Тривалість нашого життя визначається безліччю факторів. Деякі з них перебувають поза нашим контролем, наприклад, генетика, травми і хвороби. Однак інші, безперечно, - навпаки. Наприклад, те, що ми їмо та як регулярно займаємося спортом, відіграє величезну роль у тому, як довго ми живемо, передають Патріоти України.
Фактично вважається, що саме харчування і спосіб життя є секретом довголіття людей, які живуть у "блакитних зонах" світу. Це п'ять регіонів, де тривалість життя в середньому довша, ніж у будь-якій іншій місцевості.
Блакитні зони:
Більшість із нас не може переїхати туди, але ми можемо взяти на озброєння деякі рецепти довголіття, які практикують жителі цих регіонів. Еxpress.co.uk поділився рецептом супу, який їла родина з найбільшою тривалістю життя у світі.
Рецепт опублікувала в TikTok Карлі Бодруг, а доктор Тім Тьютан рекомендував його своїм передплатникам.
"Цей дивовижний суп на рослинній основі повний вітамінів і мінералів, клітковини тощо. Овочі багаті на клітковину, яка допомагає контролювати рівень цукру в крові, знижувати рівень холестерину, покращувати здоров'я кишківника, підтримувати контроль ваги і знижувати ризик раку", – прокоментував Тім Тьютан.
Ось рецепт цього супу.
Інгредієнти:
Наріжте кубиками всі інгредієнти.
Нагрійте велику супову каструлю на середньому вогні.
Обсмажте часник і цибулю близько трьох хвилин.
Додайте моркву, селеру, картоплю, орегано, сіль і перець.
Продовжуйте готувати протягом 5-6 хвилин, поки картопля і морква злегка не стануть м'якими.
Насамкінець влийте овочевий бульйон і додайте в каструлю помідори й нут.
Додайте макарони та доведіть вміст до кипіння.
Зменште вогонь до мінімуму і варіть суп мінестроне без кришки 12-15 хвилин.
Прикрасьте свіжою петрушкою та насолоджуйтеся.
Омлет найчастіше готують на сніданок. Він легкий та поживний. Готувати його на всю родину, тож страва досить вигідна для ранку. Кулінарне питання полягає в збиванні яєць. Яким чином вони будуть об’єднані з іншими компонентами. Поговоримо про це детальн...
Супи є важливою частиною раціону харчування, їх особливо приємно вживати прохолодним весняним днем. Однак навіть досвідчені господині часто готують перші страви неправильно, що суттєво псує їхній смак, передають Патріоти України. 1.Неправильний вибір п...