МЗС України пояснив заковику з відшкодуванням Росією збитків від війни

Основним проблемним аспектом залучення Росії до міжнародно-правової відповідальності є договірна правова природа юрисдикції існуючих міжнародних судових установ.

МЗС України. Ілюстрація:www.ednist.info

В України є підстави вимагати від Росії відшкодування збитків, але для передачі справи до Гааги потрібна згода обох сторін. Про це йдеться у відповіді МЗС України на запит видання Апостроф, передають Патріоти України.

У багатосторонньому і двосторонньому форматі МЗС вживає заходів щодо притягнення Російської Федерації до міжнародно-правової відповідальності, заявляючи про вчинення РФ збройної агресії проти України, порушення нею своїх зобов'язань як держави-окупанта по міжнародному гуманітарному праву", - йдеться в повідомленні відомства.

МЗС спирається на наступну аргументацію: "Відомство виходить з того, що на тимчасово окуповану РФ територію України поширюється міжнародно-правовий режим окупації згідно IV Гаазької Конвенції про закони і звичаї суходільної війни 1907 року, а також норми міжнародного гуманітарного права".

"Відповідно, на Російську Федерацію як на державу-окупанта покладається ряд обов'язків і обмежень як щодо населення, так і території, у тому числі щодо заборони примушувати жителів території присягати на вірність державі-окупанту, забезпечення непорушності права приватної власності, збереження об'єктів культурної спадщини, релігійних об'єктів тощо", - пояснюють в МЗС.

За даними відомства, основним проблемним аспектом залучення РФ до міжнародно-правової відповідальності є договірна правова природа юрисдикції існуючих міжнародних судових установ. Таким чином, міждержавний спір може бути переданий на їх розгляд тільки у випадку однозначної і чітко вираженої згоди обох держав.

"У зв'язку з цим Україна довела до відома РФ численні факти вчинення нею актів агресії проти України і запропонувала вирішити існуючий спір шляхом звернення до Міжнародного суду ООН або до ad hoc арбітражу. У відповідь російська сторона обмежилася загальними, необгрунтованими запереченнями фактів, що свідчать про акти агресії проти України, відмовилася визнавати наявність спору і свою відповідальність", - розповіли у відомстві.

У МЗС повідомили, що українська сторона також довела до відома російської сторони свою позицію щодо конкретних міжнародно-протиправних діянь, пов'язаних з порушеннями міжнародного гуманітарного права і зобов'язань РФ як держави-окупанта, і також запропонувала вирішити існуючий спір шляхом звернення до Міжнародного суду ООН або в арбітраж ad hoc.

"Міністерством юстиції України до Європейського суду з прав людини 26 серпня 2015 подано міждержавну заяву у справі "Україна проти Росії (IV)", в якій, зокрема, порушено питання відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення РФ прав людини в окремих районах Донецької та Луганської областей. Тобто в України є підстави вимагати від РФ відшкодування відповідних збитків", - підсумували в МЗС.

Слідом за США: Європейські країни готуються до заборони TikTok

неділя, 19 січень 2025, 16:04

Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...

"Має бачення того, що треба змінити": Зеленський назвав нового очільника Академії сухопутних військ

неділя, 19 січень 2025, 15:33

Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...