У Мінсоці хочуть змінити підхід до розрахунку субсидій на тверде паливо: Що зміниться

У Міністерстві соціальної політики підготували проєкт постанови "Деякі питання надання населенню пільг і житлових субсидій на придбання твердого палива", яким пропонують змінити концепцію розрахунку соціальної норми твердого палива для надання пільг і житлових субсидій, виходячи з його теплоємності. Про це пише Фокус у новій статті "Субсидії по-новому: як в уряді планують змінити нормативи та формат фінансування виплат", передають Патріоти України.

Зокрема, визначати соціальну норму твердого палива у відомстві пропонують, виходячи з теплоємності окремо вугілля та деревини. "Річ у тім, що теплоємність різних видів палива різна. Вугілля має теплоємність в середньому в 3,0 — 3,5 рази вищу, ніж дрова. Відповідно для опалення одного й того ж приміщення потрібна різна кількість вугілля та дров. Автори постанови спочатку розрахували необхідну кількість калорій для опалення житла, а вже потім розрахували необхідну для цього кількість вугілля та дров", — пояснив Фокусу кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

Так, відомство ініціює встановити такі мінімальні норми забезпечення населення твердим паливом:

  • для надання пільг — обсяг твердого палива, яке може виділити 12 064 500 Ккал тепла (яке орієнтовно можна отримати із 6,22 т свіжозрубаної деревини з рівнем вологості 50% або 1,87 т кам’яного вугілля, що представлені на ринку України) на домогосподарство на рік;
  • для надання житлових субсидійобсяг твердого палива, яке може виділити 14 367 096 Ккал тепла на домогосподарство на рік (яке орієнтовно можна отримати із 7,41 т свіжозрубаної деревини з рівнем вологості 50% або 2,23 т кам’яного вугілля, що представлені на ринку України).

Якщо врахувати, що для родини з 2-х осіб соціальна норма житла для надання субсидій становить 62,52 м2, а для пільг — 52,5 м2, то соціальний норматив для обігріву житлового приміщення протягом опалювального сезону становитиме:

  • на надання пільг – на вугілля – 1,87 т, на дрова – 6,22 т;
  • на надання субсидії: на вугілля – 2,23 т, на дрова – 7,41 т.

Обсяг твердого палива, на яке надається субсидія на опалювальний сезон підвищили з 2 т до 2,23 т вугілля та 7,41 т деревини

Також автори проєкту ініціюють перегляд граничного ліміту цін на тверде паливо з урахуванням нового підходу. Зокрема, пропонується встановити у 2023 році ціни окремо на вугілля і дрова на рівні середньоринкових:

  • 9 609 грн – за 1 т вугілля;
  • 1 494 грн – за 1 т деревини.

Субсидії зростуть: який вплив матиме нововведення

Як зауважила Фокусу судова юристка Альона Осколкова, житлова субсидія надається один раз на рік для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та призначаються, якщо домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Згідно з проєктом постанови, норми палива для опалення житла твердим паливом підвищені, особливо суттєво для опалення дровами. "У розрахунку на родину з 2-х осіб обсяг твердого палива, на яке надається субсидія (на опалювальний сезон), становитиме 2,23 т вугілля або 7,41 т деревини (нині — 2 т твердого палива незалежно від виду), де гранична вартість твердого палива, на яке надається субсидія, сягає 9 609 грн за 1 т вугілля та 1 494 грн за 1 т деревини (нині — 3 486,44 грн за 1 т твердого палива незалежно від виду)", — пояснила вона.

При цьому, продовжила Осколкова, загальний граничний розмір субсидії, яка може бути надана (нині — 6972,88 грн) без урахування норми обов’язкового платежу, який має сплатити родина самостійно, і який не має перевищувати 15% її сукупних доходів, становитиме:

  • 21 428,07 грн — у разі придбання вугілля;
  • 11 070,54 грн — у разі придбання деревини.

Граничний розмір субсидії зросте з 6972,88 грн до 21 428,07 грн — у разі придбання вугілля та до 11 070,54 грн — у разі придбання деревини

"У подальшому вартість палива буде індексуватися відповідно до зростання споживчих цін, що дасть можливість щороку коригувати розмір субсидії відповідно до індексу інфляції. Загалом варто зазначити, що новий підхід дозволить підвищити розмір субсидій та полегшить життя малозабезпеченим людям", — резюмував Хмелевський.

У стаж зарахувала навіть навчання в Росії: Суддя підвищила собі пенсію до 365 тис. грн на місяць

середа, 22 січень 2025, 9:08

Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов судді Верховного суду у відставці Галини Канигіної та підвищив їй пенсію до 365 177 грн (з перерахунком у бік збільшення). Раніше Пенсійний фонд, проти якого і подавала позов Канигіна, зменшив її...

В Україні готують правила нарахування "другої пенсії": Коли змінять розрахунок виплат

середа, 22 січень 2025, 8:33

У 2025 році Верховна Рада планує ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію ("другу пенсію"), яка стане доповненням до солідарної системи. Протягом трьох перехідних років внески зберігатимуться у державному фонді, а розмір виплат залежатиме від на...