Самовираження через зовнішність у СРСР не віталось і навіть засуджувалось. Так чоловіка з довгим волоссям могли постригти силою. І навіть зачесуватись на лівий бік було не можна. Звідки з’явилось останнє правило, спробував розібратись OBOZ.UA. Виявилось, це стало наслідком трагедії Другої світової війни, передають Патріоти України.
Значна частина території Радянського Союзу тоді опинилась під окупацією, і місцеве населення змогло як слід роздивитись зачіски німців. Коротка стрижка із поголеними потилицею та скронями, зачесана з правого боку на лівий, була обов’язковою у гітлерюгенді, але користувалась популярністю також серед німецьких солдатів та офіцерів. Людину, яка повторювала такий образ після війни, могли звинуватити у симпатії до нацистів.
Така зачіска має назву "андеркат" і виникла вона на початку ХХ століття у середовищі вуличних банд Англії. Там її шанували за практичність та легкість у виконанні.
Згодом тренд підхопили військові. Так учасники Першої світової війни віддавали їй перевагу тому, що така зачіска не потребувала догляду і була гігієнічною, до того ж виглядала досить стильно навіть під час парадних урочистостей. З часом вона стала обов’язковим елементом образу європейських військових. Мода на андеркат протрималась аж до епохи The Beatles, коли бітломани почали відрощувати довші пасма.
В СРСР така стрижка теж прижилась, але зі своїми нюансами. Так потилицю та скроні вистригали не так коротко, а верхні пасма не можна було зачісувати на лівий бік. Подібне вкладання стійко асоціювалось з образом Адольфа Гітлера. Такий зовнішній вигляд засуджувався настільки, що чоловіка чи хлопчика з зачесаною на лівий бік зачіскою могли побити просто на вулиці. Особливо гостро суспільство реагувало на подібні зачіски у повоєнні роки.
Ознакою ідеальних дерунів служить рум’яна скоринка зовні, яка приховує м’яку та соковиту основу, передають Патріоти України. Досвідчені кухарі розповіли про кілька секретів ідеальних дерунів, які не встигнуть навіть затриматись на столі. Важливо не пер...
Якщо ви хоча б раз готували бульйон з м'ясом, ви помічали, що на поверхні води з'являється пінка. Одні її знімають, інші залишають як є. Тож давайте розбиратися, чи потрібно прибирати пінку з м'яса під час варіння, передають Патріоти України з посиланн...