Більшість українців на "заслуженому відпочинку" отримують менше 1500 гривень, при цьому мінімальна пенсія на даний момент - 1247, а максимальна - 58,7 тисячі гривень. У цьому році уряд анонсує підвищення пенсій на 10,1% (в травні і грудні), і масштабне "осучаснення". У матеріалі видання Сегодня повідомляється, як розбагатіють українці на пенсії в 2017-му. передають Патріоти України.
Як і кому перерахують пенсії
Пенсія українців залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні на момент, коли виходив на пенсію, стажу і співвідношення власної зарплати до середньої. З огляду на те, що середня зарплата зростає з кожним роком, пенсії українців необхідно "осучаснювати". Останній раз таке "осучаснення" відбувалося в 2012-му році. За цей час середня зарплата в Україні зросла в два рази, в результаті мільйони українців на "заслуженому відпочинку" мають розрахунковий розмір пенсії нижче прожиткового мінімуму.
Як розраховується пенсія:
П = Зп * КЗ * Кс
П - розмір пенсії,
Зп - заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсію)
Кз- коефіцієнт заробітної плати (співвідношення своєї зарплати до середньої по країні)
Кс - коефіцієнт страхового стажу (кожен пропрацьований рік множиться на 1,35)
За даними Мінсоцполітики, частина пенсій розраховані з урахуванням середньої зарплати 1917,91 гривень. Наприклад, розмір пенсії для українця, який пропрацював 35 років і отримував середню зарплату, можна розрахувати так: 1917,91 * 1 * 0,47 = 901,4 гривні. З огляду на те, що пенсія за віком в Україні не може бути нижче 1247 гривень, ще 345,6 гривні доплачують з Пенсійного фонду.
Ще в минулому році міністр соціальної політики Андрій Рева анонсував майбутнє "осучаснення" пенсій з урахуванням нового показника середньої зарплати. Як повідомило джерело видання в робочій групі міністерства з підготовки "осучаснення", пенсії підвищать з урахуванням середньої зарплати 3764 гривень. При цьому коефіцієнт страхового стажу скоротять з 1,35 до 1.
Після "осучаснення" цю ж пенсію перерахують за формулою: П = 3764 * 1 * 0,35 = 1317 гривень. Однак, якщо зарплата, наприклад, була в два рази вище середньої по країні, зараз пенсіонер (зі стажем 35 років) отримує 1800 гривень, а після "осучаснення" буде отримувати 2634 гривні.
Всього Міністерство соцполітики планує підвищити пенсії 5,6 мільйонам українців (всього в Україні 11,9 мільйона пенсіонерів). Частина пенсіонерів після "осучаснення" отримуватимуть в два рази більше. Так, більше, ніж на 1000 гривень розбагатіють 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень - 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.
"Якщо ми говоримо про те, що в рік у нас призначається близько 450-500 нових пенсій, то звичайно, всі ті, які були призначені до початку 2016 року, вже відстають від новопризначених пенсій. Якщо у нас 12 мільйонів пенсіонерів, ви можете порахувати , скільки нам потрібно осучаснювати. Зрозуміло, що у кожного пенсіонера індивідуально.
Зрозуміло, що якщо осучаснення буде робитися, то буде робитися по кожному пенсіонеру, в залежності від заробітної плати та стажу. Зрозуміло, що при осучасненні не всі отримають підвищення, тому що іноді за рахунок різних доплат пенсія виходить більше, ніж буде при осучасненні. Таке теж є", - розповів заступник голови Пенсійного фонду Микола Шабмір.
Де взяти гроші на "осучаснення"
На даний момент "застарілі" пенсії отримують 8,5 з 11,9 мільйона пенсіонерів. За підрахунками Кабміну, "осучаснення" пенсій обійдеться державі в 47,7 мільярдів гривень. Експерти впевнені: зібрати додатково стільки коштів буде вкрай складно. "Звичайно, стільки вони навряд чи зберуть. Цифри називалися дуже різні. На осучаснення, як говорив Розенко (віце-прем'єр-міністр України - ред.), потрібно 40-50 мільярдів. Ми робили підрахунки, за якими виходило, що потрібно близько 70 мільярдів гривень, щоб відчутно осучаснити пенсії. Стільки грошей вони не зберуть. Та й важко оцінити, скільки отримаємо по зарплатах, яка буде динаміка, що буде з економікою", - говорить старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.
На запит видання в Пенсійному фонді відповіли: в бюджеті на цей рік "осучаснення" пенсій не передбачено. "Бюджет формується на основі чинних законодавчих норм. Законодавчих рішень про осучаснення рівня призначених пенсій на даний момент немає", - пояснили у відомстві.
Гроші на перерахунок пенсій планують отримати за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду. Швидше за все, його проведуть у другій половині цього року. В інтерв'ю одному з інтернет-видань Павло Розенко заявив: "підвищення мінімальної заробітної плати після першого місяця дало додаткове поповнення Пенсійного фонду на 18%, тобто ми на 18% зібрали більше, ніж було заплановано на січень 2017 року. Якщо ми збережемо цю динаміку , якщо ми побачимо, що бізнес зрозумів, що треба легалізуватися і сплачувати податки ... безумовно, ми відразу приймемо рішення про додаткове збільшення пенсій або про проведення "осучаснення" пенсій ".
Пенсійний фонд поповнюється за рахунок внесків працюючих українців (22% ЄСВ з кожної зарплати). За перші два місяці минулого року ПФ отримав 17,7 мільярда гривень, а за перші два місяці 2017 го - 20,6 мільярда гривень. Всього в цьому році в бюджеті передбачені надходження від ЄСВ в розмірі 163,6 мільярда гривень, а в минулому році - 107,1 мільярд. Незважаючи на це, "дірка" ПФ в цьому році буде на рівні 141 мільярда гривень (дефіцит компенсують з державної скарбниці).
Нагадаємо, в середньому українські чоловіки живуть на пенсії (після 60 років) 14,8 років, а жінки - 19,9 років. При цьому загальна питома вага пенсіонерів зростає. У 1959-му українців старше 60 років було всього 11%, в 2001-му - 21%, а в 2036-му, за оцінками інституту демографічних досліджень, буде 28%. Пенсіонерів стає більше, а молодих людей - менше. Такими темпами вже в 2032-му українців віком від 20 до 60 років буде менше, ніж українців старше 60 років.
На даний момент 10 працюючих утримують більше 11 пенсіонерів. Пов'язано це з тим, що, за оцінками ПФ, 25% українців працюють неофіційно. З 20 мільйонів працездатних українців працюють тільки 16 мільйонів, а ЄСВ, який поповнює ПФ, платять тільки 10,1 мільйона чоловік.
Решта - аграрії, працівники сфери послуг тощо - мають право не платити і активно цим правом користуються. За підрахунками Інституту демографії, в 2050-му в Україні співвідношення працюючих до пенсіонерів буде 10 до 15.
Колишній міністр економіки України, президент Київської школи економіки (KSE) Тимофій Милованов розповів про конфліктну ситуацію, що виникла з журналісткою Яніною Соколовою через ненадання гранту. Ексміністр в соцмережах також оприлюднив скриншоти пере...
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) залишила під вартою керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) Тетяну Крупу. Однак розмір грошової застави їй значно зменшили, повідомляють Патріоти України з посил...