Митна служба і поліція лякають високими штрафами водіїв автомобілів з іноземною реєстрацією. У деяких справах вже фігурують позови на 500 і 600 тис. грн. За що виставляють штрафи і кому з водіїв варто боятися митників Gazeta.ua розповів юрист Сергій Книш, передають Патріоти України.
- За що можуть нарахувати штраф власникові нерозмитненого авто?
- Якщо авто мало право перебувати на території України 5 днів, а водій перетнув кордон на день пізніше, заплатить штраф 170 гривень або отримає попередження. Більш як три дні – 3400 гривень. Понад 10 днів перевищення терміну транзиту кваліфікують за статею Митного кодексу України. Штраф там передбачений 8500 гривень. Ці санкції, штрафи можуть накласти на водія лише посадові особи митниці. Після перетину кордону авто, яке їздить за транзитом, має право за митним законодавством їздити в Україні 5-10 днів. Коли машину "заганяє" на територію України не резидент, тобто поляк чи литовець, тоді українець у ній може їздити рік. Рішення Конституційного суду України від 31.03.2015 року не вважає такі дії адмінпорушенням.
- Чи є законні підстави вважати, що авто з польською реєстрацією легітимні на українських автошляхах?
- Більшість авто законно перебувають на території України, їх кількість щодня збільшується. Доцільно й практично говорити про авто не лише з польською, а й з іноземною реєстрацією. Це - Литва, Естонія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Молдова. Водії повинні знати про режими перетину кордону, терміни перебування авто в Україні, наприклад, чи це транзит, чи тимчасове ввезення. Адже від цього залежить обсяг їхніх прав та обов'язків, відповідальність.
- Чи керуєте ви автомобілем з іноземними номерами? З якими проблемами стикалися – корупція на митниці, претензії з боку поліції?
- Так, я їжджу в авто з іноземними номерами. Будь-хто може керувати автомобілем з іноземною реєстрацією за наявності посвідчення водія та реєстраційних документів на авто. Я щодня за кермом. На практиці стикався і з поліцією, і з митниками лише на кордоні. Проблем жодних в моєму випадку. Навпаки, я намагаюсь підказати щось, дати пораду. Поліцейські мало відпочивають між чергуваннями, втомлюються, роблять багато помилок в кваліфікації, під час оцінки ситуацій. У них відсутні реальні теоретичні навчання, а я за реформування, за нові підходи у їхній роботі.
- Щодо корупції на митниці, особисто я не стикався з такими непередбачуваними платежами. Для окремих людей це - цілий бізнес, де і в темі, і в долі не лише митники. Чи варто водіям вірити чуткам про те, що не розмитнені авто можуть вилучати у власників?
- Чуткам вірити не варто, але гуртуватись людям потрібно. Це свого роду профспілка, попередження для влади, у випадку, коли виникне бажання не рахуватись з думкою народу. Для вилучення авто мають бути законні підстави, рішення суду, робити це можуть тільки спеціально уповноважені органи ДВС. Звичайно, за певних видів порушень будь-яке авто поліція може поставити на штрафмайданчик.
- Як пригнати авто з Польщі і не порушити закон?
- Я був з цього питання за кордоном, вивчав для себе, приганяв авто. Вигідніше з Литви, але якість авто може підвести. В Польщі питання оформлення дорожче і триваліше, але стан авто ліпший. Як на мене, краще купувати авто в Німеччині, Австрії, а потім їхати і ставити на облік до Литви. Там значно дешевше і простіше, ніж у Польщі. Слідкувати лише потрібно за строком дії страхування, реєстрації, там є нюанси щодо обліку. Головне, щоб людина, яка прийняла для себе таке рішення, мала порядних помічників у такій справі, які в цьому розуміються, мають діючу фірму-нерезидента.
- Власників нерозмитнених авто залякують, що буде створена спеціальна служба із митників, фіскалів і поліції, які зупинятимуть і вилучатимуть авто, що перебувають на території України поза законом, порушили термін перебування. Чи реальна поява таких "угруповань"?
- Сподіваюсь, що до нас не повернуться 1990-ті з рекетирськими угрупованнями. Законодавець сьогодні продовжує приймати та лобіювати вигідні для нього закони під свій конкретний бізнес. Для створення таких спеціальних груп із митників, фіскалів та поліції мають діяти законні підстави і повноваження. Поки що про це говорити передчасно. Люди налаштовані радикально і слідкують за змінами в цій сфері, створюють громадські організації, тому своє слово може сказати і народ, як єдине джерело влади в Україні відповідно до Конституції України. Сьогодні народ набагато швидше гуртується, ніж за попередньої влади. Сотні тисяч таких авто вже є в Україні. А це - сила, до якої варто прислухатись.
- Чи можуть за несплачені штрафи відбирати майно?
- В даному випадку має діяти принцип і норми закону про державну виконавчу службу щодо співрозмірності боргу та вартості арештованого майна. Тому слід виходити з конкретного випадку, конкретних розмірів. У теорії і на практиці можуть авто арештувати за будь-які борги.
- Чому, на вашу думку, політики бояться закону про зниження акцизного податку на імпорт старих авто?
- Це зачіпає їх фінансові інтереси. По-перше, автоіндустрія і торгівля авто - це величезні кошти, які втрачати ніхто з них не хоче. По-друге, за рахунок сплат від розмитнення йде наповнення до держбюджету, який і досі залишається "кишеньковим". Вони не хочуть приймати закон, який вигідний мільйонам громадян, та не вигідний їм. При владі зараз бізнесмени, які вміють професійно рахувати, шкода, що лише в інтересах своїх мільйонних бізнесів. Це - наша глобальна проблема. Але я вважаю, об'єднуватись громаді можна і треба. Необхідно створювати спільноти за інтересами у соцмережах, бути законодавчо грамотнішими, знати свої права та вміти обстоювати власні інтереси.
У колишньої очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяни Крупи виявили, окрім вилучених 5 мільйонів доларів, ще 592 тисячі доларів на рахунку у польському банку. Про це заявив прокурор Спеціалізованої антикорупційної прок...
Правоохоронці викрили викладача одного з приватних університетів Полтави, який сприяв в уникненні військової служби через фіктивне зарахування до вишу та підробки медичних документів. Нині йому вручили підозру. Про це повідомили в пресслужбі Національн...