Кабмін збільшив ще на 15% оклади держслужбовцям

Уряд Гройсмана вирішив подбати про своїх

Бабуся, яка вибирає акційні овочі, що зіпсувалися, дідусь, якому бракує грошей на критично необхідні ліки... Підтвердження того, яка категорія населення у нас серед найзнедоленіших, можна побачити кожного дня. А от про чиновників цього не скажеш.

Та пенсії наразі реально так і не підвищили. Зате Кабмін вирішив подбати про своїх. Уже розмір січневих окладів держслужбовців та інших категорій працівників державних органів зросте в середньому на 15%. Про це йдеться у відповідному рішенні уряду.

"Це якесь дикунство -- збільшувати заробітну плату без будь-яких об'єктивних причин, коли вся країна перебуває в злиднях й більшість громадян ледве зводять кінці з кінцями, -- коментує газеті "Експрес" новину президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки Володимир Лановий. -- Соромно для нашої держави мати такий уряд. Це -- чесно, це -- не емоції. Так не роблять. Потрібно починати з підвищення економіки й реального рівня життя пересічних громадян. А те, що відбувається, -- не по-людськи, не по-християнськи!"

До речі, у самому уряді топ-чиновники й так отримують доволі високі зарплати. Так, держсекретар Кабміну Володимир Бондаренко заявив, що міністри мають орієнтовно 35 тисяч гривень на місяць. Така сума набігає з урахуванням премій. Пояснення в тому, що ще восени уряд своєю постановою різко підвищив рівень оплати роботи топ-чиновників. Він, встановив, що премії службовцям, які займають посади державної служби категорії “А”, становлять до 100 відсотків посадового окладу. Тобто реальна зарплата -- до двох офіційних ставок.

Мають право самостійно призначати собі премії й у державних органах влади нижчих рівнів. Практика в цій справі інколи вражає. Скажімо, у Дніпрі на сесії прийняли рішення, що меру, секретареві міськради, заступникам та директорам департаментів виплачуватиметься премія у розмірі до 800% (!) посадового окладу. Таким чином зарплату підняли до 16 тисяч гривень. Ще далі пішли столичні чиновники. Депутат Київради Олександр Вовченко повідомив, що при зарплаті 3 -- 4 тисячі гривень керівники різних департаментів міської державної адміністрації можуть отримувати безлімітні премії. У середньому, за його словами, працівники КМДА мають додатково по 20 тисяч.

Та це ще, так би мовити, квіточки. Міністр інфраструктури Володимир Омелян днями повідомив, що керівники Адміністрації морських портів України виписали собі за грудень премії у розмірі від 700 тисяч до 1,5 мільйона гривень на особу. Тішить те, що це горе-керівництво нарешті звільняють, однак постає питання, скільки ще чиновників можуть виписувати собі настільки фантастичні премії. До обговорення цієї скандальної теми "Експрес" запросив екс-міністра економіки Володимира Ланового, експерта із соціальних питань Андрія Павловського та експерта Фонду суспільної безпеки Юрія Гаврилечка.

- Отже, Кабмін збільшив ще на 15% посадові оклади держслужбовцям. Вас це рішення дивує чи обурює?

В. Лановий: -- Те, як держслужбовці за наш з вами рахунок підвищують собі зарплати, - просто ганебно. Так не робиться, треба ж врешті про людей почати думати, а не лише про себе!

Ю. Гаврилечко: - Варто враховувати, що є різні категорії державних службовців. Не в усіх така висока зарплата, як у Кабміні. Та й загалом, я переконаний, що чиновники мають отримувати пристойні гроші, адже чим менше їм платять офіційно, тим більшою є їхня спокуса наживатися за рахунок хабарів та всіляких схем розкрадання бюджетних грошей. Але паралельно зі збільшенням заробітної плати слід скорочувати кількість державних службовців. На початку Незалежності чиновників у державі було приблизно 50 тисяч, а тепер їх аж 300 тисяч.

А. Павловський: - Справді, люди, які працюють в обласних та районних адміністраціях, мають невисокі посадові оклади і, можливо, їм і варто їх збільшити. Але й про справедливість потрібно пам'ятати. Мінімальна пенсія у нас тепер становить лише 1247 гривень. І, оскільки я займаюся соціальними питаннями, старенькі питають мене, чи, може, і їм влада передбачила суттєві надбавки. Та поки що, на жаль, нема чим порадувати пенсіонерів.

-- А чи справді знизиться рівень корупції після підвищення виплат?

В. Лановий: - Не думаю, що чиновники стануть менш корумпованими. Ті, хто мав можливість красти сотні тисяч чи навіть мільйони, не особливо зважатимуть на 5-10 тисяч гривень, які їм додадуть. Та й в інших навряд чи апетити зменшаться. Питання ж не стільки в рівні зарплат, скільки в тому, для чого прийшли люди на державну службу. Якщо для того, щоб заробляти мільйони й будувати маєтки, то навряд чи вони змінять плани й раптом почнуть працювати якісно на благо держави. А я не бачу, щоб на держслужбу масово йшли зі своїми ідеями, програмами, новими цінностями, підходами, щось хотіли зробити для країни. Боюся, люди, яких беруть на чиновницькі посади, зроблені з іншого тіста. Вони вміють вчиняти оборудки, а не системно вдосконалювати країну. Добавте їм грошей скільки завгодно - нічого не зміниться ні з погляду реформ, ні з погляду корупції.

А. Павловський: - Справді, хабарі державні службовці, чиновники, керівники держпідприємств беруть не тому, що в них велика чи мала зарплата. Все залежить від того, як мама з татом виховали, які в людини моральні принципи. Я впевнений, що є чиновники, котрим і зарплати, приміром, 900 тисяч гривень все одно буде мало. Більше того, боюся, що чим вища в чиновника заробітна плата, тим більше в нього росте апетит, і тим більшого розміру хабарів він вимагає.

Опублікував: Світлана Іваненко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 19 січня. Макарів день. Важливі клопоти краще відкласти

неділя, 19 січень 2025, 7:05

19 січня за новим церковним календарем (1 лютого за старим стилем) віряни України згадують преподобного Макарія Великого, відомого автора безлічі духовних бесід і молитов. У народному календарі - Макарів день. . Цей угодник Божий народився в Єгипті, ...

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...