Александер Квасневський
Колишній польський президент закликав Київ і Варшаву повернутися до серйозного діалогу примирення. Це є єдиним шляхом до порозуміння щодо спільних трагічних сторінок в історії двох народів, заявив Квасневський у Києві в розмові з DW. Українську столиці він відвідав минулої неділі з нагоди першого засідання наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", до складу якої увійшов також і він.
Перебуваючи на посаді президента Польщі з 1995 по 2005 роки, Квасневський був активним прихильником політики примирення з Україною. Саме він у 2005 році разом з тодішнім українським президентом Віктором Ющенком брав участь у церемонії відкриття і посвячення меморіалу воїнам Української галицької армії і Цвинтаря орлят (польських військових поховань 1918-1920 років) на Личаківському кладовищі у Львові.
"Ми вже не здатні змінити історію, ми можемо тільки осмислити значення тих події і робити все, аби вони не повторилися", - вважає екс-президент Польщі. Він переконаний, що "відповідальність українського і польського урядів за це дуже велика".
Європа має чимало успішних прикладів примирення
Квасневський не бачить нічого особливого в тому, що "на деякі моменти історії ми дивимося з різних точок зору". Це є нормальним, наголосив він. Водночас він звернув увагу на те, що Європа має чимало успішних прикладів примирення і порозуміння між країнами зі складним спільним історичним минулим, якими могли б скористатися в Україні. Найліпшим прикладом він вважає примирення між Францією та Німеччиною, які "починали як вороги у двох світових війнах", а зараз не мають жодних проблем у відносинах і є добрими партнерами.
На його думку, гарних результатів у пошуках порозуміння вдалося досягти Польщі й Німеччині. "Але це була велика робота, яка тривала багато років", - наголосив Кваснєвський, зауваживши, що німці багато і відкрито говорили про свою історію і "вибачилися перед Польщею за все, що сталося", а Польща зі свого боку також "зробила непогану домашню роботу".
Спільний підручник історії
Квасневський вважає успішним кроком до примирення, який вартий наслідування, написання спільного польсько-німецького підручника з історії для школярів, робота над яким тривала близько восьми років і який вийшов друком влітку минулого року. За словами Квасневського, текст підручники польські та німецькі експерти писали спільно, а в тих моментах, де їхні думки розходилися, вони подавали дві точки зору на подію. Він зауважує, що в процесі написання підручника виявилося, що спірних моментів значно менше, ніж всі очікували тоді, коли приступали до роботи. Широкі громадські дискусії щодо спільної історії України та Польщі дуже важливі ще й тому, вважає Кваснєвський, що "інакше ці факти стануть зброєю в руках націоналістів".
Він також окремо наголосив, що процес примирення "не закінчується ніколи" і над ним треба постійно працювати. "Адже приходять нові покоління, які мислять інакше, міняються політичні обставини, у часи кризи в суспільстві зростає рівень ненависті і страху, які живляться старими стереотипами, тому примирення - це робота, яку треба невтомно продовжувати", - заявив колишній президент Польщі
Проаналізувавши фотографію того, як очільниця німецького МЗС Анналена Бербок відвернулася від канцлера Олафа Шольца, штучний інтелект знайшов цікаве порівняння. Таким спостереженням поділилася голова правління Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» ...
Переможниця шоу Холостяк 13, волонтерка і перекладачка німецької мови Інна Бєлєнь також провела екскурсію квартирою, яку орендує у Києві, передають Патріоти України. Бєлєнь і ветеран війни Олександр Терен після завершення реаліті будують стосунки. Зара...