Те, що хвилює не тільки татар та українців: Чи поступиться Ердоган кримським питанням заради дружби з Путіним? - Рефат Чубаров

Думки експертів щодо майбутніх російсько-турецьких відносин розділилися. Проте Ердоган вже встиг назвати Путіна "своїм другом", а свій візит до Росії - "історичним".

Президенти Росії та Туреччини. Фото google.com

Перший після перевороту закордонний візит президента Туреччини Реджепа Ердогана відбувся: він відвідав Росію. Ця зустріч має стати початком російсько-турецької дружби, за оцінками багатьох експертів. Але відкритим залишається українське питання: чи поступиться ним Ердоган заради нового партнера в зовнішній політиці? Патріоти України наводять відразу декілька експертних думок, посилаючись на "Радіо Свобода".

Турецький президент вже назвав Володимира Путіна «своїм другом», а візит «історичним».

Як зазначив на Facebook-сторінці голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, очевидно, що сторонам після тривалої «жорсткої суперечки» є про що поговорити, однак найімовірніше, вони уникатимуть публічного обговорення суперечливих питань. Зокрема, становище кримськотатарського народу в окупованому Росією Криму.

«Не виключено, що російська сторона, свідомо вдає, що майбутня зустріч глав Туреччини і Росії є результатом її «перемоги» над Туреччиною і вже готує президенту Ердогану деякі сюрпризи, як, наприклад, включення до складу своєї офіційної делегації представників кримських колаборантів», – зазначив Чубаров.

І закликав протокольну службу президента Туреччини бути максимально уважними у підготовці всіх аспектів зустрічі з тими, хто нещодавно «злісно» попереджав, що «помідорами не обійдуться».

Напередодні посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезел запевнив українців, що позиція Туреччини щодо невизнання анексії Криму Росією не зміниться.

Це питання мають порушити журналісти

У свою чергу російський правозахисник Марк Фейгін очікує, що питання кримських татар не буде у порядку денному зустрічі. Бо «за вказівкою Кремля» йому відмовили у прес-конференції на тему кримськотатарських політв’язнів, яка б могла створити інформаційне тло.

І це, за його словами, викликає занепокоєння, бо якщо Туреччина, яка підтримувала корінний народ Криму в усі часи, нині відмовиться від нього, то захистити цих людей буде нікому. Оскільки, за словами адвоката, офіційний Київ на ситуацію на півострові давно не впливає.

Тож, якщо це питання буде замовчуватися, прогнозує Фейгін, то і так складна ситуація з правами кримськотатрського народу в Криму погіршиться ще більше.

«Для пана Ердогана є дещо незграбною ситуація, за якої він може вести перемовини з президентом Путіним про долю кримських татар, про переслідуваних політв’язнів. Там майже 18 кримінальних справ порушено. Зрозуміло, що йому політично невигідно цю тему піднімати, оскільки він всіма можливими засобами демонструє свою лояльність до Кремля, до самого Путіна. Тому розраховувати на Туреччину важко, бо вона вирішує в першу чергу свої завдання. А питання кримських татар – в самому кінці порядку денного. Тому журналістам варто поставити питання: «а обговорювати питання кримських татар ви збираєтеся?». І це питання і до Ердогана, і до Путіна дуже доречне», – сказав Фейгін.

Усі згадки про кримських татар будуть ритуальними

Натомість, кримськотатарський журналіст Айдер Муждабаєв вважає, що Ердоган може згадати про кримських татар «двома словами занепокоєння», але це буде суто формально.

«Там буде взаємне політичне «облизування»… Але що далі – подивимося. Він може про це сказати, але це все одно будуть ритуальні слова», – говорить Муждабаєв і додає, що питання захисту кримських татар Туреччиною варто закрити, бо вона вирішує свої питання.

«Хто детально слідкує, той знає, що радикальним кроком Ердогана була передача в Баку звіту про порушення прав кримських татар Путіну просто в руки. Це було приблизно рік тому, ще до збитого літака. А все інше, що говорила турецька сторона, всі її заяви щодо захисту кримських татар, якщо ви уважно подивитеся, – у них не згадувалася влада Росії. Вони схвильовані долею кримських татар і переслідуванням їх з боку влади Криму. Тут така «візантійська» політика, розумієте, у турків. Вони прямо дають зрозуміти, і в цьому плані вони не брешуть, що їм своя кишеня ближче», – говорить Муждабаєв.

За його словами присутність так званих «аксьонівських» кримських татар у російській делегації буде показовою. «Ці кілька людей можуть потрапити в делегацію тільки за згодою Ердогана, бо це протокольні речі».

