До складу риби входить Омега-3, яка допомагає мозку боротися з пошкодженнями та має протизапальну дію. Читайте в матеріалі ТСН.ua про користь риби і чому варто їсти її щодня, передають Патріоти України.
Видання eatthis повідомляє, якщо щодня споживати рибу, організм буде наповнюватися білками, необхідними вітамінами і мінералами. Однак, це не всі позитивні зміни, які чекають на тих, хто додасть цей продукт до свого раціону.
Якщо щотижня споживати близько 175 грамів риби, ви зможете значно знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Наприклад, ті, хто регулярно вживає рибу, можуть не боятися серцевого нападу. А якщо у людини вже було діагностовано захворювання серця, то ймовірність інсульту стає значно меншою.
Згідно з деякими дослідженнями, між Омега-3 та здоров'ям мозку є певний зв'язок, а тому регулярне вживання риби допомагає зменшити прояви депресивних станів. Наприклад, у тих країнах, де споживання риби високе (Тайвань, Японія, Гонконг) рівень депресії значно нижчий.
Як відомо, основна користь риби в Омега-3, яка міститься в її складі. Ця речовина відрізняється протизапальними властивостями та допомагає мозку побороти пошкодження, що були викликані старінням. Також Омега-3 приходить на допомогу, коли організму потрібно боротися з токсинами, які містяться в забрудненому середовищі.
Було проведено дослідження, в якому взяли участь 176 дорослих осіб. Щодня вони заповнювали спеціальну анкету, в якій вказували свій раціон. Добровольці, які їли рибу щонайменше двічі на тиждень та страждали на ревматоїдний артрит, побачили значне зменшення симптомів. Суглоби стали менш чутливими і не опухали. А ось у добровольців, які їли рибу не частіше одного разу на місяць, такого позитивного ефекту виявлено не було.
Коли людина щодня або хоча б кілька разів на тиждень їсть рибу, її сон стає значно кращим. Вчені пов'язують це з високим вмістом DHA та EPA, які вливають на якість і тривалість сну.
Оливкова олія є невід'ємною складовою частиною середземноморської дієти. Але чи можна смажити на оливковій олії? Давайте розбиратися, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Згідно з історичними свідченнями, перше задокументоване використання о...
Натан Кіла, старший викладач хімії в університеті Тасманії (Австралія) пояснив у чому різниця між пральним порошком гелем для прання та капсулами. За словами вченого у всіх засобах є і недоліки й переваги, передають Патріоти України. Активними інгредіє...