В умовах енергетичної блокади Криму Москві доведеться домовлятися з Києвом про відновлення поставок електроенергії на півострів. Про це пише Сергій Руденко у коментарі для DW, зазначають Патріоти України.
Аварійне відключення Криму від електроенергії, яка поставляється з материкової частини України, нарешті розставило все на свої місця у відносинах Києва і півострова.
"Кримський федеральний округ" Російської Федерації, анексований в 2014 році Володимиром Путіним, виявився безпорадним у вирішенні питань власного життєзабезпечення. Енергетична блокада для кримчан стала набагато більш серйозною загрозою, ніж повернення на півострів ненависної їм "київської хунти".
Світло і тінь півострова
У спецоперації Путіна по анексії Криму, здавалося б, було прораховано все: і настрій жителів на півострові, і слабкість української влади, і російська військова присутність.
Тільки одного не врахували кремлівські стратеги: як житимуть кримчани у випадку, якщо Україна припинить постачання до Криму питної води та електроенергії, без яких життя перетворюється на суцільне пекло.
Відключення Криму від електроенергії в ніч з 21 на 22 листопада могло статися ще навесні 2014 року - відразу ж після проведення так званого референдуму про приєднання півострова до Російської Федерації.
Тоді Київ не став "рубати канати", сподіваючись, очевидно, що прихід Путіна на півострів буде не довгим. У цьому нова українська влада помилилася, а торговці електроенергією і водою дуже швидко адаптувалися до нових реалій.
Підрив ліній електропередач в Херсонській області, за якими електроенергія постачається до Криму, в черговий раз продемонстрував залежність кримчан від материкової частини України.
З легкістю попрощавшись зі своєю батьківщиною, вони виявилися не в змозі про неї забути: побут і суцільна темрява не дозволяють цього зробити.
Чи повернеться Крим до України?
Впродовж останнього року Україна припинила залізничне і авіасполучення з анексованим Кримом. Кримські татари і бійці добровольчих батальйонів здійснюють продуктову блокаду півострова.
Противники таких дій української влади переконані: таким чином Київ назавжди відсікає шлях до повернення Криму в Україну. Мовляв, кримчани не пробачать цього материковій владі.
Всі ці побоювання безпідставні хоча б з однієї простої причини: Росія з півострова швидко не піде. Більшість жителів Криму і так переконані, що у всіх їхніх нинішніх бідах винен, звичайно ж, Київ.
Як у цій ситуації повинна поводитися Україні? Вступати в переговори з незаконною владою Криму? Торгуватися за світло, газ і воду з Російською Федерацією?
Простих відповідей на ці питання не існує. Як і немає простих рішень кримських проблем. Яким чином Київ може сьогодні брати участь у цих процесах, він повинен визначити сам.
Адже в умовах, що склалися Україна - постраждала сторона. Разом з півостровом Росія "віджала" ті підприємства, організації, інфраструктуру, що належали українській державі. І питання відновлення постачань електроенергії на півострів лежить навіть не в політичній, а в економічній площині.
Росія: не києм, то палицею
Енергетична блокада Криму - сильний удар по іміджу Володимира Путіна. Дотепер для більшості кримчан він був і залишається напівбогом.
Але виявилося, що він, висловлюючись його ж словами, - звичайний "мазурик", який не в змозі забезпечити життєздатність півострова.
Не дивно, що відразу ж після початку енергетичної блокади "Газпром" поспішив заявити, що протягом декількох днів готовий припинити постачання російського газу в Україну.
Газовий шантаж і погрози - улюблений спосіб Москви вести переговори з Києвом. Протягом останнього десятиліття Росія не один раз загрожувала Україні перекрити газовий вентиль.
І кожен раз Кремль домагався преференцій або ж підвищення ціни на газ. У сьогоднішніх умовах Росії це навряд чи вдасться. Україна не буде змінювати Крим на газ.
Занадто багато чого зараз стоїть на кону в українській владі. Тим більше, на її боці - частина європейської спільноти.
У нинішніх умовах Москва може або домовлятися з Києвом про відновлення поставок електроенергії до Криму, або ж "рубати" сухопутний коридор через Маріуполь до півострова.
Перше буде означати, що господар Кремля буде змушений в чомусь поступитися Києву. Друге - розгортання нової військової кампанії. І те, і те - не кращий варіант для Путіна.
Хоча, схоже, вибір у нього невеликий - відкривати в Маріуполі третій фронт після Донбасу і Сирії - повне безумство.
У березні в одному з книжкових магазинів Києва знайшли заборонену літературу. Про це розповів голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко, передають Патріоти України. За його словами, останній рейд щодо виявлення забороненої літератури був 19 березня. "Держ...
Колишня українська кореспондентка Agence France-Presse Ольга Шиленко, яка з дітьми переїхала до Брюсселю, Бельгія, розповіла, що в неї вкрали нетиповий для її віку гаманець. А через кілька днів злочинцю стало соромно за крадіжку і він повернув річ полі...