Санкції на технології душать бюджетоутворюючу галузь Росії, адже кожен другий рубль у держбюджеті РФ отримує за рахунок нафтогазового експорту.
Росія знаходиться на порозі обвального падіння видобутку нафти в Західному Сибіру - ключовому регіоні, який забезпечує кожен другий барель із її надр. На тлі санкцій, які закрили доступ до західних технологій, виснаження старих родовищ і практично повної відсутності нових, видобуток «чорного золота» буде падати на 2-3% щорічно, а до 2024 року скоротиться на 17%, прогнозують аналітики Vygon Consulting, із міркуваннями яких
Патріоти України пропонують вам ознайомитися.
Західно-сибірські родовища не дорахувалися приблизно 1,05 млн барелів щоденного видобутку - це 10% сумарного виробництва по Росії і практично кожен п'ятий барель, що йде на експорт. При поточних цінах на світовому ринку економіка недоотримає 28 млрд доларів експортних доходів щорічно, а бюджет, який наполовину складається з нафтогазових податків, - 1,5 трлн рублів.
Ресурсна база нафтових надр Західного Сибіру стрімко деградує, констатує Vygon: родовища обводнені. Субстанція, яку видобувають на поверхню, містить лише 11% вуглеводнів, а на 89% представляє із себе бруд і воду. Позначається радянський підхід до посиленої розробки родовищ, коли в прагненні перевиконати Держплан в свердловини закачували розчин, не замислюючись, що вбивають перспективи родовищ на довгостроковому горизонті.
Ті ж методи застосовуються і зараз, а в результаті за 10 років віддача звалилася на 36% - до 27,5 тонни на добу з однієї свердловини, підрахували в Vygon. До недавнього часу колапс вдавалося відтягувати за рахунок введення нових покладів. Але великих родовищ практично не залишилося: за даними Мінприроди, нерозподілений фонд надр по нафті складає лише 1,6 млрд тонн. Це всього 3 роки видобутку на поточних рівнях (530 млн тонн на рік, або 11,1 млн барелів на день).
«Оживити» вмираючі родовища могли б технології гідророзриву пласта. Але санкції США заборонили їх поставку в Росії, а власні флоти ГРП в країні відсутні - створена лише одна експериментальна установка, повідомив в березні президенту Володимиру Путіну глава Міненерго Олександр Новак.
Хоча видобуток в РФ б'є рекорди з 1987 року, він не повинен вводити в оману: технологічні обмеження діють за принципом складного відсотка, накопичуючись в часі, і стискаючи задушливе кільце, міркує директор енергетичної школи «Сколково» Тетяна Мітрова.
За даними Мінприроди, в 2016-17 рр в країні не було відкрито жодного великого родовища нафти і газу. Передбачається, що старіючі поклади замінить Арктика, де до 2030-го буде добуватися 2,2 млн барелів на день. Але навіть при поточних, відносно високих цінах на нафту, жоден арктичний проект не рентабельний, каже Союзу нафтогазопромисловців Росії Геннадій Шмаль: немає інфраструктури, транспортних каналів. До того ж своїх технологій і обладнання для освоєння нетрадиційних і морських запасів у російських компаній зараз практично немає, додає Мітрова.
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України.
. За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...