Головним результатом першого після відновлення відносин візиту російського президента Володимира Путіна до Стамбулу стало підписання угоди про будівництво газопроводу "Турецький потік". Як відомо, переговори про цей проект йдуть досить давно - з того часу, як Путін, роздратований вимогами Єврокомісії відмовився від будівництва "Південного потоку". Про це в колонці на "Еспресо" написав публіцист і журналіст Віталій Портников, передають Патріоти України.
Однак з часу, коли почалися переговори про будівництво газопроводу "Турецький потік" і до моменту, коли підписано першу попередню угоду, амбітний проект зменшився з чотирьох ниток до двох - причому зараз мова йде лише про одну.
Ту, що буде постачати газ виключно до Туреччини. Та й то не до всієї Туреччині, а до її європейської частини. Тому що вся інша територія Туреччини отримує газ з Росії за допомогою іншого газопроводу - "Блакитного потоку".
Дійсно, в разі, якщо проект створення першої нитки "Турецького потоку" буде реалізований, це позбавить нашу країну 15 мільярдів кубометрів транзиту газу. Але ця кількість - аж ніяк не весь газ, який проходить через українську ГТС.
Потрібно розуміти, що головне завдання Путіна - це зовсім не зменшення обсягів транзиту, а знищення української ГТС як такої. Тому що тільки в цьому випадку він може дозволити собі відкриту інтервенцію в Україну без побоювань поставити під сумнів надійність свого газового "гаманця".
До економіки всі путінські плани ніякого відношення не мають. Той же "Турецький потік" замінить справно діючий навіть в нинішніх непростих політичних умовах маршрут. На нього буде витрачено мільярди доларів - при цьому інвестиції не окупляться роками через дорожнечу підводного будівництва.
І до того ж Москві доведеться надавати Анкарі серйозну знижку на газ - в іншому випадку Ердоган просто не дасть будувати. При цьому знижка турецькому президенту потрібна вже зараз. А газопровід буде будуватися кілька років.
Що ж стосується його другої гілки, то вона, як відомо, йде в нікуди - і немає абсолютно ніяких гарантій, що Москва доб'ється від європейських споживачів згоди з будівництвом частини маршруту від кордону Греції. А якщо не доб'ється - то не буде і другої нитки. Але навіть якщо і буде - всіх обсягів, які зараз траспортуються через українську ГТС, це все одно не компенсує.
Компенсувати ці обсяги можна тільки в тому випадку, якщо європейці погодяться з будівництвом "Північного потоку-2". Ось якщо будуть побудовані і "Турецький потік", і "Північний потік-2", то від українського транзиту дійсно можна буде відмовлятися.
І я не сумніваюся, що Путін зараз буде робити все можливе, щоб встигнути з обома проектами до 2019 року - часу, коли закінчується термін російсько-української угоди про транзит. Путін саме тому доручив керувати діями по будівництву "Північного потоку-2" своєму другу і лобісту, колишньому федеральному канцлеру Герхарду Шредеру. Але крім німецьких лобістів проекту, у нього чимало опонентів в Євросоюзі.
Втім, не сумніваюся, що Путін буде витрачати сили і гроші, щоб умовити цих опонентів - так, як він зараз умовив Ердогана. Йому дуже потрібна Україна. І тому дуже потрібна війна.
Більшість українців, які наразі перебувають у Польщі, приїхали відносно нещодавно. Найбільша частка – 37% – оселилися в країні менш ніж пів року тому. Такі дані опублікували в аналітичному центрі міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal, п...
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 19.01.25 орієнтовно склали: