Китайські дослідники виявили зв’язок між розчинною кавою і захворюванням очей, яке викликає затуманення або спотворення центрального зору, передають Патріоти України.
Вони з’ясували, що у тих, хто надає перевагу розчинній каві, ризик розвитку цього захворювання виявився в 7 разів вищим, ніж у любителів інших видів кави.
Це захворювання називається віковою макулярною дегенерацією (ВМД) — воно призводить до руйнування центральної частини сітківки ока, через що люди втрачають здатність читати, водити авто та впізнавати обличчя.
Дослідники припускають, що причина може бути у способі приготування розчинної кави, що викликає вивільнення хімічної речовини акриламіду, яка потрапляє у кров і шкодить сітківці.
Доктор Ци Цзя, офтальмолог і керівник дослідження, попереджає:
«Розчинна кава може підвищувати ризик вікової макулярної дегенерації, і зменшення її вживання може допомогти запобігти хворобі. Людям із високим ризиком ВМД варто уникати розчинної кави».
До групи підвищеного ризику входять ті, у кого є спадковість, надмірна вага, куріння або високий артеріальний тиск.
Також люди з блакитними або зеленими очима мають більший ризик, адже у них менше пігменту, що захищає очі від сонячного світла.
Проте дослідники наголошують, що їхнє дослідження носить спостережний характер і не доводить причинно-наслідковий зв’язок між розчинною кавою і ВМД.Раніше інші дослідження показували, що кава може знижувати ризик ВМД. Наприклад, у 2023 році було встановлено, що вживання кави пов’язане з потовщенням нервових волокон ока, що захищає зір.
Це нове дослідження одне з небагатьох, що аналізує вплив різних типів кави. Вчені використали дані учасників з UK Biobank і FinnGen — генетичних баз даних Великої Британії та Фінляндії.
Дослідження не опитувало прямо, чи п’ють люди розчинну каву, а оцінювало їхні генетичні схильності до вживання різних видів кави. Генетика, ймовірно, визначає, який смак кави людина віддає перевагу і наскільки вона переносить кофеїн.
Аналіз показав, що люди з генетичною схильністю до розчинної кави мали на 692% вищий ризик сухої ВМД (коли макула повільно руйнується), і на 159% вищий ризик вологої форми ВМД (коли під макулою утворюються аномальні судини, що погіршують зір).
Шанувальники кави без кофеїну мали на 80% більший ризик сухої ВМД, але ця різниця статистично незначуща. Враховувалися лише випадки ВМД, які з’явилися після 50 років і були підтверджені лікарем.
Вікова макулярна дегенерація — поширене захворювання серед людей старше 50 років. Близько 10% американців у цій віковій групі страждають на ВМД. Лікування поки що немає, але ранній початок терапії може уповільнити прогресування хвороби.
До методів лікування належать вітамінні добавки (вітаміни C, E, цинк) і медикаменти для вологої форми ВМД, які зупиняють ріст судин.
Дослідники наголошують на необхідності подальших досліджень для підтвердження результатів. Загалом у дослідженні взяли участь 7,600 осіб із сухою ВМД і 5,900 — з вологою. Робота опублікована в журналі Food Science and Nutrition.
Співбесіда - це завжди стрес. Але ще більший - коли рекрутери використовують загадкові тести, про які ви навіть не підозрюєте. Один із таких - тест стільця, здатен миттєво викреслити кандидата з претендентів на посаду. Що це за перевірка, навіщо вона п...
У літній період зберігання продуктів стає справжнім викликом, особливо коли мова йде про свіжі овочі та фрукти. Високі температури пришвидшують псування, тож логічним здається перемістити все у холодильник. Але це - не найкраще рішення для помідорів, п...