Валютний ринок Туреччини продовжує обвал на тлі відтоку капіталу, новий виток якого спровокували санкції США. Туреьцка ліра, яка втратила майже третину вартості з початку року, на торгах в понеділок обвалилася до нового історичного мінімуму в 5,1733 ліри за долар, передають Патріоти України.
З початку липня курс долара в Туреччині підскочив на 14%, а прибутковість державних облігацій наблизилася до позначки 20% на тлі прискорення інфляції і втрати незалежності ЦБ, який після позачергових президентських виборів в червні де-факто виявився під контролем правлячого 18 років Реджепа Ердогана.
«Це жахливо, враховуючи наскільки економіка і ринки Туреччини схильні до ризиків негативних новин, які можуть вплинути на іноземні інвестиції», - нарікає портфельний керуючий Vedra Partners Міхел Данечі.
1 серпня адміністрація США оголосила про введення санкцій проти міністра юстиції Туреччини Абдулхаміта Гюля і глави МВС Сулеймана Солу у відповідь на арешт громадянина США, 56-річного протестантського пастора Ендрю Брансона, звинуваченого в терористичній діяльності і шпигунстві, за які йому загрожує до 35 років в'язниці.
Санкційний пакет - перший в історії проти члена НАТО - був підготовлений в рамках Глобального акту Магнітського, який має на увазі блокування активів, заборону на ведення бізнесу і візові обмеження для осіб і компаній, залучених в корупцію і порушення прав людини. У США і Туреччини накопичилося багато проблем дипломатичного характеру, а «ситуація з пастором Брансоном - лише видима частина айсберга», відзначає Анастасія Левашова, що управляє активами в Blackfriars Asset Management в Лондоні.
Хоча турецьке керівництво продовжує демонструвати непримиренність, «економічні та фінансові наслідки, швидше за все, будуть відчутними», говорить головний стратег TD Securities по ринках, що розвиваються Крістіан Маджо: "Дипломатія вже багато років не була настільки поганою; економіка сповільнюється, і існує велика ймовірність "жорсткої посадки".
«Ринок отримує удар за ударом: прискорення інфляції, бездіяльність центробанку, невизначеність після виборів і тепер ще санкції США, а в кінцевому результаті - зниження апетиту інвесторів до турецьких активів і слабшаюча ліра», перераховує старший аналітик Medley Global Advisors Найджел Ренделл.
Туреччина живе в умовах дефіциту платіжного балансу, який покривався припливом іноземних інвестицій - щоб їх повернути, ЦБ необхідно підняти ключову ставку, продовжує він, але після червневих виборів Ердоган наділив себе повноваженнями директивно призначати главу центробанку і членів комітету з монетарної політики.
На липневому засіданні ЦБ всупереч очікуванням ринку зберіг ключову ставку без змін. Інвестори ж отримали чіткий сигнал, що регулятор втратив незалежність, говорить стратег Aberdeen Standard в Лондоні Віктор Сабо.
В середині липня міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило суверенний рейтинг Туреччини до "BB" з "BB +» (в іноземній валюті) і залишило в силі «негативний» прогноз по ньому.
Дозвіл з боку США та Великої Британії для України застосовувати далекобійні ракети для атак по цілих у Росії – демонстрація зміни підходу до підтримки Києва в умовах затяжної війни. Цей крок створює серйозний виклик для російської оборони та підвищує с...
Російські окупанти активізували агресивну мобілізацію молоді в Маріупольському районі. Зокрема, окупаційна влада використовує схеми примусового "запрошення" до військових комісаріатів, де юнаків змушують підписувати контракти на військову службу. Про ц...