Заради спільної перемоги: Українців і поляків закликають запалити свічки пам'яті 1 листопада

1 листопада 2018 року минає 100 років від початку польсько-української війни яку вели спершу за Львів, а потім за Галичину.

Фото:Facebook

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович оприлюднив заяву організаторів акції 1 листопада, приуроченої до століття польсько-української війни 1918 року. Про це історик написав у Facebook, зазначають Патріоти України.

Поляки й українці разом – в імʼя солідарності задля майбутнього!

1 листопада 2018 року минає 100 років від початку польсько-української війни. Війни, яку вели спершу за Львів, а потім за Галичину.

Ми – члени польських та українських громадянських середовищ, які вже роками задіяні в побудові добросусідства й мудрого діалогу – закликаємо, щоб памʼять про конфлікт столітньої давнини став уроком, з якого ми зможемо зробити належні висновки, особливо стоячи перед новопосталими загрозами й сутичками довкола "історичних памʼятей" обох наших народів.

Ця річниця дуже важлива для українців і поляків. Перед лицем нинішніх загроз, спричинених політикою Росії, її спробою змінити правовий порядок у Європі шляхом анексії Криму та східних теренів України; перед лицем кризи в Європейському Союзі, яка загрожує стабільності нашого континенту, а також зміни політики Польщі щодо України, внаслідок чого випрацювані впродовж останніх 30 років засади співпраці й діалогу між обидвома державами сьогодні поставлені під сумнів, а то й просто знищуються – ми закликаємо до глибшої рефлексії над станом польсько-українських стосунків.

Боротьба, яка розпочалася 100 років тому, закінчилася поразкою України. Була вона польською перемогою, за яку Польща заплатила ціну вищу, ніж за не одну поразку. Тоді перемогла концепція, що на політичній мапі світу нема місця для незалежної Української держави. На її згарищі виросла радянська імперія, яка невдовзі знищила мільйони поляків та українців. Наші предки, діючи разом, могли б запобігти цьому, але не зуміли порозумітися. Цю боротьбу Яцек Куронь назвав братовбивчою, бо гинули в ній не лише брати, а й сама ідея братерства наших народів. A сьогодні мусимо спільно задуматися над тим, чи не схильні ми повторити давні помилки.

1 листопада о тій самій годині – o 17:00 у Польщі й 18:00 в Україні – зустріньмося біля могил тих, які тоді боролися одне з одним. Там, де немає таких поховань, зустріньмося в місцях, які нагадують про польську присутність в історії Україні та українську присутність в історії Польщі, а передусім – у місцях, які нагадують нам про польську-українську співпрацю та про осіб, завдяки яким та співпраця мала місце.

Разом запалімо свічки, помолімося спільно за полеглих, віддаймо їм шану; знайдімо час, щоб разом помовчати, і збережімо в наших серцях памʼять про ті події та їхніх учасників. Памʼять не про те, що вони воювали одне з одним, а про те, що кожен із наших народів – відповідно до своєї точки зору – боровся тоді за справедливе діло, за свободу своєї батьківщини, за незалежність народу. І нехай та памʼять нас зближує, а не розділяє – в імʼя часу та майбутнього Європи задля наступних поколінь українців і поляків.

Зустріч 1 листопада – це також добра нагода, щоб згадати про соту річницю Варшавської битви, що надходить. Тоді воїни Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського, стоячи плече до плеча, боролися за незалежність своїх держав: Польщі й України. І разом обороняли Варшаву та Європу перед більшовицькою навалою. У тій боротьбі солдати й офіцери армії Української Народної Республіки (часто учасники польсько-української війни 1918–1919 рр.) до кінця виконали свої зобов’язання щодо Речі Посполитої. Вони вірно стояли поряд зі своїми союзниками, не жаліючи своєї крові в боротьбі за вільну Польщу.

Солідарно, разом 1 листопада, о тій самій годині (о 17:00 в Польщі й о 18:00 в Україні), запалімо "свічки памʼяті" в багатьох містах України та Польщі. У Варшаві: на Православному цвинтарі на Волі й на Військовому цвинтарі на Повонзках; у Перемишлі: на Комунальному цвинтарі (на могилах Перемиських Орлят) і на Військовому цвинтарі Української Народної Республіки; у Любліні: на Православному й Римо-Католицькому цвинтарі; у Кракові: на Цвинтарі на Раковіцах; у Ґданьську: (символічно) біля памʼятника св. Володимира. У Львові: на Личаківському цвинтарі, біля могил Львівських Орлят і воїнів Української Галицької Армії; у Києві: біля римо-католицького костьола св. Олександра, поблизу польсько-української барикади; в Рівному: (символічно) біля памʼятника Симону Петлюрі; а також в інших містах України, зокрема: в Полтаві, Харкові, Чернівцях, Миколаєві, Кривому Розі, в місцях, де є символи польсько-української співпраці або вшанування тих постатей, які були символами такої співпраці.

Місця проведення акції в Україні:

– Київ – вул. Костельна (біля костелу);

– Кривий Ріг – вулиці Мартіна Шимановського в старому районі Гданцівки, де була перша Каплиця Святої Брігітти;

– Львів – Личаківський цвинтар, поховання воїнів УГА, цвинтар Орлят, воїнів АТО;

– Львів – Славське на г. Маківка (акція відбудеться раніше, між 12:00-13:00);

– Миколаїв – школа Ольжича (вулиця Айвазовського, 8);

– Рівне – біля памятника Петлюри;

– Харків – вул. Танкопія 12 Б (на даху Академії Лідерів);

– Чернівці – Польський народний дім (вулиця Кобилянської, 40).

Від імені організаторів зустрічей 1 листопада у Польщі та Україні:

Ярослав Грицак

Данута Куронь

Мирослав Маринович

Єжи Рейт

Пйотр Тима

Іза Хруслінська

У Росії екстрено госпіталізований відомий актор і музикант

субота, 24 серпень 2019, 15:15

Петра Мамонова багато хто знає за роллю у фільмі "Острів". "Усі найближчі концерти Петра Миколайовича скасовуються у зв'язку з його важким станом здоров'я. Він зараз з інфарктом в реанімації. Помоліться про здоров'я Петра", – йдеться в повідомленні. Ін...

"Хлопці, підмога йде. Зараз прямо звідти доправлять літаки": Генерал-майор Гордійчук згадав дуже різні паради до Дня незалежності (відео)

субота, 24 серпень 2019, 14:57

У серпні 2014 року Ігор Гордійчук перебував в тилу у ворога. Він очолював загін спецназу, який взяв висоту на Саур-Могилі на російсько-українському кордоні. До Дня незалежності 2019 Герой України та генерал-майор ЗСУ Ігор Гордійчук в ексклюзивній розмо...