Серед особливостей інтелекту, які ми часто приписуємо котам, є така негативна риса, як мстивість. Люди нерідко вважають, що пухнасті тваринки здатні запам’ятовувати, хто приніс їм негативні емоції, формувати до них почуття образи і відповідати їм взаємністю, передають Патріоти України.
Але чи справді це так? Чи може ми просто намагаємось наблизити наших улюбленців таким чином до себе? Як пише видання PetMD, присвячене питанням догляду за домашніми тваринами та їхньому здоров’ю, вчені дали чітку відповідь на ці запитання.
Так доктор ветеринарної медицини Меггі Плейсер пояснює, що зрозуміти поведінку котів насправді не так просто, як нам хотілося б. Проте дослідники зуміли дещо з’ясувати про те, як мислять ці пухнасті створіння.
У свою чергу зоопсихолог Джої Лусварді пояснює, що образа – це глибока і стійка емоція, пов’язана із відчуттям провини. "Образи включають безліч різних неприємних емоцій: біль, гнів, обурення, ревнощі", — сказав він. І пояснив, що люди часто тримають образи, щоб захистити себе від майбутнього болю чи розчарування.
А от коти так не вміють. Як пояснив Лусварді, у цих тварин немає почуття моралі. Іншими словами, такі поняття, як правильне та неправильне, не формують їх поведінку. А доктор Плейсер додає, що кішки діють, спираючись на факти, а не їх інтепретації.
Тому, перш ніж приписувати своєму улюбленцю злі наміри, важливо визнати, що швидше за все тварина поводиться відповідно до природних реакцій, притаманних її виду. "Вони обробляють зміни у своєму способі життя та території – тобто те, на що вони безумовно не підписувалися", – говорить доктор Плейсер.
Отже, коти не є злопам’ятними чи мстивими. Але це не заперечує того факту, що вони мають чудову здатність до запам’ятовування. Довготривала пам'ять кішки часто активується запахами, смаками та звуками. Так доктор Плейсер пояснює, що кішки, ймовірно, здатні впізнавати своїх братів та сестер за запахом впродовж двох років. А ще ми всі знаємо чимало історій про те, як смугастики самостійно знаходили дорогу додому після місяців чи навіть років розлуки.
Звісно, це означає, що коти здатні запам’ятовувати і негативний досвід. Кіт, якого покинули господарі чи який зазнавав фізичного насильства, навіть у разі поліпшення ситуації може мати складнощі зі встановленням довіри. Але тут залучене не почуття образи, а інстинкт виживання.
Тому тим, хто хоче взяти кота із притулку, доктор Плейсер радить взяти до уваги правило трьох трійок: три дні стресу обертаються для кота трьома тижнями на адаптацію і трьома місяцями на встановлення довіри. Втім, у складних випадках ці терміни можуть бути навіть довшими.Також доктор Лусварді не радить приписувати котам емоцію гніву – вона їм теж не притаманна. Схожа на прояви гніву поведінка у цих тварин може бути викликана нервовим перезбудженням. Саме цей стан змушує їх нападати або ховатись. Перезбудження можуть викликати:
Кішки не зациклюються на образі і, звісно, не чекають вибачень. Натомість їхня поведінка часто буває продиктована стресом, страхом чи занепокоєнням. Щоби допомогти їм заспокоїтись, потрібно не загладжувати свою провину, а відновити відчуття безпеки. А також зруйнувати будь-які негативні асоціації, які у них сформувалися з вами чи іншими предметами, звуками, запахами чи подіями, каже Лусварді.
Щоби ваш улюбленець знову почувався добре та затишно, забезпечте йому наявність схованки, де його ніхто не буде чіпати. Це може бути що завгодно – картонна коробка, закритий котячий будиночок і навіть куток під диваном. Домовтесь, що коли кіт перебуває у своїй схованці, нікому не можна його турбувати.
А щоби зруйнувати негативні асоціації в голові кота, використовуйте позитивне підкріплення. Коли тварина наближається до істоти, предмету чи обстановки, які викликають у неї збентеження, заспокоюйте її погладжуваннями або винагороджуйте ласощами.
Не будьте надто суворі до себе, якщо ви зробили щось, що налякало вашу кішку, наприклад, ви випадково наступили їй на хвіст або налякали її. Час від часу це трапляється з усіма. Тому оцініть стан тварини і, якщо все гаразд, дайте їй час заспокоїтись. Можливо, ваш улюбленець захоче якийсь час побути окремо від вас, але потім радий буде відновити спілкування і прийняти ласощі та ласку як запевнення у доброму ставленні.
Краса починається зсередини — це не просто влучний вираз, а науково доведений факт. Стан шкіри, волосся, нігтів, як і всього організму залежить від того, що ми їмо. Адже збалансоване харчування, яке містить вітаміни, мінерали та інші корисні речовини, ...
Серед особливостей інтелекту, які ми часто приписуємо котам, є така негативна риса, як мстивість. Люди нерідко вважають, що пухнасті тваринки здатні запам’ятовувати, хто приніс їм негативні емоції, формувати до них почуття образи і відповідати їм взаєм...