Корвет проекту 58250, який будують в Миколаєві на Чорноморському суднобудівному заводі, знаходиться на етапі, готовому до з'єднання секцій корабля. Відео з доку виклав на Youtube Український мілітарний портал, передають Патріоти України.
Корабель почали будувати в 2010 році. Тоді вартість оцінили в $280 млн. Будівництво заморозили восени 2014 по причині перерозподілу фінансування для Збройних сил України.
На відео видно, що у корабля готові секції до з'єднання. Всього їх у нього 11 штук. Це близько 17% всього обсягу робіт з будівництва корабля, хоча корпус готовий на 80%.
Водотоннажність - 2650 т. Довжина - 113 м. Екіпаж - 110 осіб. Озброєння - протикорабельні ракети, артилерійські установки і два торпедні апарати.
В кооперації в його будівництво залучені 117 підприємств, серед яких 14 іноземних компаній з 8 країн. З ними діють контракти на поставку артилерійської установки середнього калібру, артилерійської установки малого калібру, головних дизельних двигунів, дизель-генераторів.
По завершенню робіт він повинен виглядати так:
"Корвет будемо добудовувати. У нього вклали багато коштів, і він реально потрібен. Є проблеми із закупівлею озброєння для нього, але все це можна вирішити. Головне, що є воля керівництва країни на проведення модернізації флоту і закупівлю нових зразків озброєння", - говорить голова ВМСУ Ігор Воронченко.
Недобудований ракетний крейсер "Україна" продадуть, щоб розрахуватися з боргами суднобудівного заводу в Миколаєві. Такий указ видав президент Петро Порошенко, заявляє Олександр Бонь, заступник губернатора Миколаївщини.
Крейсер почали будувати в 1984 році на суднобудівному заводі ім. 61 комунара. Після розпаду СРСР крейсер 1 жовтня 1993 року передали Україні. На той час готовність корабля становила близько 75%.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...