Нардепи із усіх фракцій та депутатських груп Ради розповіли, наскільки реалістичним є сценарій відставки Арсенія Яценюка. Про це пише сайт Еспресо TV TV, інформують Патріоти України.
З часу провального голосування за відставку уряду Арсенія Яценюка пройшло три тижні. Проте більшість політсил, представлених у парламенті, вважає це питання не закритим. Додала олії у вогонь заява колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера. Американський політик 7-го березня у своєму Twitter написав, що, за його інформацією, Яценюка на посаді може змінити міністр фінансів Наталія Яресько вже у найближчий час.
Видання поспілкувалося із представниками всіх фракцій та депутатських груп перед початком пленарного тижня, аби зрозуміти, наскільки реалістичний такий сценарій.
Вадим Денисенко із президентської фракції переконаний, що Арсенію Яценюку залишилося обіймати посаду прем’єр-міністра лічені дні. І до міністра фінансів у БПП є маса запитань:
- На сьогоднішній момент ми не чули від неї жодних програмних заяв. Остання програмна річ, яку ми чули і бачили, – це був Податковий кодекс, який, на щастя, ми не прийняли. Тому в мене дуже багато запитань, чи потрібно голосувати за Яресько як за прем’єра.
Нардеп стверджує, що на рівні фракції кандидатури на пост очільника Кабміну поки не розглядалися.
Депутат "Народного фронту" Сергій Висоцький розповідає, що альтернативи прем’єру у його політсилі наразі немає. Тому, у разі відставки Яценюка, свою кандидатуру має пропонувати БПП як найбільша фракція.
- Фактично, ми можемо передати президенту повністю відповідальність за країну. Для цього Арсеній Петрович має сам подати у відставку добровільно. Заявити публічно, що він все передає президенту. Тоді ми лишаємося у коаліції як "Народний фронт" і, умовно кажучи, займаємо таку позицію, коли будемо спостерігати як президент буде керувати взагалі всім, - говорить нардеп.
Проте Висоцький впевнений, що такий сценарій виглядає малоймовірним. Адже Яценюк не погодиться піти зараз, не завершивши свій план дій.
- Він розуміє, що на виході з цього плану у нього буде певний політичний плюс. У нього будуть досягнення, конкретні речі, які він зможе ставити собі у заслугу, наприклад, відмова від російського газу. Навіщо йому йти добровільно? Якщо парламент посилає його у відставку примусово – це погіршує політичну ситуацію, і це захід на перевибори, скоріш за все.
В той же час "фронтовик" зауважує, що Наталія Яресько зайняти прем’єрський пост навряд погодиться.
- Прем’єр-міністр у нашій політичній системі має забезпечуватися великою парламентською фракцією. Рішення неможливо буде проводити, якщо у тебе немає важеля впливу на парламент.
Народний депутат від "Самопомочі" Вікторія Войціцька коментувати чутки про призначення Яресько не хоче. Своїх кандидатів політсила Андрія Садового теж не пропонує, адже фракція вийшла з коаліції і повертатися, за словами нардепа, не збирається.
- Якщо дійсно постане питання, щоби відправити Яценюка у відставку другий раз, то наша фракція у повному складі підтримає обов’язково таку пропозицію. Ми послідовно заявляли, що Яценюк має піти у відставку разом із урядом, - розповідає Войціцька.
Представник "Опозиційного блоку" Юрій Павленко заявляє, що його фракція розгляне можливість ініціювати відставку прем’єр-міністра, "якщо станом на вівторок це ще буде актуально".
- У зв’язку із тим, що робота уряду і самого Яценюка визнана Верховною Радою незадовільною – очевидно він має бути відправлений у відставку. Разом із тим, відповідальність за провал реформ разом із ним несуть і партії, які сформували коаліцію, - зауважує депутат.
За словами Павленка, у разі чергового провалу відставки уряду парламент буде змушений йти на дострокові вибори.
Близький до лідера "Батьківщини" нардеп Сергій Власенко стверджує, що його політсила неодноразово виступала за відставку чинного прем’єр-міністра. Проте, за його словами, це питання залежить насамперед від великих фракцій.
Своїх пропозицій з приводу нового очільника уряду в "Батьківщині" не озвучують.
- В будинку живого про покійників не говорять. Давайте поки що вирішимо питання з Яценюком, а далі будемо дивитися, - пропонує Власенко. - У "Батьківщини" альтернатива не в людях, ми говоримо про те, що треба змінювати політику, яку веде уряд. Нам байдуже прізвище менеджера, який це зробить.
"Радикал" Ігор Мосійчук на пряме запитання з приводу відставки чинного прем’єра ухилився. Проте зауважив, що насамперед парламент має вийти із коаліційної кризи, або йти на перевибори.
- Ми за те, щоби в парламенті спочатку була утворена коаліція, а потім розглядалося відповідне питання призначення нового прем’єр-міністра. Якщо немає коаліції, то уряд тимчасовий, - стверджує нардеп від "Радикальної партії".
У коаліційній угоді РПЛ хоче прописати принципи нової економічної політики, заборону внесення до парламенту питання особливого статусу Донбасу та конкретні строки виконання коаліцією своїх зобов’язань.
Свого кандидата "ляшківці" також начебто не мають, проте з приводу Наталії Яресько нардеп висловився недвозначно:
- Ми не бачимо різниці між Яценюком і Яресько, крім зміни літер в прізвищі. Тому що це та сама економічна політика злочинного уряду, яка була. Так само ми негативно відносимося до того, щоби витягнути з нафталіну Бальцеровича, ще когось – це дурниці.
Позафракційний депутат Юрій Дерев’янко вважає, що відставка прем’єра мала відбутися ще під час минулого голосування. А для вибору між можливими кандидатами важливим є не прізвище кандидата, а його робота.
- Хто цією людиною може бути – не знаю. Чи Яресько, чи Гройсман, чи хтось інший, не знаю. Поки що ніхто ніяких консультацій не проводив.
Представник депутатської групи "Відродження" Антон Яценко говорить, що прем’єрське питання – це справа коаліції. Чи дадуть голоси за відставку – в групі ще не обговорювали.
Нардеп Ярослав Москаленко запевняє, що група "Воля народу" підтримає будь-яке компромісне рішення коаліції:
- Нам все одно, яким сценарієм підуть дві найбільші фракції коаліції - чи збережуть чинного прем'єра, але повністю йому оновлять склад уряду, чи повністю переформатують Кабінет міністрів, чи знайдуть необхідні аргументи для своїх колишніх колег по коаліції для їх повернення, але це рішення має бути компромісним. Таким, що консолідує навколо роботи по виходу з політичної та економічної кризи.
Канцлер Олаф Шольц погодиться на додаткові поставки зброї в Україну на суму три мільярди євро до федеральних виборів лише в тому випадку, якщо вони фінансуватимуться шляхом призупинення боргового гальма, передають Патріоти України. «Допомога можлива ли...
Організаторам агентурної мережі російської спецслужби, яка шпигувала за локаціями Сил оборони та коригувала ворожі удари по Києву та Харківській області, оголосили підозри. Про це інформує пресцентр Служби безпеки України, передають Патріоти України. Т...