Чому ви прокидаєтесь втомленими, навіть якщо спите 8 годин: Нейрофізіолог назвала три причини

Якщо ви хочете зберегти молодість мозку - зосередьтеся на сні. Без жартів. За словами нейрофізіологині Луїзи Нікола, засновниці Neuro Athletics, "сон - це найбільш недооцінений інструмент високої продуктивності, який у нас є", передають Патріоти України.

Якісний відпочинок критично важливий не лише для щоденної концентрації та пам’яті, а й для довгострокового здоров’я мозку. Проте досягти хорошого сну — складніше, ніж здається. Навіть якщо ви дотримуєтеся всіх порад і використовуєте різні засоби для покращення сну, іноді все одно прокидаєтесь втомленими й розбитими. Луїза Нікола вважає, що в цьому можуть бути винні три маловідомі чинники. Ось вони:


1. Алкоголь

Багато хто помилково думає, що алкоголь допомагає заснути, бо викликає сонливість. Але це не справжній сон. Етанол, активна речовина алкоголю, діє як седатив, але седація — не те саме, що сон.

Коли організм метаболізує алкоголь протягом ночі, він порушує глибокі фази сну, зокрема REM-фазу (швидкий сон). Саме тому після вечірки чи кількох келихів вина ви можете прокинутись розбитими, навіть якщо спали достатню кількість годин — якість сну страждає.


2. Мелатонін

Мелатонін — це гормон, який ваше тіло виробляє природним шляхом увечері, коли темніє. Але багато хто приймає його у вигляді добавок, вважаючи, що це допоможе заснути. Проблема в тому, що синтетичний мелатонін — це зовсім не те саме, що гормон, який виробляє ваше тіло.

Нікола наголошує: мозок може «збитися з пантелику» від зайвого надходження штучного гормону, особливо при регулярному вживанні. Так, мелатонін може допомогти при джетлагу, але не покращує якість сну, якщо приймати його щодня.

Вона додає: «Я категорично проти регулярного вживання мелатоніну. Виняток — лише при зміні часових поясів». Якщо шукаєте засіб для щоденного засинання, краще обрати негормональні альтернативи.


3. Зневоднення

За словами Нікола, одна з причин, чому ви почуваєтесь як при джетлазі — це зневоднення. Недостатнє споживання води може серйозно погіршити якість сну. Дослідження 2019 року показало, що люди, які сплять менше 6 годин, часто мають низький рівень гідратації.

Але тут важливо не перестаратись — не варто пити багато води перед сном, інакше доведеться кілька разів вставати вночі до туалету. Краще дотримуватись водного балансу протягом дня. За порадою урологині Ванніти Сімма-Чіанг, останній ковток води слід зробити за 3–4 години до сну.


Висновок:

Якщо ви вже все перепробували, але все ще погано спите — можливо, винен алкоголь, мелатонін або брак води. Ці чинники здаються дрібницями, але з часом можуть сильно вплинути на сон і загальне самопочуття.

Скільки води потрібно пити на день? Відповідь може вас здивувати

п’ятниця, 18 липень 2025, 12:05

Вживання води - одна з найкорисніших звичок, яку ми можемо виробити. Все більше людей розуміють, що правильне підтримання водного балансу корисне для тіла, розуму та краси. Але чи можна пити занадто багато води? Відповідь вас може здивувати, передають ...

Сир, який небезпечно їсти: Нове дослідження приголомшило навіть експертів

п’ятниця, 18 липень 2025, 11:29

Сир - один із найулюбленіших продуктів у світі. Та нещодавнє дослідження викликало серйозне занепокоєння: вчені вперше виявили, що він може містити тисячі частинок мікропластику, передають Патріоти України. Міжнародна група дослідників з Університетськ...