Вам точно траплялись меми про людей, які цілий день відчувають втому, а увечері, коли настає час йти до сну, раптом ставали бадьорими та активними. Швидше за все, ці меми мали неабиякий відгук, адже більшості з нас знайома ця ситуація, коли замість вечірньої втоми ми отримуємо несподіваний приплив сил, передають Патріоти України.
Зазвичай це означає, що заснути вчасно не вдається і наступного дня ми прокидаємось без відчуття глибокого відпочинку. Наукове пояснення, чому так відбувається, дало видання Live Science.
Звідки береться вечірній сплеск енергії
Частина відповіді зводиться до циркадних ритмів – це природний цикл тривалістю приблизно 24 години, який значною мірою контролюється частиною мозку, яка має назву гіпоталамус. У певну частину доби він посилає нам сигнал почуватись бадьоро та діяти, а в іншу допомагає розслабитись та заснути. У рамках цього циклу сну-неспання і знаходять період після заходу сонця, відомий як "зона неспання" або "друге вечірнє дихання". Парадоксальним чином у цей час рівень енергії різко підвищується замісто того, щоби падати.
Це відбувається тому, що сигнали неспання організму залишаються відносно високими, тоді як сигнали, що сприяють сну, такі як гормон мелатонін, ще не повністю включилися. Так пояснила виданню Роксана Прічард, професорка психології з досвідом роботи в галузі нейробіології в Університеті Сент.
З еволюційної точки зору, такий сплеск енергії міг допомагати нашим предкам виконувати важливі завдання. Наприклад, вони могли використовувати цей період, щоби приготувати вечерю або переконатиь, що обране для сну місце є безпечним, пояснила професорка Прічард.
Зазвичай зона підтримки неспання триває кілька годин, але її точна тривалість варіюється від людини до людини. Ті, кого ми називаємо совами, довше почуваються ввечері бадьорими, ніж їхні антагоністи жайворонки, яким легше засинати рано.Що може погіршити становище
Хоча сплеск енергії перед сном є частиною нормального циркадного ритму, фактори психічного здоров'я та способу життя можуть зробити його більш вираженим. "Тривога, нічна робота, використання соціальних мереж або участь у стимулюючих заходах можуть викликати викид гормонів стресу, таких як кортизол і адреналін, підвищуючи пильність", – розповів Live Science в електронному листі доктор Кріс Аллен, сертифікований лікар-сомнолог і консультант з науки про сон у компанії Aeroflow.
Використання проти ночі екранів у різних гаджетах може ще більше порушити сон, затримуючи час засинання. Дослідження показують, що синє світло, що випромінюється електронними пристроями, пригнічує секрецію гормону мелатоніну. По суті це обманює мозок, змушуючи його думати, що день все ще триває, пояснив Аллен.
Ще одним поширеним винуватцем вечірніх сплесків енергії є так звана вечірня прокрастинація. Науковиця Єлена Мюллер у своїй магістерській роботі описала її як "спробу цілеспрямовано викроїти трохи вільного часу на день, повний зобов'язань, відкладаючи сон". Люди часто займаються стимулюючою розумовою діяльність у цей період, і це підвищує їхню мозкову активність, додав доктор Аллен.
Що робити, якщо ви відчуваєте зайву бадьорість по вечорах
Тим, хто відчуває друге дихання у вечірні години, Прічард запропонувала прийняти цей недоречний сплеск енергії, а не чинити опір йому. За її словами, виконання різних справ у вечірній час дійсно може допомогти заснути краще, хоча і пізніше. До того ж це допомагає зменшити стрес, як це відбувається при легких чи помірних фізичних навантаженнях або безпосередньому подоланні стресогенних факторів.
Проте вона порадила підтримувати мінімальний рівень світлення під час цих занять. Два невеликі дослідження, опубліковані в 2012 і 2019 роках, показали, що тепле, червоне світло може покращити вироблення мелатоніну та якість сну. А також сприяти вашому внутрішньому циркадному годиннику синхронізуватися із часовими сигналами. Тим не менш, для підтвердження цієї теорії необхідні масштабніші дослідження. Деякі експерти стверджують, що червоне світло порушує сон менше, ніж інші типи світла, але не обов'язково сприяє йому.
Ось дві стратегії, які можуть полегшити вам засинання, якщо ви стикаєтесь із періодами вечірнього сплеску енергії:
Однак, якщо сплески енергії перед сном постійно заважають вашому відпочинку, ймовірно, більш ефективним буде звернутись до спеціаліста зі сну, який допоможе відрегулювати такі порушення. У деяких випадках лікарі можуть рекомендувати пацієнтам звернутися по терапію, спрямовану на полегшення безсоння.
Проте за словами нутриціологині Катерини Крупкіної, яку нещодавно запросила на інтерв’ю Марічка Падалко для свого YouTube-каналу, важливо не те, коли саме ми їмо, а що обираємо на вечерю. Набряки вранці — це наслідок затримки рідини в організмі, яка на...
Малина – рослина досить чутлива до умов, у яких її вирощують. Від складу ґрунту та рівня зволоженості залежить, наскільки великими та смачними будуть ягоди, передають Патріоти України. А на склад ґрунту, звісно, впливають добрива, якими ви підживлюєте ...