Замість Росії: Експерти назвали п'ять країн, які стануть енергетичними наддержавами

Ввідновлювані джерела енергії у світі все більше стають реальною, конкурентоспроможною альтернативою стандартним викопуваним енергоносіям.

Сонячні електростанції у Китаї. Ілюстрація:proapple.com.ua

У найближчі 10 років Росію і Саудівську Аравію можуть посунути з провідних позицій у рейтингу "енергетичних наддержав майбутнього". Як пише у своїй статті німецький тижневик Der Spiegel, потенціал зайняти провідні позиції мають 5 країн: Індія, США, Китай, Чилі та Німеччина. Видання Deutche Welle публікує переклад статті Der Spiegel, а також коментарі до неї експертів Deutsche Bank, передають Патріоти України.

"Проблеми для шейхів і деспотів"

"У багатьох державах планети змінюється система енергопостачання, і ці всесвітні зміни позначаться на глобальному розкладі сил", - йдеться в статті. Щоразу більша кількість експертів виходить з того, що енергія і далі буде дешевою, оскільки "гігантська пропозиція протистоїть лише повільно зростаючому попиту". Чим далі збережеться така ситуація, "тим більше проблем буде у шейхів і деспотів, а також у тих демократичних країн, які роблять дуже велику ставку на експорт енергетичної сировини".

Адже багато країн розвивають зараз власні джерела енергії, а деякі інші як постачальники промислової продукції все більше виграють від підйому у вітровій та сонячній енергетиці і від зростаючої кількості електромобілів, пише видання. А далі перераховує 5 країн, які в середньостроковій перспективі могли б грати у світовій енергетиці важливішу роль, ніж сьогодні грають Саудівська Аравія, Росія та інші великі експортери енергоносіїв.

Індія: азіатський гігант зробив ставку на вугілля і сонце

Індія поки відома своєю енергетичною бідністю, сотні мільйонів її жителів навіть не підключені до електромережі. Але тепер прем'єр-міністр Нарендра Моді оголосив розвиток енергетики своїм особистим пріоритетом. Щоб знизити залежність країни від імпорту енергоносіїв, планується великомасштабне збільшення видобутку вугілля.

Одночасно робиться ставка на сонячну енергетику. Потужність встановлених в країні сонячних батарей повинна до 2022 року зрости з нинішніх 5 до 100 гігават (ГВт). Тоді при яскравому полуденному сонці вони зможуть виробляти електроенергію як 100 атомних електростанцій. Інвестори з усього світу починають зараз вкладатися в найрізноманітніші проекти - від невеликих установок у віддалених селах до гігантських сонячних електростанцій, на яких вироблення електрики нерідко обходиться вже дешевше, ніж на вугільних електростанціях.

США: країна технологічних революцій

"Чому США? Хіба вони не є вже енергетичною наддержавою?", - задаються німці риторичним питанням. І самі ж відповідають: так, якщо рахувати за обсягами споживання, але лише частково за обсягами виробництва. Незважаючи на сланцеву революцію, чверть попиту на нафту все ще доводиться задовольняти за рахунок імпорту.

Однак Сполучені Штати вже повністю забезпечують себе природним газом, який в найближчі роки буде активніше постачатися і на зовнішні ринки. Тепер дозволений і експорт нафти.

У той же час США є одним з першопрохідців в області екологічно чистої енергії. Швидко зростає кількість вітряних і сонячних установок, компанія Tesla споруджує найбільший у світі завод з виробництва літій-іонних акумуляторів для електромобілів, випуском автомобілів на електричній тязі і взагалі зеленої енергією все більше цікавляться такі технологічні гіганти, як Apple і Google. "Все це зміцнює Америку і послаблює позиції класичних енергетичних наддержав", - йдеться в статті.

Китай: освоєння всіх джерел енергії, особливо відновлюваних

Китай високими темпами освоює дуже різні джерела енергії і поставив перед собою грандіозні цілі. Так, КНР має намір до 2025 року довести потужність вітряних установок до 350 ГВт, а сонячних до 2020 року - до 200 ГВт. Одночасно планується здати в експлуатацію 40 атомних електростанцій.

