"Підписання угод з лікарями та обіцяні гарантовані послуги": Медична реформа на прикладі Черкас

Відтепер сімейні лікарі візьмуть на себе і значну частину функцій швидкої допомоги, робота якої теж зазнає чималих змін.

Медики. Ілюстрація: zak-kor.net

Мешканцям Черкас скоро в разі потреби доведеться звертатися за допомогою до сімейних лікарів, тому що в рамках загальнонаціональної медичної реформи швидка допомога буде займатися питанням реанімації пацієнтів. Про це повідомляє vikka.ua, передають Патріоти України.

В публікації йдеться про те, до яких наслідків медреформи вже 2017 році мусять підготуватися черкащани. З 1 січня черкаські поліклініки стали Центрами сімейної медицини. Наразі вони реєструють статути. Поки що це формальні зміни. Фактично містяни відчують зміни в галузі первинної медичної допомоги із липня цього року.

З цього приводу директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник сказав: "До 1 липня черкащани мають визначитися з кандидатурою сімейного лікаря та заключити з ним угоду. Люди можуть обрати будь-якого сімейного лікаря чи лікаря-педіатра для обслуговування своєї сім’ї".

Він зазначив, що за кожного пацієнта, з яким буде складена угода, лікар отримає 200 гривень на рік від держави. На думку Стадника, це стане своєрідним гарантованим пакетом допомоги.

"Якщо, наприклад, це 200 пацієнтів, то на них буде виділено 40 тисяч гривень. Чим менше лікарем буде витрачено на пацієнтів, їх лікування у стаціонарах, тим більше він зможе вкласти, наприклад, у самоосвіту", – зазначив директор департаменту.

Він підкреслив, що така система розподілу коштів, за словами фахівця, має спонукати медика більше уваги приділяти оздоровленню своїх пацієнтів. "Це буде стимулом для лікаря займатися профілактикою захворювань. Взагалі відносини пацієнтів та лікарів щодо розподілення коштів мають бути закріплені типовими угодами. Якщо ж пацієнту у майбутньому потрібно, щоб лікар був доступний 24 години на добу, то ця послуга має обговорюватися за додаткову платню", – розповів Стадник.

Відповідно до концепції реформи, державний гарантований пакет медпослуг включає первинну медичну допомогу, невідкладну медичну допомогу (в тому числі в стаціонарі), основні види амбулаторних послуг за направленням лікаря первинної ланки, основні види планової стаціонарної медичної допомоги за направленням лікаря первинної ланки або лікаря-спеціаліста.

Наразі в Черкасах масово впроваджують електронну систему охорони здоров’я – e-health. На електронні картки пацієнтів переходять у всіх поліклініках. "Вже є електронні картки на 30 тисяч пацієнтів. У Першій міській поліклініці такі картки заводять із травня 2016 року, в інших медзакладах їх формують з кінця грудня минулого року. Це електронні варіанти обстежень, УЗД та інша інформація", – пояснив Стадник.

Сімейні лікарі стануть обов’язковою ланкою для потрапляння пацієнта до вузького спеціаліста. Тобто, вже з цього року для того, щоб проконсультуватися з гастроентерологом, отоларингологом або травматологом треба буде отримати направлення від сімейного лікаря.

"Вони спочатку прийматимуть у поліклініках. У майбутньому передбачається, що сімейні лікарі стануть фізичними особами-підприємцями, відкриють власні кабінети, у них будуть наймані працівники", – розповів директор департаменту.

Наразі у Черкасах 53 дільничні педіатри та 130 дільничних сімейних лікарів. За ними закріплено до 2 тисяч пацієнтів. Крім того, відтепер сімейні лікарі візьмуть на себе і значну частину функцій швидкої допомоги, робота якої теж зазнає чималих змін. Коментуючи це питання, директор Черкаського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Владислав Свириденко наголосив: "Швидка" рятує життя, а не розвозить таблетки. Тепер це не поліклініка на колесах, а реанімація на колесах. Із приводу гіпертонії, високої температури, вірусних захворювань слід звертатися до сімейного лікаря. "Швидка" виїжджатиме тільки до хворих у невідкладних станах". За його словами, поки що занадто рано говорити про заміщення лікарів та фельдшерів "швидкої" на парамедиків.

"У нас немає такої професії – парамедик. Взагалі, це майже те ж саме, що і фельдшер. Штат "швидкої" не зменшився, а у цьому році по Черкаській області навіть збільшили кількість посад у швидкій допомозі на 100 одиниць. Хоча левова частка передбачених для медичної галузі коштів пішла на первинну медичну допомогу", – пояснив Свириденко.

Він підкреслив, що містянам доведеться звикати до тісної взаємодії із сімейним лікарем, який стане невід’ємною ланкою медобслуговування пацієнтів. Поки що його гарантовані державою послуги надаються безкоштовно.

"До них не входять, а значить є платними, послуги фахівців без направлення, окремі види діагностичних або лікувальних послуг, забезпечення лікарськими засобами. При цьому окремі пільгові категорії громадян, які спільно визначаються МОЗ і Мінсоцполітики, будуть звільнятись від необхідності здійснювати оплату за послуги, які не входять до гарантованого держпакету. Згідно з проектом державної концепції медреформи, обсяг фінансування гарантованого держпакету медичних послуг буде динамічною величиною і щорічно затверджуватиметься Парламентом", - додав Свириденко.

Хіти тижня. Людина "згорає" за лічені години! В Україні зафіксували третій випадок смертельної хвороби

вівторок, 17 липень 2018, 18:00

В Україні за 2018 рік зафіксовано вже третій випадок захворювання на дифтерію. Про це розповіла відома журналістка Ірина Заславець на своїй сторінці в Facebook, повідомляють Патріоти України. "15-річний хлопець. Він зараз в інфекційному відділенні Київ...

Несподівано: Медики розповіли, які солодощі можна вважати ліками

вівторок, 17 липень 2018, 17:56

Помірне вживання справжнього мармеладу, конфитюру і джему може бути дуже корисним для здоров'я. Таку властивість продуктів, які містять розчинну клітковину - пектин, з'ясували біологи Стокгольмського університету, повідомляють Патріоти України. Якісни...