Останнім часом засоби масової інформації поширили повідомлення про те, що МВФ нібито прогнозує курс 46 грн/дол. Ця тема дуже чутлива для кожного українця, масштаби сенсації вражають, тому повідомлення отримало дуже широкий розголос. Насправді, ми маємо приклад "смаженої новини" з неправильною інтерпретацією. При її поширенні ЗМІ фактично виконують заввдання з масової дезінформації українців. Так пояснює ситуацію старший радник Альфа-банку Роман Шпек, передають Патріоти України з посиланням на Ліга.нет.
Дійсно, згадування курсу 45,9 грн/дол є у свіжій збірці документів МВФ по Україні, які супроводжують надання третього траншу програми EFF для України. Але є кілька дуже важливих "але".
По-перше, ця згадка міститься не в офіційному прогнозі МВФ по Україні, а в теоретичному науковому додатку, присвяченому темі оцінки стійкості державного боргу нашої країни. По-друге, мова йде про суто теоретичне застосування до державного боргу України так званих екстремальних шоків, щоб вивчити його можливу поведінку (так звану "чутливість") під час теоретичних катастроф в економіці. Імовірність настання таких подій мінімальна, але для повноцінного вивчення чутливості державного боргу їх потрібно прораховувати. По-третє, значення курсу 45,9 грн/дол фахівці МВФ взагалі не виводили жодним прогнозним методом: просто була використана фактична девальвація гривні з недавнього минулого. Подібним чином там з'являться і завдання з гіпотетичними сценаріями великого спаду реального ВВП України в 2017-2018 роках (по 5% в рік).
Економісти розуміють, що ймовірність повторення сценарію девальвації гривні за прикладом 2014 року менше 1%. Попросту немає тих обставин: напередодні девальвації Україна мала шалений дефіцит поточного рахунку понад 9% ВВП. Він фінансувався за рахунок скорочення національних золотовалютних резервів та інших трюків, які використовувалися для підтримки стабільного обмінного курсу. Плюс втрата більше $30 млрд експорту за два роки через всім відомі події. Сьогодні зовнішньоторговельний баланс перебуває в нормальному стані, а НБУ не тільки не розпродає міжнародні резерви, а й поповнює їх в періоди сприятливої ринкової кон'юнктури.
Українські ЗМІ або не захотіли розібратися в цій темі, або навмисно поспішали подати цю "страшилку від МВФ" своїй аудиторії. Економісти знають, що МВФ давно не подає в своїх публікаціях прогнози за обмінним курсом гривні. Відсутність прямо зазначеної справжньою прогнозної цифри від МВФ також сприяє появі таких сенсацій.
На жаль, цим ЗМІ не вистачило кваліфікації розібратися в таблицях макроекономічного прогнозу МВФ по Україні на найближчі роки і нескладними логічними і математичними операціями відняти з них справжній прогнозний курс гривні до долара. Він мало відрізняється від широко відомого показника, який використовує Уряд при плануванні державного бюджету на 2017 рік.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....