мовчазна.

Багато з Вербова повертались з тюрм через 20-25 років. Пішли молодими, а виходили постарілими.

«Ястребки», як називали карателів НКВС, лютували все більше. Часто проводились обшуки. Часто викликали на допити. Дідусеві прийшлось законспіруватись. За ним слідкували. Та і за мамою теж. В 1949 році вона мала побачення з Іванком. Це було вечором. І тут почалась облава. Скоріше всього хтось їх здав. Іванко почав тікати в сад. там у діда була криївка. Та не встиг. Розривною кулею йому відірвало половину лиця. Вона прибігла. Один з карателів вистрілив в нього ще і добив. Зняв з тіла годинник і почепив собі на руку. Маму зразу ж забрали.

Допит був цілу ніч. Вона нічого не сказала. Зранку відпустили. Серед села стояв віз з тілами вбитих в цю ніч. Всього шестеро. І серед них мамин чоловік. Попрощатись не дали. Загиблих героїв повезли і до сьогодні ніхто не знає де поховані.

Через день маму знову забрали. Знову допити. Знову очна ставка з товаришем загиблого, де той знов і знов запевняв москалів, що наче він є батьком маминої дитини, а не застрелений боєць УПА. Знову священника допитували, сусідів. Та її ніхто не здав. Допитував її гуманний кагебіст. Він їй написав на папері, щоб нічого не говорила. Потім він і врятував і маму і мого діда від Сибіру. Коли вже було все на возі... він дав команду відмінити. Так мама залишилась в селі. Останній брат Іванка здався в 1950 році. Це був наймолодший брат. В лісах хлопці воювали до 1954 року. Ніхто не вижив.

Мати продовжувала носити їжу і одяг для тих хто ще був живий. Хоч це було важко. Так в 1952 році познайомилась з моїм батьком. Він не був під підозрою. Переселенець з Польщі. Через нього вона передавала.

На допити її викликали постійно. Постійні обшуки. Моя старша сестра так і залишилась Романівною по удаваному батькові. Батьком рахувався товариш Іванка. Останній раз маму викликали на допит після проголошення суверенітету України. Просили розказати все як було. Та вона і тоді мовчала. Не маю я віри до них... казала.

В мамчиних спогадах є кілька епізодів про те, як НКВС знищувало поляків, євреїв під виглядом УПА. В сусідньому селі Біще була вбита сім’я євреїв. І вона пише, що впевнена, що це НКВС. Для того, щоб компрометувати партизанів. Знала, що групи партизан тоді не виходили на завдання в цю зону. Біще від Вербова 7 км.

Одна з родини, яка приїхала до нас впізнала в ястребку «бандерівця», який вбивав поляків.

Фактично ці що воювали з УПА називались стрибки. Але ще їх називали ястребки. Коли діда не відправили в Сибір, то забрали на Донбас на шахти. Він собі обрубав два пальці і через три тижні повернувся додому. В нього були землі. Забрали все в колгосп. Він став бідний.

Мама і дід дуже гарно співали. Одного разу дід був в Бережанах і добре випив. Цей КГБіст, що розстріляв Іванка, маминого чоловіка, жив там. Дід його зустрів. І заспівав йому пісню.

Був на світі Гітлер, німецький божок.

Захтів України... дістав мотузок.

Райпартком, виконком, всі голодні в райпартком.

Ми вас нагодуєм з лика мотузком.

На далекім сході сталась новина.

Сталіна родила грузинська коза.

Райпартком. виконком...

Москалі голодні прилізли до нас.

Та прийдеться скоро драпати від нас.

Райпартком, виконком...

Маму постійно кликали співати в хор, виступати на концерті. На цей концерт приїхало з Бережан началство велике. В тому числі і вбивця. Вона мала співати якусь пісню. Та вийшовши на сцену заспівала бандерівську:

Там в Бишках на край лісу. Зелений дуб стояв.

Там сотник Закарпаття криївку збудував.

Приїхало до лісу саме НКВД,

Наші друзі не знали, що їх смерть вже жде.

Ця пісня була складена з реальної історії. Є таке село Бишки. І коли викрили де криївка, п’ять хлопців себе підірвали гранатами. В полон живими не здались.

За пісню дідові дали 15 суток. Маму знову закрили на 3 дні. Але це вже було десь в середині 60-х. На тому відпустили.

Мама до кінця життя була борцем за Україну. Організувала групу людей, збирала патріотичні пісні і співала на з ними. На Пасху, на гаївках, на великі свята, на весіллях. Одна з цих пісень:

А в Кийові Золотая брама.

На тій брамі синьо-жовта фана.

Хлопці підемо, боротися будемо.

За Україну, за вільні права. Державу.

Часто слухала «Голос Америки». Тримала зв’язок з тими, хто передавав літературу від Ярослави Стецько. Часто звучала пісня

Чобіт за чоботом вставаймо в один ряд.

Друзі повиходили, чекають на нас.

Прийшли ми в одну хату, а там більшовики.

Жінок дітей порізали, порвали на куски.

Чобіт за чоботом встаємо в ряди

З московською заразою покінчим на завжди.

Місцеві комуністи їх боялись і не дуже чіпляли. Та за те на роботи посилали важкі. Вчитись її не взяли.

Мого батька пересили з Польщі. З Перемишля. В бабці були землі. Прийшлось все залишити. І приїхати ні з чим. Дали хатку-розвалюху. Коли мої батьки познайомились, тато часто приходив до мами в вишитій сорочці. Та коли женився в 1954 році, то замість сорочки виявились тільки одні рамки спереду – треба було виживати з дітьми. Коли оформляв пенсію, то в довідці за 1953 рік був вказаний заробіток у 5 рублів за 280 трудоднів.

Вже маючи 70 років мама вступила в Рух. Ходила на всі мітинги. Вже проживала у Львові. Мала зв’язки з політв’язнями. Та була розчарована. Завжди говорила «Наші хлопці гинули не за таку Україну». Та завжди мала віру, що Україна буде. Навіть як був Майдан, то вона віддавала свої копійки. І заставляла внуків перечислювати гроші. Допомагала пораненим. Я по її просьбі висилала гроші львів’янину Івану Рапову, який був поранений на Майдані. Слава Богу Іван живий. В нього були розірвані легені. І врятував його медбрат Іван з Дніпропетровська. Сам на жаль загинув. Іван і Олеся Рапови мають двох діток.

Як не дивно, але у мами не було ненависті до росіян. Коли спілкувалась з людьми з Росії, чи з Білорусії, то переходила на російську мову. Була зневага до свої запроданцеві, та і нас не навчила ненависті до іншої нації. Мама до останнього подиху боролась за волю України. До останнього подиху молилась за наших воїнів і люто ненавиділа комуністичний режим. Померла 3 червня 2015 року. Вічна пам’ять і Царство Небесне. Хто вірує, помоліться за неї…

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...

"Яка реакція батюшок? Жодної!": Через обстріл росіян пошкоджено собор УПЦ МП в Запоріжжі (фото)

субота, 18 січень 2025, 21:33

У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...