В очікуванні нового бюджету: Експерт пояснив, чому "просідає" гривня і коли чекати чергового траншу МВФ

​Для нового Кабміну інтереси громадян і більшості підприємств не є пріоритетом, вважає Андрій Новак.

Ілюстрація:vgolos.com.ua

Українська економіка має всі можливості не тільки для стабільної гривні, але і для її зміцнення. Однак Кабмін заклав у Бюджетній резолюції значне розширення девальвації, що призвело до відстрочення виділення Києву чергового траншу від МВФ і просідання нашої національної валюти. Про це голова Комітету економістів України Андрій Новак розповів в інтерв'ю Главреду, передають Патріоти України.

"Відкладання Міжнародним валютним фондом рішення про надання Україні чергового траншу я пояснюю тільки тим, що Фонду необхідно зрозуміти, чи змінить економічну політику новий уряд, який відносно недавно було створено після економічної кризи. Єдиний системний документ нового уряду, який ми побачили, - це Бюджетна резолюція на 2017 рік", - говорить економічний експерт.

"Вона дуже "бідненька": всього кілька загальних макропоказників і кілька прогнозів. Проте вже за цими показниками зрозуміло, що новий уряд буде працювати за тими ж принципами, що і попередній. А саме - в новій Бюджетній резолюції уряд подав прогнозний курс гривні на 2017 рік на рівні 27,2 грн/дол. Хоча на момент, коли уряд подавав цей документ - два місяці тому, курс на ринку був 24,6", - нагадав економіст.

Він зазначив, що в Україні вже рік немає ніяких економічних підстав для девальвації гривні, тому що три основні чинники, що формують курс будь-якої грошової одиниці (в тому числі гривні), позитивні протягом року: "Перший з них - експортно-імпортний баланс. За підсумками першого півріччя поточного року - плюс більш ніж мільярд доларів з торгівлі.

Другий - платіжний баланс, який, крім торгівлі, враховує ще й прямі фінансові потоки, приплив і відтік валюти. Платіжний баланс у нас теж в плюсі - майже мільярд доларів.

Третій - державний борг. Оскільки Україна завдяки нашим західним партнерам в минулому році добилася реструктуризації зі списанням 20% державного боргу, держборг також не тисне на курс гривні".

"Тобто, у нас зараз всі можливості не тільки для стабільної гривні, але і для її зміцнення, -говорить голова Комітету економістів. - Однак уряд заклав в Бюджетній резолюції продовження девальвації, причому досить істотне. Це означає, що новий уряд буде йти тим самим шляхом, що й попередній, і буде за рахунок девальвації вирішувати два завдання. Перше з них - наповнення державного та місцевого бюджетів за допомогою інфляційного ефекту, який йде слідом за девальвацією. Друге - задоволення апетитів експортно-орієнтованих фінансово-промислових груп".

"Це - найлегший шлях для уряду і експортерів. А для всіх громадян України і переважної більшості українських підприємств, які не є експортерами, девальвація дуже шкідлива, адже вона знижує платоспроможність як населення, так і підприємств. Очевидно, для нового уряду інтереси громадян і більшості підприємств, на жаль, не є пріоритетом", - нарікає економіст.

"Думаю, фахівці МВФ побачили цю Бюджетну резолюцію (коли вона подавалася, місія Фонду як приїхала, так і поїхала), а тепер чекатимуть конкретний головний фінансовий документ України - проект бюджету на 2017 рік. Чим швидше уряд його подасть, тим швидше буде розглядатися українське питання в МВФ.

Фонду необхідно побачити структуру державного бюджету, структуру дохідної та видаткової частин, дефіцит бюджету. Вони хочуть оцінити реалістичність бюджету, побачити, на що розраховує український уряд. Тому я думаю, поки уряд не подасть проект бюджету, траншу не буде" , - резюмував Андрій Новак.

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...