В Україні, 60-річна жінка з Чорноморська хотіла продати кофту за 500 гривень, але стала жертвою шахраїв і втратила 69 000 гривень, ввівши дані своєї картки на фальшивому сайті. Українців продовжують обманювати через OLX, використовуючи підроблені посилання для викрадення грошей, тому ніколи не слід вводити банківські реквізити на невідомих сайтах, передають Патріоти України.
Про це повідомили в одному з місцевих ЗМІ Одещини. Жінка розмістила оголошення на OLX, і незабаром їй написав невідомий чоловік, який представився покупцем.
Він одразу погодився придбати товар і заявив, що вже "відправив гроші". Щоб їх отримати, він надіслав їй посилання, за яким нібито потрібно було підтвердити платіж. Жінка перейшла за цим посиланням і ввела всі дані своєї банківської картки – номер, CVV-код і термін дії. За лічені секунди шахраї зняли всі гроші з її рахунку, залишивши її без копійки.
Поліція вже займається цією справою, але шанси повернути вкрадені кошти мінімальні. Такі схеми діють дуже швидко: зловмисники одразу переводять гроші на інші рахунки або знімають їх у банкоматах, що робить відстеження майже неможливим.
Як працює схема шахрайства
Метод, за допомогою якого шахраї видурюють гроші у продавців на OLX, добре відомий, але продовжує приносити їм легкий прибуток. Перший крок – знайти жертву серед користувачів, які виставили оголошення про продаж товарів. Найчастіше шахраї обирають малодосвідчених продавців, які не знають правил безпеки на онлайн-платформах.
Як тільки людина розміщує оголошення, з нею зв’язується "покупець". Він діє швидко та впевнено, одразу погоджуючись на покупку без зайвих питань і торгу. Це повинно викликати підозру, але багато людей, особливо літнього віку, сприймають таку поведінку як удачу.
Далі шахрай надсилає посилання, яке виглядає як офіційний сайт OLX або банку. У повідомленні може бути написано, що це новий "захищений спосіб оплати", який гарантує безпеку угоди. Насправді ж це фішинговий сайт, створений для викрадення банківських даних. Якщо продавець вводить реквізити картки, система миттєво передає їх шахраям, які одразу ж списують всі кошти з рахунку.
Як розпізнати шахраїв
Зрозуміти, що перед вами аферист, можна за кількома тривожними сигналами. Насамперед варто звернути увагу на поведінку покупця. Якщо він занадто швидко погоджується на угоду, не уточнює деталі товару, не цікавиться реальними фото та характеристиками, це має викликати підозру.
Ще одним явним знаком шахрайства є надсилання сторонніх посилань для "отримання оплати". OLX не вимагає введення жодних даних картки, тому якщо хтось переконує вас перейти за посиланням і ввести реквізити – перед вами шахрай.
Також варто насторожитися, якщо покупець діє наполегливо та намагається змусити вас прийняти рішення негайно. Він може писати фрази на кшталт: "Гроші вже надіслані, просто підтвердьте отримання", "Це нова система безпеки OLX, так працюють всі угоди", "Я вже купував так раніше, все безпечно". Такі методи психологічного тиску змушують продавця поспішати, не перевіряючи інформацію.
Як захиститися від шахраїв
Що робити, якщо ви стали жертвою шахраїв
Якщо ви випадково ввели дані картки на підозрілому сайті, потрібно діяти негайно. Насамперед необхідно зателефонувати в банк і заблокувати картку, щоб запобігти подальшому списанню грошей. У деяких випадках змінити PIN-код теж може допомогти, але якщо шахраї вже отримали доступ до вашого рахунку, варто повністю заблокувати картку та випустити нову.
Далі потрібно звернутися в поліцію, особливо якщо вже було знято кошти. Хоча повернути їх буває складно, це допоможе розслідувати шахрайську діяльність і, можливо, попередити подальші випадки обману.
Також важливо поширити інформацію про шахрайство серед знайомих і в соцмережах. Чим більше людей буде поінформовано про подібні схеми, тим менше шансів у аферистів знайти нових жертв.
Уряд розширив перелік категорій громадян, яким відпускається електроенергія за пільговим тарифом. Про це повідомив народний депутат Сергій Нагорняк, передають Патріоти України. «Зараз ринкова ціна на електроенергію сягає 7-8 грн за кіловат, і державні ...
Річна інфляція в Україні у січні склала 12,9% (в порівнянні з січнем 2024 року) проти 12% у грудні. Про це свідчать дані Держстату, передають Патріоти України. Хоча порівняно з груднем темпи зростання цін сповільнилися до 1,2% (з 1,4% у грудні), загаль...