Ринок праці зазнає кардинальних змін: Ось кого шукатимуть роботодавці через 5 років

Через п’ять років в Україні найбільшим популярними будуть технологічні професії, такі як фахівці з ШІ, фінтех-інженери та екологічні спеціалісти. А головними навичками стануть гнучкість, креативне мислення, технологічна грамотність і здатність до адаптації. Про це йдеться у дослідженні Future of Jobs Report 2025. Дослідження, проведене серед понад 1000 роботодавців, дало змогу визначити ключові трансформації, які впливатимуть на професійні напрями і вимоги до навичок у 2025-2030 роках, передають Патріоти України.

Одним із головних чинників змін стане збільшення цифровізації. Роботодавці вважають, що розвиток штучного інтелекту, автоматизації та робототехніки значно вплине на ринок праці. Ці технології створять нові професії, такі як фінтех-інженери, спеціалісти з машинного навчання та експерти у сфері великих даних. Водночас автоматизація призведе до скорочення деяких професій, зокрема касирів, поштових працівників, секретарів та інших ролей, пов’язаних із рутинними завданнями. Відтак фокус на технологічну грамотність та вміння працювати із сучасними системами ставатиме дедалі важливішим для кар’єрного зростання.

Не менш впливовим фактором є зростання вартості життя, яке може зменшити кількість робочих місць у світі на 1,6 мільйона. Це змушує роботодавців звертати увагу на гнучкість працівників, їхню здатність швидко адаптуватися до нових реалій, а також розвивати такі навички, як креативне мислення та стійкість. Наприклад, здатність ефективно вирішувати проблеми в умовах обмежених ресурсів стане одним із головних критеріїв під час відбору співробітників.

Адаптація до змін клімату також впливає на ринок праці, створюючи попит на професії, пов’язані з відновлюваною енергетикою, екологією та електротранспортом. Інженери-екологи, спеціалісти з альтернативної енергетики та фахівці з автономних транспортних засобів стануть важливими учасниками цього процесу. Крім того, роботодавці вбачають потенціал у навичках управління навколишнім середовищем, які стають дедалі актуальнішими в контексті боротьби зі змінами клімату.

Геополітична напруженість створює додаткові виклики для бізнесу, включаючи посилення обмежень на торгівлю, інвестиції та підвищення уваги до питань безпеки. Це формує попит на фахівців із кібербезпеки, а також на працівників, які мають знання у сфері мережевих технологій. Крім того, важливими стають такі якості, як стійкість до стресу, лідерські здібності та вміння впливати на соціальні процеси.

Попри впровадження технологій, затребуваними залишатимуться й традиційні професії. Наприклад, викладачі, працівники сільського господарства, будівельники, продавці, медсестри, доглядальники та соціальні працівники продовжуватимуть відігравати ключову роль у суспільстві. Однак навіть у цих сферах зростатиме значення спеціалізації та постійного навчання.

За прогнозами, 39% нинішніх навичок працівників трансформуються вже до 2030 року. Основний акцент буде зроблено на вміннях, які допомагають адаптуватися до змін. Креативне мислення, стійкість, допитливість і здатність навчатися протягом життя стануть невід’ємною частиною кар’єрного зростання. Ті навички, які сьогодні вважаються менш популярними, як-от вправність рук, витривалість і точність, матимуть значення лише за умови високого рівня спеціалізації.

Роботодавці також готуються до цих змін. Підвищення кваліфікації співробітників і перекваліфікація стають одним із головних напрямів їхньої стратегії. Більшість компаній готові інвестувати у навчання працівників, фінансувати їхню перекваліфікацію та створювати програми підтримки. Зростання зарплат, гнучкі умови праці, включаючи віддалену роботу, та турбота про добробут працівників стають ключовими методами залучення й утримання талантів.

Роботодавці також більше орієнтуються на досвід і навички працівників, а не на їхні дипломи. Це свідчить про зміщення акценту з формальної освіти на практичні знання та компетенції, які відповідають вимогам часу.

"Удар" для водіїв! Стало відомо, які недорогі автомобілі зі США подорожчають через тарифи Трампа

неділя, 6 квітень 2025, 9:22

Президент США Дональд Трамп з початку 2025 року двічі невдало намагався запровадити тарифи у розмірі 25% на закордонні автомобілі, які ввозять до США. Втретє йому це вдалося. Через це найдешевші машини подорожчають навіть в Україні. OBOZ.UA нагадує, що...

Не скасували? У "Приваті" та "Ощаді" розповіли, які обмеження на перекази діють для українців

неділя, 6 квітень 2025, 9:08

В Україні обмеження на перекази між фізичними особами у розмірі 150 тис. грн на місяць або 50 тис. грн для клієнтів із високим рівнем ризику продовжують діяти і після 1 квітня. Хоча НБУ скасував таке обмеження, воно продовжить діяти завдяки меморандуму...