Проект "Стіна" на кордоні з Російською Федерацією недофінансований на 2 млрд грн. Прикордонники кажуть, що роботи уздовж межі із державою-агресором проведені на три чверті. Як відрізняються облаштовані ділянку кордону від необлаштованих – журналістам 5 каналу показали з висоти пташиного польоту, передають Патріоти України.
Небо не має кордонів, але саме патрулюванню межі з державою-агресором з повітря прикордонники приділяють чи не головну увагу. З висоти за кордоном стежить повітряна ескадрилья, яка на харківській ділянці складається з чотирьох легких літаків "Даймонд" та гелікоптерів. Облітають кордон кілька разів впродовж доби. Порушників бачать чи не щодня.
Всі 284 кілометри межі з Росією харківські прикордонники облітають на висоті не більше 150 метрів. На власні очі журналісти переконуються, що видимість – як на долоні.
За віддаленим контрольно-пропускним пунктом "Тополі", який був нещодавно облаштований новою технікою, прикордонники спостерігають за допомогою камер. А ось ділянка поблизу села Жовтневе – більш вразлива, адже приладів відеонагляду не має. Тут порушників можна ловити лише за допомогою патрулів. Необлаштованою залишається майже десята частина кордону.
Не дозволяють завершити роботи з облаштування кордону земельні спори. Адже більшість ділянок, прилеглих до кордону, у довгостроковій оренді у фермерів. Але головна причина недооблаштування кордону – це відсутність грошей. З обіцяних у 2015-2017 роках 3,2 млрд грн держава виділила лише п'яту частину. Продовження фінансування депутати мають узгодити наступного тижня.
Якщо облаштування кордону профінансують – прикордонники планують першочергово встановити камери спостереження там, де їх ще немає, та підвищити технічний стан п'яти відділів прикордонної служби.
В сучасній оселі з'являється все більше техніки, яка суттєво полегшує щоденне прибирання. Очищення поверхонь без використання хімічних засобів стає можливим завдяки пароочиснику. Ефективний у боротьбі з брудом, мікробами та пилом, прилад чудово підходи...
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) - забезпечує синхронну роботу клапанів і поршнів, контролюючи їхній рух. Якщо ремінь ГРМ виходить з ладу, це часто призводить до серйозних пошкоджень двигуна. У дизельних автомобілях, де двигуни працюють під під...