"Заробити на Леніні", або куди поділися демонтовані пам'ятники (відео)

Українські колекціонери кажуть про спад інтересу до символів радянської епохи, але на цінне з художнього погляду попит завжди є.

Демонтаж "Ілліча". Фото: "Новини Черкас"

Частина знесених в Україні пам'ятників радянської епохи зникла у невідомому напрямку. Здебільшого, це великі скульптури із бронзи або меморіальні таблички, теж виготовлені із цінних металів. Про це йдеться у сюжеті ТСН, передають Патріоти України, продовжуючи:

Обмальований монумент із карельского кварциту - це те, що залишилося від київського пам'ятника Леніну. Чи зберігся хоч частково червоногранітний Ілліч, знесений на початку революції Гідності, і через три роки не може ніхто сказати. Знесення столичного Леніна стало відправною точкою для всеукраїнського ленінопаду. Вони один за одним падають, а найцінніші безслідно зникають.


У Кропивницькому бронзову скульптуру Леніна під час знесення бачили востаннє. Скільки кілограмів бронзи зникло, обіцяють дослідити за фотографіями в ході розслідування. "Пам‘ятника так і не знайдена, відповіді з міліції не надходило. Місцева громада мала б право вирішувати, куди використати надалі таку кількість бронзи. Виготовити інший пам‘ятник або скористатися нею на цілі громади", - розповідає начальник відділу культури міської ради Кропивницького Анна Назарець.

У Харкові через зникнення бронзового Ілліча один на одного кивають міський голова і тодішній губернатор. Вілімас Малінаускас, власник парку монументів радянської епохи у Литві, пригадує, що, колись добряче заробили лише на одному пальці з монумента, знесеного з головної площі Вільнюса. "Цей палець, як я чув, його зробили сотнями і тисячами штук. Великі гроші зробили з цього пальця Леніна", - каже Вілімас Малінаускас.

Лише у Києві демонтовано майже півтори сотні комуністичних об'єктів. Згідно з офіційними даними, три пам'ятники розбито, п'ять пошкоджено, 13 зруйновано під час демонтажу, сім утилізовано. Доля сімох демонтованих невідома. Вони зникли. Але зберігачі не знають, що робити навіть з тим, що вціліло. Музей авіації мав би стати "перевальною базою" для знесених пам'ятників. Вже звідси, за задумом, їх мали б перенести до музею тоталітаризму.

Але на задвірках Музею авіації - лише один розпиляний пам'ятник чекістам. За задумом, найцінніші експонати мали б стати об'єктами майбутнього парку тоталітаризму. На кшталт у Литві. Його власник вклав два мільйони євро. Вілімас Малінаускас не любить говорити про прибутки, але його парк нині оцінюють удесятеро дорожче.

Українські колекціонери кажуть про спад інтересу до символів радянської епохи, але на цінне з художнього погляду попит завжди є. "Позбутися від їхнього символічного значення це абсолютно не означає позбавитися їх фізично. Що стосується їхньої монетизації, то я знаю, що були бажаючі з Китаю купити такі пам'ятники", - каже мистецтвознавець Дмитро Голець.

На київському Ленінові теж намагалися заробити, його частини продавали через інтернет. Чи знайшлися покупці, не відомо. А от бронзу скуповують від 60 гривень за кілограм. Нагадаємо, за 2016 рік в рамках декомунізації українці обрали нові назви для 51493 вулиць та 987 міст і сіл в Україні. Крім того, було демонтовано 1320 "ленінів" та ще 1069 комуністичних пам'ятників. Верховна Рада України перейменувала 25 районів та 987 населених пунктів (з них 32 міста), спираючись переважно на пропозиції місцевих громад щодо нових назв міст та сіл. Кореспондент ТСН Валентина Доброта

З архіву ПУ. Українське диво-село: Тут нема безробітних і будинків на продаж (відео)

п’ятниця, 18 вересень 2020, 10:00

Квітуче село славиться чистотою і страусами. У Запорізькій області є село, у якому немає жодного безробітного мешканця. Звідси селяни не виїжджають, а село розвивається, розповідається у відеосюжеті, передають Патріоти України 3 вересня 2019 року. . М...

В Україні додалося понад три тисячі хворих на COVID-19: статистика МОЗ на 18 вересня

п’ятниця, 18 вересень 2020, 9:30

Станом на ранок п'ятниці, 18 вересня, в Україні офіційно підтверджено 169 472 випадки коронавірусної інфекції. З них 3228 – виявлені за минулу добу. Від COVID-19 в країні померли вже 3468 осіб (+68 за добу), а 75 486 пацієнтів (+1573) повністю побороли...