Але як би не завершилася зустріч, трагедії робити не варто, наголошує журналіст, бо кримські татари особливих надій на Туреччину ніколи не покладали. «Нарешті стане ясно для тих, хто думав, що в кримських татар є величезна турецька сила за ними, страшний тиск, який допоможе їм – ніколи цього не було і ніколи цього не буде».

А зустріч двох лідерів нарешті «розставить всі крапки над «і» та вкотре доведе, що єдина країна, яка повинна захищати кримських татар і від якої вони очікують допомоги – це Україна.

Туреччина може охолонути до теми кримських татар

За словами директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, з Туреччиною складно мати справу, бо настрої, погляди і позиція її лідера дуже швидко змінюються. Інтересами кримських татар Туреччина поступатися не буде, втім, варто чекати охолодження з боку Туреччини у цьому питанні.

«З теперішньою Туреччиною дуже складно про щось домовлятися. Сьогодні вона не дотримується взятих на себе зобов’язань. Але це стосується і відносин з Росією. Тобто те, що ми зараз чуємо (від Ердогана – ред.), що «Володя мій друг» – півроку тому ми чули зовсім інші речі. Я закликаю спокійніше до цього ставитися, це не перший і не останній кульбіт турецької політики. Туреччина в переговорах з Росією не продаватиме одні інтереси заради інших. Вона не буде зраджувати кримських татар, враховуючи іміджеві втрати. Але може охолонути до цієї теми, зменшити або уникати відповідної риторики», – каже Семиволос.

Для України зараз головне завдання – не допустити, щоб співпраця з Туреччиною стала частиною російсько-турецької проблеми. І першою гарантією відокремлення відносин буде максимально глибока економічна двостороння співпраця, говорить експерт.

Туреччина не визнає анексію Криму, але в комерційному плані вона може поступитися тиску Росії, говорить народний депутат, заступник голови постійної делегації України у Парламентській асамблеї Ради Європи Георгій Логвинський.

«Для мене особисто постає питання: як будуть голосувати депутати Туреччини під час продовження санкцій в ПАРЄ, які будуть позиції Туреччини в ООН», – говорить Логвинський і висловлює сподівання, що Туреччина залишатиметься українським партнером і що меседжі, які пролунають, не вплинуть на інтереси української держави.

Ердоган не відмовиться від позиції, але й захищати від путінських репресій не буде

Підтримка Туреччиною кримських татар була, є і буде обмеженою, наголошує політолог Володимир Фесенко. І додає: Ердоган не відмовиться від корінного народу Криму, але й захищати від «путінських репресій» не буде.

«Треба розуміти, що Ердоган формально підтримував кримських татар, але ніколи не діяв занадто активно на підтримку кримських татар. Зокрема під час конфлікту з Росією. Можливо, риторика була більш активною, але реально сказати, що Ердоган є головним захисником кримських татар зараз не можна. І зараз він нічого не буде робити. Чи визнає Крим російським? Я думаю, що ні. Я не думаю, що він буде залучати кримських татар під егіду Путіна», – говорить Фесенко.

Путін не вимагатиме від турків розірвати всі відносини з Україною, але претензії може висувати, каже політолог. Проте драматизувати ситуацію не варто, бо Туреччина не була і не буде «надійним і стабільним другом» України.

«Наївно думати, що Туреччина допомагатиме Україні у війні з Росією», – наголошує експерт.

Так само це не привід згортати стосунки з Туреччиною чи робити дипломатичні демарші. Нині відносини Росії і Туреччини повертаються до того стану, якими вони були до конфлікту, однак «осад залишиться», вважає Володимир Фесенко.

Перші дві термінові партії вже прибули: ЗМІ дізнались, коли в Україну надійде зброя з великого пакету допомоги США, який завдасть нищівного удару по планам Кремля на перемогу

субота, 4 травень 2024, 1:45

Йдеться про артилерію, бронетехніку, системи ППО, катери та іншу громіздку техніку та засоби з оголошених пакетів допомоги США та Європи, складні та чутливі в транспортуванні. Перші партії зброї з нового пакету допомоги США надійшли до України наприкін...

"До Великодня готувалися. Вікна мили": Безугла знову обурена роботою комітету, у соцмережі відреагували

п’ятниця, 3 травень 2024, 23:54

“За весь тиждень Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки не провів жодного засідання, жодного заходу, жодної міжнародної зустрічі, жодного спільного виїзду. Жодної активності не було. Тільки тиша і пусті коридори. Що це?” – напис...