Обіцянки "далекої перспективи": Українцям повідомили, коли очікувати зниження тарифів на електроенергію

Голова НКРЕКУ пояснив суть впровадження стимулюючого утворення тарифів RAB (Regulatory Asset Base).

Ілюстрація:Прямий

У Національній комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), пророкують протягом 10-20 років поступове зниження тарифного навантаження на споживачів в результаті впровадження стимулюючого утворення тарифів RAB (Regulatory Asset Base). Про це заявив глава НКРЕКУ Дмитро Вовк, передають Патріоти України з посиланням на Українські Новини.

"Я чую від депутатів про навантаження на споживача в зв'язку з впровадженням RAB. Цифри вражаючі. Дуже великі, але ніхто не говорить про те, які ж потреби, щоб забезпечити якісне енергопостачання", - пояснив Вовк.

"При системі "витрати плюс" вся необхідна сума відразу включається в тариф. Якщо ж вибрати інший варіант (стимулююче тарифоутворення), то включається в тариф лише амортизація і прибутковість" - сказав глава НКРЕКУ.

За словами Вовка, першого результату зі зниженням тарифів після впровадження RAB-тарифів споживачам слід чекати після закінчення 8-річного періоду.

"За вісім років, тобто три роки - перший регуляторний період і п'ять років - наступний регуляторний період. Якщо у нас тарифи індексуються просто на інфляцію, а в минулому році інфляція склала 13,7%, і якщо базовий тариф - 100 гривень, то через вісім років він складе 279 грн", - зазначив Вовк.

У разі використання RAB-регулювання коефіцієнт ефективності буде дорівнювати 1%. Це означає, що через 8 років базовий тариф складе 260 грн, навів розрахунки глава НКРЕКУ.

"Тобто економія на рівні 29 одиниць по операційних витратах, і це без урахування капітальної частки", - резюмував Дмитро Вовк.

Що стосується промисловості, то навіть з RAB-тарифами ціни на електричну енергію залишаться "не вище, ніж в Європі", додав він.

"На сьогоднішній день ціна генерації в Україні становить в поточному кварталі 32 євро / МВт. Це середньозважена ціна для всього трафіку навантажень. Це не ціна базової генерації, це не ціна пікової генерації, це середньозважена ціна генерації. У той же час, згідно зі звітом Єврокомісії, базова генерація в Європі в середньому коштує 38 євро / МВт. А пікова коливається від 50 до 69 євро / МВт ", - прокоментував різницю в українських і європейських тарифах глава НКРЕКУ.

Нова методика розрахунку вартості електроенергії в Україні набрала чинності 10 січня після публікації в газеті "Урядовий кур'єр". Документ передбачає прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних як на старі активи, так і на нові, в які будуть інвестувати.

Стимулююче регулювання (RAB - Regulatory Asset Base) - це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.

Українців попередили про подорожчання продуктів перед Великоднем: Чим треба запастись

п’ятниця, 31 березень 2023, 14:28

В Україні продукти традиційно подорожчають перед Великоднем. Стало відомо, наскільки зміняться ціни на затребувані асортиментні позиції і чим потрібно запастись перед святом, передають Патріоти України. З початку року в країні максимально зросли ціни н...

Перерахунок тарифів на світло: Коли українцям чекати підвищення

п’ятниця, 31 березень 2023, 11:25

Пільговий період цін на електроенергію повинен був завершитись 1 квітня. В уряді було розглянуто понад 10 сценаріїв зміни тарифу. Зараз в Україні для побутових споживачів діють два тарифи, які залежать від кількості спожитих кіловатів, передають Патріо...