Кому потрібна збанкрутіла "бензоколонка"? Молдовські сепаратисти "кинули" Кремль

Асоціація Молдови та ЄС поставила Придністров'я в складне фінансове та економічне становище. Додамо до цього закриття кордонів з Україною. В регіоні почалася економічна і фінансова криза, коли надходження від торгівлі катастрофічно скоротилися.

Ілюстрація:www.slovoidilo.ua

У Берліні пройшли переговори щодо Придністров'я у форматі 5 + 2 (Молдова, Придністров'я - сторони; Росія, Україна, ОБСЄ - посередники; ЄС і США - спостерігачі). Як повідомляється в аналітичному огляді видання Politeka.net, після перерви в два роки вже сам факт нової зустрічі можна "в певному сенсі" розглядати як успіх, передають Патріоти України з посиланням на znaj.ua.

"Схоже, Придністров'я повертається на Захід", - наголошується в матеріалі видання "Грошей немає, але ви тримайтеся: початок краху проросійського курсу в Придністров'ї".

Ще зовсім нещодавно позиції сторін були настільки далекі і протилежні, що про будь-який прогрес годі було й думати, зазначає оглядач: "З Тирасполя лунали заклики до Росії втрутитися, Кишинів разом з Києвом звинувачувалися в блокаді і нагнітанні напруженості. Святкування 9 травня на лівому березі Дністра за російськими лекалами перетворилося в апофеоз мілітаризму".

Все змінилося в другій половині травня, і цьому є кілька причин. Як внутрішніх, так і зовнішніх:

"По-перше, велику активність проявив спеціальний представник Діючого голови ОБСЄ Корд Майер-Клодт. У цей час Німеччина головує в ОБСЄ, і Берліну дуже важливо домогтися хоч якогось поступу в справі врегулювання конфлікту, що не вдалося попереднім головуючим Сербії і Швейцарії.

Після рекомендацій американських регуляторів російські папери не купувати, їх розміщення фактично провалилося. Західні фінансисти їх не купували, а половину купили з кіпрських офшорів. Швидше за все, російські олігархи. Цей пропагандистський міхур з гуркотом луснув. Однак він наочно показав, що грошей Росії ніхто не дасть, а всередині країни їх просто немає.

Ось і довелося Москві піти на деякі поступки. Для цього було вибрано Придністров'я. Реально це - відрізана скиба, що знаходиться в блокаді.Тим паче, російське військове угруповання там фактично ізольоване і в разі конфлікту не може розраховувати на підтримку. Звідси деяке пом'якшення російської позиції.

Крім того, асоціація Молдови та ЄС поставила Придністров'я в складне фінансове та економічне становище. Додамо до цього закриття кордонів з Україною. В регіоні почалася економічна і фінансова криза, коли надходження від торгівлі катастрофічно скоротилися.

До певного часу Росія продовжувала фінансову допомогу, більше схожу на утримання сепаратистського регіону. І тут сталася деяка метаморфоза. Фінансування проходило з Москви, а вектор зовнішньої торгівлі і фінансових зв'язків Придністров'я все більше спрямовувався на Захід, зокрема, через Молдову.

Виходило, що Москва фінансує сепаратистів, які не такі вже й проросійські. Ментально багато з них до цих пір моляться на білокам'яну, але їх комерційні інтереси стають прямо протилежними. Відповідно, Кремль почав скорочувати утримання.

У результаті в міру скорочення московського підживлення почалася валютна паніка. Іноземну валюту офіційно купити неможливо. Курс чорного ринку вже перевищує офіційний, явно завищений, на 36%, і різниця з кожним днем збільшується".

Як зазначається, справа не тільки в тому, що валюти немає для обміну в банках. Підприємці не можуть вести зовнішньоекономічну діяльність, оскільки комерційні банки відмовляються видавати їм отриману за товари валюту. Все, що приходить в регіон, іде на підтримку явно неадекватного курсу.

В якості останнього з аргументів на користь своєї точки зору, оглядач наводить президентські вибори в регіоні у грудні: "Проросійський наставник нинішній президент Євген Шевчук не має реальних шансів на переобрання.

Набирає бали колишній президент Ігор Смирнов, усунення якого домагалася Москва. Однією з причин такого бажання Кремля була підозра, що Смирнов схильний домовлятися з Києвом і проводити більш проукраїнський курс".

Ультиматуми Наришкіна й Лаврова: Аналітики пояснили, чого насправді вимагає Кремль у "мирних" переговора

середа, 16 квітень 2025, 16:44

Попри те, що США ведуть переговори з Росією про шлях до нібито мирного врегулювання війни проти України, члени найближчого оточення Володимира Путіна чітко фіксують та повторюють неприйнятні для переговорів вимоги російського диктатора. Про це йдеться ...

Дуже сумна цифра: Криволап назвав кількість Patriot, які Україна отримала з обіцяних торік семи

середа, 16 квітень 2025, 16:30

Україна 10 місяців тому попросила у партнерів сім ЗРК Patriot, однак отримала лише один. Про це в ефірі "Ми-Україна" повідомив авіаційний експерт, аналітик Костянтин Криволап, передають Патріоти України. Він наголосив на тому, що ефективною проти баліс...