На цьому тижні глава Сбербанку Росії Герман Греф заявив, що його фінустанова починає стрес-тестування в ситуації, якщо ціна на нафту опуститься до 25 доларів за барель. Власне, такий сценарій вже давно не здається нікому в світі фантастичним. Під час п'ятничних торгів на біржі ICE вартість ф'ючерсів на нафту марки Brent з поставкою в березні 2016 знову впала нижче позначки $ 30. Про це пише видання Деловая столица, зазначають Патріоти України.
Тим часом, на цьому тижні в Мексиці, вперше з 2003 року, нафта продається дешевше її ж собівартості видобутку - близько 22,07 дол США / барель, при вартості видобутку в 23 дол США / барель. Такі дані 12 січня 2015 р надали в найбільшій державній мексиканській нафтовій корпорації Pemex.
Зараз настав період, коли країни - добувачі нафти - одна за одною йдуть в "мінус". У цьому плані позиції Росії - не найгірші, але й не найкращі. Як видно на графіку, собівартість нафти в РФ знаходиться в межах 17 доларів за барель. Це дані Ucube database на 2015 рік.
Як повідомило 13 січня російське видання РБК, тамтешнє Міненерго ще в грудні попросило найбільші нафтові компанії провести стрес-тести при ціні від $ 30 за барель. Президент "Газпром нафти" Олександр Дюков говорив, що на шельфовому родовищі Прирозломного видобуток залишиться рентабельним при ціні $ 25 за барель, а в цілому по компанії - при $ 18-20 за барель.
Собівартість у різних компаній різна. Найвища у "Лукойлу", найнижча - у "Роснефти".
Аналітики Bank of America Merrill Lynch вважають, що в середньому компанії галузі залишаться беззбитковими при ціні нафти близько $ 30 за барель. Тут ще цікаво, що з падінням цін на нафту, які, за найпесимістичнішим прогнозом, можуть опуститися до $ 10 за барель, страждає більше російський бюджет, ніж російські компанії.
Зрештою, падіння цін на чорне золото - головна причина, за якою в РФ девальвує рубль. Але, найголовніше, що при такій ціні на нафту, як зараз, мова не може йти про освоєння нових родовищ, що в РФ істотно дорожче, оскільки більшість з них знаходяться в межах полярного кола.
Все це неминуче позначиться на частці ринку РФ через кілька років, коли, можливо, ціни трохи підростуть і прийде час знову збирати вершки з ринку. Михайло Слободін, гендиректор російського "Білайну", колишній виконавчий віце-президент по газу і енергопостачанню ТНК-BP, вважає, що на ринку є кому закрити "дірку", яка виникла у пропозиції нафти при наявності такого бажання - це Саудівська Аравія і ще кілька країн з величезними запасами і дуже низькою собівартістю навіть нового видобутку. І Росія в їх число не входить.
На перший погляд такими ж постраждалими, як і РФ, від низьких цін на нафту, будуть і США та інші розвинені країни, що мають, на відміну від арабських країн, високу на їх фоні собівартість видобутку. Але ця теза не враховує феномен сланцевої революції в тих же США.
Обвал цін на нафту став величезним стимулом для американських компаній поліпшити свої технології та знизити собівартість видобутку. Старий американський принцип - або буріння швидше, дешевше і ефективніше, або стати банкрутом. У результаті, за оцінкою Goldman Sachs, витрати на видобуток в США тільки за останній рік скоротився приблизно на третину - до 35 доларів за барель.
За великим рахунком, знову призвести до витка цін на нафту може тільки різке зниження, через сьогоднішнє падіння цін та інвестицій в розвиток нових родовищ, обсягів видобутку через кілька років.
Але з урахуванням наближення до нуля собівартості видобутку в арабських країнах і американського сланцевого феномена, на цей рахунок можна сильно не переживати. Найімовірніше, якщо через два-три роки світовий ринок учасників нафтовидобутку й скоротиться, то із грандів він не дорахується тільки дрімучої Російської Федерації.
Країни за обсягами видобутку нафти.
У трійку лідерів входять США, Саудівська Аравія і Росія, які на трьох контролюють до 40% світового видобутку нафти.
Ворог вже має низку "серій" своїх ірансько-російський далекобійних ударних дронів "Шахед", а під час чергової терористичної ракетно-дронової атаки силами нашої протиповітряної оборони було збито дрон із новим маркуванням, фото уламка цього дрона Defen...
Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...