Вже більше місяця українці живуть в умовах віялових та екстрених відключень електроенергії через російські обстріли критичної інфраструктури України.
Електроенергія може зникнути щохвилини. Крім усім зрозумілих побутових проблем, тривале перебування без світла може також впливати на психоемоційний стан людини.
Психологи попереджають, що перебування у темряві підвищує рівень стресу.
"Освітлення сигналізує мозку про помірну безпеку. В безпеці активність мигдалеподібного тіла знижується. Коли світла немає, мигдалеподібне тіло активується, сигналізуючи мозку про небезпеку. Так ми починаємо відчувати страх і тривогу", – розповідає експертка з нейроменеджменту Наталія Кадя.
Крім того, такі відключення світла здатні суттєво впливати на режим дня та якість сну відповідно.
"Наприклад, ви можете страждати від безсоння або частіше бачити нічні жахи", – зазначає психологиня Шепетівського центру ПМСД Маргарита Царьова.
Спеціалісти Telegram-каналу "Психологічна підтримка" розповіли, які заходи можуть допомогти впоратись з новими реаліями життя в умовах відключень електроенергії
– Використовуйте штучні джерела світла. Якщо спати ще не час – спробуйте зайняти себе чимось, продовжуйте активність. Можна почитати книгу, пограти у якісь ігри разом з родиною (карти, монополія, доміно) будь-що підійде.
– Якщо світло з'явилося пізно ввечері, не варто вмикати освітлення на всю потужність. Використовуйте приглушене світло, щоб підготувати свій організм до сну.
– Практикуйте дихальні вправи, адже вони допомагають впоратися зі стресом.
– Намагайтеся не залишатися впродовж тривалого часу без освітлення наодинці.
– Спробуйте розробити новий режим дня, зважаючи на відключення електроенергії. Розуміння розпорядку та послідовності своїх дій в разі тривалої відсутності світла здатне зменшити рівень тривоги.
Запалення може посилюватися через неправильне харчування, але збалансований раціон допомагає зменшити його наслідки. Один із ключових показників запалення – це рівень C-реактивного білка (CRP), який можна контролювати за допомогою певних харчових звичо...
Дослідження показує, що сіль, яка міститься в таких повсякденних продуктах, як хліб і ковбаси, може спричиняти ожиріння, передають Патріоти України. Дослідники вивчили дані опитування майже 5000 людей і зібрали зразки сечі 558 чоловіків і 702 жінок. Чо...