На думку тренерки, існують продукти, які не рекомендується вживати на вечерю через їхній вплив на організм. Вони можуть спричинити небажані ефекти, яких краще уникати у вечірній час, передають Патріоти України.
Фітнес-тренерка Kateryna Demianiuk поділилася своїм рейтингом продуктів, яких варто уникати на вечерю, щоб зберегти своє здоров'я та підтримувати оптимальну фізичну форму.
Ці продукти можуть різко підвищувати рівень інсуліну в організмі. Це спричинить набряки та негативно вплине на підшлункову залозу. Крім того, кисломолочні продукти можуть викликати здуття живота і лише короткочасне відчуття насичення, що не є бажаним для вечірнього приймання їжі. Вечеря має бути легкою та сприяти відновленню організму без зайвого навантаження.
Хоча фрукти – здорова та корисна їжа, фруктоза, яка міститься в них, засвоюється і накопичується у печінці. Ввечері печінка працює повільніше, а це може призвести до накопичення зайвого жиру. Крім того, фрукти можуть спричинити печію, здуття та відчуття голоду через швидкий процес засвоєння і підвищення рівня цукру у крові.
Рафіновані вуглеводи різко підвищують рівень цукру в крові, а це навантажує серце та підшлункову залозу. Вони можуть посилити апетит, спричинити набряки і набирання зайвої ваги. Вечеря, що містить такі продукти, може порушити нормальний обмін речовин та сприяти проблемам зі здоров'ям.
Важка білкова їжа потребує довгого часу на перетравлення (5-6 годин). Це може погіршити якість сну, оскільки організм буде зайнятий перетравлюванням продуктів, а не відновленням. Такі продукти можуть навантажувати шлунок і викликати затримку рідини в організмі.
Продукти, що містять крохмаль, можуть значно підвищувати рівень цукру в крові. Це може призвести до запалення шлунково-кишкового тракту та сприятиме набирання зайвої ваги у разі переїдання. Вечеря з такими продуктами може негативно вплинути на ваш метаболізм і здоров’я.
Для оптимальної вечері підійдуть легкі й поживні страви. Найкраще обирати різноманітні овочі, бажано термічно оброблені, які сприяють легкому травленню та забезпечують організм необхідними вітамінами й мінералами. Легкі білкові продукти, як-от біла риба, птиця або яйця, забезпечуть необхідним білком без надмірного навантаження. Додавши невелику кількість складних вуглеводів, як-то гречка, кіноа, амарант або пшоно, ви забезпечите свій організм тривалим відчуттям ситості, крім того, ці продукти підтримають оптимальний рівень енергії вашого організму.
Осіння посадка редиски має безліч переваг, які принесуть гарний урожай та міцні рослини. Як саме треба правильно саджати редиску під зиму та які нюанси треба знати? РБК-Україна (проект Styler) пояснює, чому посадка редиски восени може стати ідеальним в...
Червоний буряк – корисний та смачний овоч. Однак, поряд з корисними властивостями буряк має серйозні протипоказання, може завдати шкоди людям з певними проблемами зі здоров’ям, передають Патріоти України. Кому не можна їсти буряк . - Людям із сечокам...