"Володимир Путін якось назвав розпад СРСР "геополітичною катастрофою". Але політичний мислитель, який найбільше впливає на сьогоднішнього президента Росії, - це не Володимир Ленін, який заснував комуністичну систему, а Іван Ільїн – пророк російського фашизму.
Російський політичний філософ помер більш ніж 60 років тому. Але його ідеї отримали нове життя в пострадянській Росії. З 1991 року його книжки були багаторазово перевидані. Президент Володимир Путін почав його цитувати у своїх промовах на Федеральних зборах. На додачу, Путін подбав, щоб рештки Ільїна були репатрійовані з Швейцарії і перепоховані в Росії, а всіх його архіви повернули з Мічигану. Російський президент покладав квіти на могилі філософа в Москві.
Але він не єдиний, хто захоплюється Ільїним. Сірий кардинал Кремля Владислав Сурков також вважає засновником російського фашизму авторитетом. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, який був президентом з 2008 до 2012 року, рекомендував російським студентам вивчати праці Ільїна. Цитати фашиста часто фігурували у промовах міністра закордонних справ, голови конституційного суду і навіть патріарха РПЦ. Які ж ідеї так надихають російську еліту? Ільїн був переконаний, що індивідуальність – це зло. Для нього "різноманіття людей" було доказом, що "Бог не закінчив свою роботу", і тому індивідуалізм – це "сатанізм".
Більше того, середній клас, політичні партії і громадянське суспільство він теж вважав злом, тому що вони сприяють особистісному розвитку за межами єдиної національної ідентичності. За Ільїним, завданням політики полягало у подоланні індивідуальності і встановлення "живої єдності" нації. Вигнаний із СРСР в 30-х роках, він став одним із головних антикомуністичних ідеологів і вважав Беніто Муссоліні і Адольфа Гітлера "зразковими лідерами", які рятували Європу від демократії. Його стаття за 1927 рік була під назвою "Про російський фашизм" була адресована "моїм білим братам, фашистам". Пізніше, в 1940-х і 1950-х він сформулював конституцію фашистської "святої Росії", якою б керував "національний диктатор", натхненний "духом єдності".
Такий лідер, згідно із задумом Ільїна, повинен був би відповідати за всі сфери управління в абсолютно централізованій державі. А вибори повинні були б стати абсолютно формальним ритуалом для висловлення підтримки лідеру. Підрахунок голосів не мав би ніякого значення. "Ми повинні відкинути сліпу віру в цифри і їхню політичну важливість", - писав Ільїн. "На тлі встановлення ідей Ільїна як головної ідеології Росії, маніпуляції з виборами варто розглядати не як нездатність збудувати демократію, а як підрив самої концепції демократії.
Ні парламентські вибори в грудні 2011 року, ні президентські в березні 2012 насправді не принесли перемогу ні Путіну особисто, ні його партії. Тому голоси були навмисне додані, щоб отримати бажаний результат", - йдеться в статті. Росіян, які протестували проти фальсифікації виборів, були проголошені ворогами народу. Неурядові організації змусили зареєструватися в списку "іноземних агентів". Путін навіть заявив, саме Держсекретар Гіларі Клінтон нібито наказала російській опозиції вивести людей на вулиці. Уявлення, що захист демократії дорівнює зраді Росії, ідеально вписується у фашистські погляди Ільїна.
З того часу Путін покладався на його авторитет у всіх ключових змінах російської політики: від повернення в крісло президента в 2012 році до вторгнення в Україну і окупацію Криму в 2014-му. Минулої весни він заявив, що нібито американська розвідка збирається втрутитися в процес парламентських виборів в Росії, які відбулися в минулі вихідні, а також в президентську кампанію в 2018 році. Питання в тому, чи дійсно в Кремлі вірять в це. Але ці заяви про постійне американське втручання покликані продемонструвати, що демократичний процес – це всього лише геополітична гра. В той час, як російські еліти намагаються викорінити ідею демократії в своїй країні, вони також шукають способи, як зруйнувати демократію за кордоном, зокрема в США.
Російське втручання в президентські вибори – це не лише опортуністична підтримка бажаного кандидата Дональда Трампа, який підтримує російську агресивну зовнішню політику. Це також логічна проекція нової ідеології, яка говорить, що демократія –це незміна лідерства вдома, а ослаблення ворогів за кордоном. З точки зору ідеології Ільїна, російська ритуалізація виборів стала не пороком, а чеснотою. А отже знищення демократії в усьому світі також розглядається як послуга людству.
Росія роками спонсорувала "правих" екстремістів в Україні, щоб дискредитувати вибори. Ільїн вірив, що якщо демократія – це фальш, тоді правильно і добре імітувати її процедуру й мову, щоб дискредитувати її. Снайдер зауважує, що саме цим зараз в США займається Дональд Трамп, тренуючи власних спостерігачів для виборів і поширюючи заздалегідь вигадки про те, які порушення вони виявлять під час голосування.
У американців є багато причин попрацювати над реформуванням демократичних процесів, але пріоритетом повинно стати їхній захист", - пише Тімоті.
"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...
Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від 25 до 60 років – 11,1 млн. Про це йдеться в інформації на інфографіці видання The Financial Times, передають Патріоти України. У ...