Серед ринків Китай вже зараз лідирує в області зеленої енергетики, при цьому держава наполегливо домагається того, щоб обладнання для неї виробляли саме китайські компанії. Швидко зростаючому виробництву літій-іонних акумуляторів, вітрогенераторів і електромобілів вельми сприяють обширні запаси рідкоземельних металів.

Чилі: сильний вітер, яскраве сонце і гігантські запаси літію

Природа щедро обдарувала Чилі стабільними вітрами, надзвичайно сильним сонячним випромінюванням і багатющими в світі запасами літію. Перші два фактори вже перетворили цю латиноамериканську країну на одного зі світових лідерів у галузі відновлюваної енергії, яка розвивається тут за допомогою приватних інвестицій, а не державних субсидій.

А завдяки видобутку літію в пустелі Атакама, Чилі стає глобально значущим постачальником сировини, незамінної при виробництві інноваційних накопичувачів енергії.

Німеччина: план-креслення для енергетики майбутнього

Німеччина прославилася на весь світ своєю політикою "енергетичного повороту", тобто відмови від атомної енергетики і форсованої переорієнтації на поновлювані джерела. "Цей гігантський проект служить як зразково-показовим, так і негативним прикладом", - йдеться в статті. Однак загалом в країні створюється, в тому числі за допомогою багатомільярдних приватних інвестицій, "унікальна у всьому світі система, що комбінує централізоване і децентралізоване енергопостачання".

Якщо перебудова галузі, що вже йде повним ходом, увінчається успіхом, інші індустріально розвинені країни отримають свого роду план-креслення, а німецькі фірми добре зароблять на експорті відповідного ноу-хау і обладнання, зокрема, для вітроенергетики. "Адже в майбутньому статус енергетичної наддержави буде визначатися не стільки сировиною, скільки технікою та ідеями", - зазначають автори.

"Цікавий сценарій, але крен у бік електроенергетики"

"Стаття містить чимало цікавих аргументів, а над представленим сценарієм варто задуматися. Проте впадає в очі яскраво виражений крен у бік електроенергетики, а, скажімо, про виробництво тепла або енергії для транспортних засобів сказано досить мало", - прокоментував експерт з енергетики Аналітичного центру Deutsche Bank у Франкфурті-на-Майні Йозеф Ауер.

Він не став пропонувати свій список майбутніх енергетичних наддержав, але зазначив, що нафті і газу в статті не випадково приділено мало уваги. Адже завдяки очевидним технологічним успіхам у сфері виробництва електрики відновлювані джерела дійсно все більше стають реальною, конкурентоспроможною альтернативою стандартним викопуваним енергоносіям.

"Я допускаю, що нинішнє падіння цін на нафту якимось чином пов'язано ще і з тим, що великі країни- виробники занервували, що вони поспішають збути якомога більше своєї продукції, побоюючись, що попит на неї в недалекому майбутньому виявиться не настільки великим, як вони раніше сподівалися", - зазначив Йозеф Ауер.

Однак точка зору, згідно якої одні енергоносії просто замінять інші, представляється експерту Deutsche Bank надмірно спрощеною: "Я думаю, що в перспективі населення Землі, яке продовжує зростати, буде використовувати всі доступні йому джерела енергії, причому в більшому обсязі, ніж зараз" .

Defense Express показали фото "Шахеда" з нової серії "Ъ": Що означає його поява

неділя, 19 січень 2025, 11:49

Ворог вже має низку "серій" своїх ірансько-російський далекобійних ударних дронів "Шахед", а під час чергової терористичної ракетно-дронової атаки силами нашої протиповітряної оборони було збито дрон із новим маркуванням, фото уламка цього дрона Defen...

В Україні почнуть скорочувати надмірно високі пенсії: Ось про які суми йдеться

неділя, 19 січень 2025, 8:32

Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...