"В Україні почався третій рік війни. Політики в Києві та Вашингтоні готуються до того, що балансування на грані війни з Росією, можливо, стане новим status quo у Східній Європі", - написав журналіст Нолан Петерсон у статті для НВ, передають Патріоти України.
В Україні багато хто побоюється можливого сплеску бойових дій на сході. Тепла літня погода і закінчення «сезону боліт» – розмитої від весняних дощів і талого снігу землі – історично є періодом військових наступів у цьому регіоні; можна пригадати похід Наполеона на Москву і вторгнення Гітлера в Радянський Союз. Проте, сьогоднішні побоювання щодо літнього наступу пов'язані, радше з геополітикою, аніж з погодою.
Російський президент Володимир Путін у минулому місяці анонсував виведення військ РФ з Сирії, після чого політики та журналісти у Києві заговорили про те, що Кремль знову сфокусує свою увагу на активній підтримці сепаратистських сил у Донбасі. «Москва прагне збільшити кількість конфліктів, - говорить заступник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь. – Чим більше конфліктів, тим краще для Путіна і тим гірше для Заходу».
З моменту несподіваного рішення Росії скоротити свою присутність в Сирії, українська армія кілька разів заявляла про можливий літній наступ на сході країни за підтримки РФ. Представники ВСУ щодня інформують про нескінченний потік російської зброї та військ на сепаратистські території.
2 квітня українські військові повідомили про чергове перекидання російської військової техніки сепаратистських республіках, включно з 15 танками і кількома вантажівками амуніції. Ці дані неможливо перевірити через незалежні джерела, тому Росія продовжує заперечувати факт озброєння українських сепаратистів і відправок військових у східні регіони України для участі в конфлікті.
Порушення перемир'я
Про потенційне загострення конфлікту сурмлять не тільки українські військові. Згідно з останніми звітами ОБСЄ, щоденна кількість порушень перемир'я зростає.
30 березня в інтерв'ю Радіо Свобода Олександр Хуг, заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, сказав: «В останні дні і тижня ми зафіксували велику кількість порушень перемир'я, особливо в районі Донецька».
22 березня президент України Петро Порошенко оголосив про сьому хвилю мобілізації, протягом якої повинні набрати ще 10 тис. військовослужбовців. Українська армія зараз налічує близько 250 тис. солдатів, російська – 800 тис.
Pax Americana
Зважаючи на російське втручання, Східна Європа і США серйозно ставляться до загрози. За останні кілька років РФ продемонструвала, як може випробовувати на міцність оборону НАТО в Східній Європі, одночасно нарощуючи військову присутність у таких місцях як російський ексклав Калінінград і нещодавно анексований Крим.
Минулого року в НАТО заявили, що будь-яка провокація в дусі гібридної війни на території країни-члена призведе до виконання ст. 5 Статуту Альянсу, тобто протоколу про колективну оборону. Оборонний бюджет Білого дому на 2017 рік передбачає, що США частково звернуть увагу на Європу, почавши знову нарощувати американську військову присутність на континенті, а не скорочувати – як планувалося після Холодної війни. Це говорить про те, наскільки серйозно сприймають загрозу з боку Росії в США.
Бюджет президента Барака Обами на 2017 рік передбачає видатки в розмірі $335 млн на надання Україні нелетальної зброї. Крім того, Конгрес виділив $75 млн в рамках спільного фонду Держдепартаменту і Міністерства оборони для підготовки українських військових.
«Збалансований підхід»
Бюджет Білого дому також у чотири рази збільшує фінансування Програми з забезпечення безпеки в Європі (European Reassurance Initiative): з $789 млн до $3,4 млрд. Вперше адміністрація Обами запустила цю ініціативу в 2014 році, коли Росія незаконно анексувала український Крим і почала проводити воєнні операції на сході країни. Програма була екстреним зміцненням збройних сил США в Європі, і розраховувалася на рік при загальному фінансуванні обсягом $1 млрд.
Американський аналітичний Центр стратегічних і міжнародних досліджень у своєму звіті від 5 квітня пише, що збільшення фінансування Програми з забезпечення безпеки в Європі«свідчить про те, що в адміністрації знають про зростання загрози з боку Росії».
Згідно з інформацією Міністерства оборони, гроші підуть на попереднє позиціонування американських військових сил і техніки в Європі, збільшення кількості американських військ, розташованих на континенті, а також на підготовку і спільні військові навчання з європейськими союзниками.
Описуючи 2 лютого в Вашингтоні бюджет Пентагону, міністр оборони Ештон Картер сказав: «Ми керуємося сильним і збалансованим підходом для стримування російської агресії. Нам не доводилося турбуватися з цього приводу 25 років. Хотілося б, щоб все було інакше, але це не так».
М'яка сила
Незважаючи на зобов'язання збільшити витрати на оборону з метою захисту Європи, нещодавні ремарки Обами в квітневому номері видання The Atlantic викликали в Україні деякі сумніви щодо готовності США стримувати російську агресію.
У статті наводяться такі слова Обами: «Це факт – Україна, що не є членом НАТО, буде вразлива перед військовим домінуванням Росії, що б ми не робили». В недавньому інтерв'ю The Daily Signal Самусь зазначив, що позиція Обами у зовнішній політиці тільки сприяє російській агресії.
«Путін намагається знищити Україну зсередини до приходу до влади нового президента США», - сказав він, відображаючи поширену серед українських військових аналітиків думку. Він продовжив: «Путін розуміє, що цей рік може бути останнім з точки зору маневрів на пострадянському просторі до появи нової американської адміністрації. Всі очікують, що після відходу Обами США почнуть проявляти більшу активність у регіоні».
"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...
Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від 25 до 60 років – 11,1 млн. Про це йдеться в інформації на інфографіці видання The Financial Times, передають Патріоти України. У ...